Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Natalia Wierzbicka 05.09.2021

"Wyrażam głębokie ubolewanie". Wydawca "Faktu" przeprasza polskiego urzędnika za swoje publikacje

Kolejne przeprosiny dla byłego wiceministra spraw zagranicznych Roberta Greya za sformułowania, że rzekomo współpracował on ze służbami specjalnymi. Po "Gazecie Wyborczej" zrobił to "Fakt".
  • "Gazeta Wyborcza" przedstawiła w 2016 roku sugestie, że odwołanie Roberta Greya z funkcji wiceszefa MSZ było spowodowane jego współpracą ze służbami specjalnymi
  • Grey w MSZ był odpowiedzialny za dyplomację ekonomiczną oraz politykę amerykańską i azjatycką
  • Z funkcji wiceministra został odwołany 29 listopada 2016 r.

"Wydawca Gazety Codziennej »Fakt« i portalu Fakt24.pl - przeprasza Pana Roberta Grey za naruszenie jego dóbr osobistych poprzez opublikowanie informacji mogących narazić go na utratę wiarygodności i zaufania niezbędnego do zajmowania stanowisk w instytucjach publicznych i podmiotach gospodarczych. Wyrażam głębokie ubolewanie za dopuszczenie do publikacji artykułów sugerujących jakoby Pan Robert Grey współpracował ze służbami specjalnymi USA oraz pośrednio lub bezpośrednio otrzymał dofinansowanie ze środków publicznych - Wydawca dziennika Fakt i portalu Fakt24.pl" - wpis jest widoczny na stronie fakt.pl. 

robert_grey_pap1200.jpg
"Sugestie godziły w jego dobra osobiste". "Gazeta Wyborcza" przeprosiła b. wiceszefa MSZ

Robert Grey pełnił funkcję podsekretarza stanu w MSZ od 30 września 2016 do 29 listopada 2016 roku. Odpowiadał za za dyplomację ekonomiczną oraz politykę amerykańską i azjatycką.

"Gazeta Wyborcza" podała, że powodem "pilnego" odwołania Greya z funkcji było zatajenie przez niego współpracy z amerykańskimi służbami specjalnymi, mimo iż - zaznaczała gazeta - był o to pytany. W lutym ubiegłego roku dziennik opublikował przeprosiny: "(...) redakcja w kilku artykułach opublikowanych w listopadzie i grudniu 2016 r., powołując się na własne, niejawne źródła informacji, przedstawiła sugestie, jakoby odwołanie pana Roberta Greya z funkcji wiceministra w MSZ było wynikiem jego współpracy ze służbami specjalnymi" - wskazał portal tvp.info.

Czytaj również:

Rafał Bochenek, który wówczas pełnił funkcję rzecznika rządu wyjaśniał, że obecnie była premier Beata Szydło na wniosek ówczesnego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego odwołała Roberta Greya z funkcji wiceministra spraw zagranicznych w związku ze zmianami organizacyjnymi w resorcie. - Każdy minister sam może kształtować politykę kadrową - dodał rzecznik rządu.

tvp.info/nt