Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Przemysław Goławski 17.08.2021

Rząd do KE: Polska będzie kontynuowała reformę wymiaru sprawiedliwości

Rząd napisał w odpowiedzi do Komisji Europejskiej, że Polska będzie kontynuowała reformę wymiaru sprawiedliwości, także w obszarach odpowiedzialności sędziów, której celem jest poprawa efektywności tego systemu.

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu napisano, że w planach jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej w obecnej postaci, w ramach kolejnego etapu reformy wymiaru sprawiedliwości, który ma rozpocząć się jeszcze w nadchodzących miesiącach.

tk 1200.jpg
TK: Polska nie musi respektować postanowienia TSUE dot. Izby Dyscyplinarnej SN

Odnosząc się do wątpliwości Komisji związanych z wydaniem przez Trybunał Konstytucyjny wyroku z dnia 14 lipca br. w sprawie P 7/20, w odpowiedzi zwrócono uwagę, że Trybunał Konstytucyjny dokonuje kontroli konstytucyjności prawa unijnego od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, podkreślając, że Konstytucja RP, zgodnie z jej art. 8 ust. 1, jest w Polsce najwyższym prawem, a jej nadrzędność nad ustawami i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi wynika także z zasady suwerenności narodu, ustanowionej w art. 4 ust. 1 konstytucji.

Czytaj także: 

Poinformowano też Komisję Europejską o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej w obecnej postaci, w ramach kolejnego etapu reformy wymiaru sprawiedliwości, który - jak dodano - ma rozpocząć się jeszcze w nadchodzących miesiącach.

Rząd poinformował też KE, że w sobotę Polska złożyła wniosek o uchylenie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE o zastosowaniu środka tymczasowego dotyczącego Izby Dyscyplinarnej SN. Jak dodano, podstawą tego wniosku jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca. W wyroku tym TK orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.

pg