Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Damian Nejman 04.09.2021

Kamery termowizyjne, pojazdy obserwacyjne oraz nowoczesne lornetki. SG ze sprzętem do całodobowej ochrony granic

- Funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy ochraniają wschodnią granicę Polski, wyposażeni są w sprzęt umożliwiający ochronę granicy całodobowo, w różnych warunkach atmosferycznych - poinformowała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Dodała, że chodzi m.in. o kamery termowizyjne o dużym zasięgu, pojazdy obserwacyjne oraz nowoczesne lornetki z funkcją zapisu obrazu.

Jak powiedziała ppor. Anna Michalska, wschodni odcinek granicy państwowej jest stale patrolowany przez patrole piesze oraz przy użyciu pojazdów osobowych, osobowo–terenowych, motocykli i quadów, a także statków powietrznych z systemami obserwacji lotniczej i bezzałogowych statków powietrznych będących na wyposażeniu SG. - W okresie zimowym granicę państwową patrolują również skutery śnieżne. Na odcinkach, na których granica państwowa przebiega wzdłuż cieków lub zbiorników wodnych do służby wykorzystywane są jednostki pływające - podkreśliła.

wojsko granica MON tt twitter free 1200.jpg
Wsparcie wojska na polsko-białoruskiej granicy. MON: obecnie jest tam ponad 1000 żołnierzy

Dodała, że systemy i urządzenia obserwacji technicznej są wykorzystywane do rejestracji zdarzeń związanych z przemytem oraz dokonywaniem lub usiłowaniem przekroczenia granicy państwowej przez nielegalnych migrantów.

- Na niektórych odcinkach granicy państwowej, gdzie pozwalają na to uwarunkowania terenowe utrzymywany jest pas orny, pozwalający na szybkie stwierdzenie faktu przekroczenia granicy wbrew przepisom oraz ustalenie liczby sprawców i ich ewentualny kierunek przemieszczania się - zaznaczyła.

Czytaj także:

Funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy ochraniają wschodnią granicę Polski wyposażeni są w sprzęt umożliwiający ochronę granicy całodobowo, w różnych warunkach atmosferycznych. - Są to m.in. wieże obserwacyjne wyposażone w kamery termowizyjne o dużym zasięgu, pojazdy obserwacyjne, patrolowo-obserwacyjne, przenośne kamery termowizyjne (chłodzone i niechłodzone), przenośne zestawy perymetryczne, gogle noktowizyjne, nowoczesne lornetki, również z funkcją zapisu obrazu - wyliczyła.

- Straż Graniczna wykorzystuje przewoźne jednostki nadzoru w bezpośredniej ochronie granicy państwowej. Sprzęt jest szczególnie przydatny podczas obserwacji z dogodnych wzniesień terenu, pozwalający niewielkimi siłami objąć nadzorem znaczną część ochranianego odcinka granicy państwowej - przekazała. Dodała, że pojazdy użytkowane są w każdej porze doby, w różnych warunkach pogodowych, niezależnie od pory roku. - Zastosowane w nich systemy optoelektroniczne pozwalają na obserwacje terenu, wykrywanie i rozpoznawanie obiektów oraz rejestrację wyników prowadzonej obserwacji - podkreśliła.

System kamer do obserwacji dziennej i nocnej

Powiedziała również, że w ochronie wschodniej granicy państwowej Straż Graniczna wykorzystuje system kamer do obserwacji dziennej i nocnej, rozmieszczonych na wieżach obserwacyjnych. - System wież obserwacyjnych zapewnia zdalne prowadzenie obserwacji rejonu objętego nadzorem przy pomocy głowic optoelektronicznych i rejestrację wyników obserwacji - tłumaczyła.

- Kamery przenośne termowizyjne chłodzone i niechłodzone wykorzystywane są w służbie, jako sprzęt do obserwacji terenu w porze nocnej. Szczególnie przydatne w służbie są kamery termowizyjne chłodzone, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi i łatwością w obsłudze. Zapewniają doskonałą widoczność nawet na znacznych odległościach (ok. 5 km), uzyskując dobrą ostrość obrazu - dodała.

Podkreśliła, że funkcjonariusze Straży Granicznej wykorzystują również fotopułapki, które pozwalają prowadzić nadzór i obserwację dróg dojazdowych do granicy państwowej, umożliwiają podgląd monitorowanego terenu na żywo oraz rejestrację obrazu w postaci zdjęć lub wideo. - Umieszczane są w miejscach mało widocznych dla osób postronnych. Obraz z kamer przesyłany jest zdalnie do ośrodka monitorującego mieszczącego się w placówce SG - przekazała.

- Rozwiązaniem pozytywnie ocenionym przez Straż Graniczną jest dalsze wdrażanie systemów perymetrycznych. Nowoczesne zestawy mogą składać się z różnych czujników, w tym najczęściej – sensorów sejsmicznych oraz kamer weryfikujących generowane automatycznie alarmy. Czujniki zakopywane są w podłożu, dzięki czemu nie ulegają zniszczeniu przez osoby postronne, zwierzęta lub w wyniku działania zmiennych warunków atmosferycznych - przekazała ppor. Michalska dodając, że ich lokalizacja jest znana wyłącznie uprawnionym funkcjonariuszom.

Podała, że istotnym elementem technicznego zabezpieczania wschodniej granicy państwowej jest system BSP (Bezzałogowe Statki Powietrzne), w skład którego wchodzą platformy bezzałogowych statków powietrznych typu FlyEye. Wykorzystywane są m.in. do monitorowania granicy, wykrywania sprawców przekroczenia granicy państwowej, wspierania działań pościgowych za sprawcami przestępstw i wykonywania lotów poszukiwawczych.

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. (PAP)

-Ponadto niektóre jednostki organizacyjne SG, zostały doposażone w drony krótkiego zasięgu, wykorzystywane przez odpowiednio przeszkolonych funkcjonariuszy SG na najbardziej zagrożonych przestępczością odcinkach granicy państwowej - podkreśliła.

Ppor. Michalska powiedziała, że Straż Graniczna "ciągle inwestuje w sprzęt, z dużym zainteresowaniem obserwujemy »nowinki« techniczne pojawiające się na rynku", które mogłyby być przydatne w ochronie wschodniej granicy.

Dodała, że nowoczesny sprzęt zapewnia skuteczniejszą ochronę granicy i większe bezpieczeństwo funkcjonariuszy Straży Granicznej.

dn