Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Filip Ciszewski 03.08.2021

Lubow Sobol, współpracowniczka Nawalnego, skazana na 1,5 roku ograniczenia wolności

Na 1,5 roku ograniczenia wolności skazał we wtorek sąd w Moskwie Lubow Sobol, współpracowniczkę rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Była ona oskarżona o zachęcanie do naruszenia przepisów sanitarnych podczas demonstracji w Moskwie w styczniu.

Zgodnie z decyzją sądu Sobol nie może opuszczać domu pomiędzy godziną 22 i 6 rano, uczestniczyć w demonstracjach ani wyjeżdżać poza rejon zamieszkania.

- Ograniczenie wolności będzie u mnie kontrolowane poprzez bransoletkę na nodze i specjalne urządzenie. Jeśli wykryte zostaną naruszenia, to kara może być zaostrzona - powiedziała Sobol po wyroku.

Tuż przed ogłoszeniem wymiaru kary sąd nakazał wyprowadzenie Sobol z sali rozpraw za to, że robiła zdjęcia podczas posiedzenia. Wyrok wydała sędzia Weronika Sirategjan. Prokurator żądał dla Sobol kary dwóch lat ograniczenia wolności.

Sąd zacytował prokuraturę

- Uznając opozycjonistkę za winną, sędzia powtórzyła de facto treść aktu oskarżenia i ustalenia śledztwa - mówił mediom przed ogłoszeniem wymiaru kary adwokat Sobol, Władimir Woronin.

shutterstock_nawalny free 1200.jpg
Cenzura w Rosji. Zablokowano kilkadziesiąt stron internetowych związanych z Nawalnym

Sprawy karne wobec współpracowników Nawalnego, w tym Sobol, wszczęto po demonstracji zorganizowanej 23 stycznia w Moskwie w obronie aresztowanego opozycjonisty. Śledczy twierdzili, że na protest przyszły osoby zakażone koronawirusem.

Pierwsza skazana

Sobol - prawniczka, która pracowała w założonej przez Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją (FBK)- jest pierwszą skazaną spośród grupy opozycjonistów związanych z Nawalnym, wobec których wszczęto sprawy karne po protestach wywołanych jego aresztowaniem. Śledczy utrzymują, że opozycjoniści, rozpowszechniając w mediach społecznościowych informacje o protestach, wywołali "zagrożenie masowych zachorowań".

Czytaj także:



Wśród oskarżonych znaleźli się poza Sobol m.in.: brat opozycjonisty Oleg Nawalny; niegdysiejszy koordynator sztabu Nawalnego w Moskwie Oleg Stiepanow, rzeczniczka opozycjonisty Kira Jarmysz, uczestniczka punkrockowej grupy Pussy Riot, Maria Alochina, szefowa związku zawodowego Związek Lekarzy Anastazja Wasiljewa oraz kilkoro niezależnych radnych z Moskwy.

nawalny free 1200.jpg
Sąd odrzucił skargę Nawalnego. Opozycjonista wciąż ze statusem więźnia "skłonnego do ucieczki"

Zwolennicy Nawalnego na ulicach

Demonstracje w obronie aresztowanego w styczniu br. Nawalnego odbyły się 23 i 31 stycznia oraz 2 lutego w całej Rosji. Wobec tysięcy zatrzymanych wszczęto około stu spraw karnych. Większość oskarżeń dotyczyła użycia przemocy wobec funkcjonariuszy policji.

Wkrótce potem Nawalny został skazany na odbywanie wcześniejszego wyroku w zawieszeniu i osadzony w kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim. W czerwcu br. organizacje założone przez Nawalnego, w tym FBK, zostały uznane za organizacje ekstremistyczne. Sobol, która najpierw zamierzała startować w wyborach parlamentarnych we wrześniu br., musiała po zdelegalizowaniu FBK zrezygnować z prowadzenia kampanii wyborczej.

fc