Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Bartłomiej Feretycki 08.08.2021

Wojna w Afganistanie. Trwa ofensywa talibów w prowincji Kunduz

"Od wczesnych godzin porannych w niedzielę trwają starcia między siłami rządowymi i talibami w mieście Kunduz. Walki toczą się jednocześnie w kilku punktach miasta. Policja i wojsko lojalne wobec władz w Kabulu koncentruje się wokół lotniska" - pisze AFP.

- Trwa walka o każdą ulicę. Siły bezpieczeństwa są zgrupowane w sąsiedztwie lotniska - powiedział AFP członek rady prowincji Kunduz, Amruddin Wali.

Afganistan PAP 1200.jpg
Talibowie przejęli stolicę kolejnej prowincji. Rebelianci mają kontrolę nad połową Afganistanu

Naoczni świadkowie twierdzą, że talibowie zdołali opanować centralny plac w 375-tysięcznym Kunduzie, ale ich pozycje są bombardowane przez afgańskie lotnictwo.

- W mieście króluje chaos - przekazał korespondentom AFP w rozmowie telefonicznej mieszkaniec Kunduzu Abdul Aziz.

Walki o Kunduz

Walki o Kunduz, ósme pod względem wielkości miasto Afganistanu i ważny ośrodek handlowy, położony w centrum kraju mają ogromne znaczenie wizerunkowe dla talibów - pisze w komentarzu Agence France Presse.

- Zdobycie kontroli nad tym miastem byłoby zwycięstwem bez precedensu w marszu talibów po odzyskanie władzy w Afganistanie - zaznacza.

Przejęcie kontroli w stolicach dwóch prowincji

W piątek i sobotę talibowie przejęli kontrolę w stolicach dwóch prowincji, które są położone na południowym zachodzie Afganistanu jak miasto Zarandż w prowincji Nimruz oraz Szeberghan, które jest stolicą północnej prowincji Dżawzdżan. Zajęcie tego ostatniego miasta potwierdził w rozmowie z AFP wicegubernator prowincji.

Afganistan.jpg
Ambasador Afganistanu w Polsce: talibowie popełniają zbrodnie wojenne

Szeberghan to druga regionalna stolica, która znalazła się pod kontrolą talibów w ostatnich dniach, w ramach ich ofensywy wykorzystującej vacuum bezpieczeństwa w związku z wycofywaniem kontyngentu wojskowego USA z Afganistanu. W sobotę talibowie poinformowali także o przejęciu kontroli nad więzieniem okręgowym w prowincji Dżawzdżan i uwolnieniu wszystkich przetrzymywanym tam więźniów.

Dżawzdżan to region uważany za zaplecze polityczne b. wiceprezydenta Afganistanu, gen. Abdurraszida Dostuma. Ten z pochodzenia Uzbek jest liderem partii politycznej Dżumbisz-i Milli Islami Afghanistan (Islamski Narodowy Ruch Afganistanu), a także politycznym przywódcą całej społeczności uzbeckiej w wieloetnicznym Afganistanie.

Lokalne media informowały, że do Szeberghanu przybyło w przededniu ofensywy 150 wojskowych lojalnych wobec Dostuma.

Herat i Laszkargah potencjalnymi celami talibów

Jak zaznacza BBC, kolejnymi stolicami regionów, które potencjalnie mogą zostać zdobyte przez talibów, są: Herat na zachodzie, a także Laszkargah w południowo-zachodnim Afganistanie będący stolicą prowincji Helmand i Kandahar w prowincji o tej samej nazwie.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy talibowie w wyniku błyskawicznej ofensywy zbrojnej, którą rozpoczęli po tym, jak wojska międzynarodowe zaczęły wycofywać się z kraju, zajęli rozległe obszary wiejskie na południu i zachodzie Afganistanu oraz kluczowe posterunki graniczne.

Czytaj także:

Po napotkaniu słabego oporu na wsi skierowali swoje siły na duże ośrodki miejskie, otaczając kilka największych stolic prowincji. Wszystkie większe miasta pozostawały do tej pory pod kontrolą sił rządowych, ale - jak podkreślała w ubiegłym tygodniu AFP - upadek jednego z nich może mieć druzgocący wpływ psychologiczny na władze w Kabulu.

Agencje zwracają uwagę, że widmo powrotu do władzy w Afganistanie talibów, którzy rządzili tam od 1996 do końca 2001 roku, narzucając rygorystyczną wersję islamu, jest niepokojące zarówno dla mieszkańców tego kraju, jak i dla społeczności międzynarodowej.

bf