PolskieRadio24.pl
Bartosz Goluch 11.09.2021

Bundesliga: gol Roberta Lewandowskiego i popis Bayernu. Bawarczycy dali RB Lipsk bolesną lekcję

Bayern Monachium pokonał 4:1 RB Lipsk w meczu 4. kolejki Bundesligi. Wynik meczu w 11. minucie gry golem z rzutu karnego otworzył Robert Lewandowski. Była to jego szósta bramka w tym sezonie niemieckiej ekstraklasy.

Spotkanie mistrza i wicemistrza Niemiec miało nie tylko duży ciężar gatunkowy pod względem poziomu sportowego, ale również podtekst innego rodzaju. Do Bayernu latem trafiło dwóch graczy RBL (Dayot Upamecano i Marcel Sabitzer) oraz trener "Byków" Julian Nagelsmann.

W 8. minucie "Die Roten" mieli pierwszą sytuację bramkową. Po dośrodkowaniu piłka spadła pod nogi Roberta Lewandowskiego, ale kapitan reprezentacji Polski znacznie pomylił się przy próbie uderzenia wolejem. Kolejna przyszła już 3 minuty później - ręką w polu karnym Lipska zagrał Kevin Kampl, a jedenastkę pewnie wykorzystał Lewandowski, po raz szósty w tym sezonie Bundesligi wpisując się na listę strzelców.

Lipsk próbował przejąć inicjatywę po stracie bramki, ale Bayern nie pozwalał rywalom na zbyt wiele. Gospodarze strzelali jedynie z dystansu i najczęściej niegroźnie. W 33. minucie dogodną szansę mieli mistrzowie Niemiec, kiedy Lewandowski dośrodkował do Gnabry'ego, ale piłkę na 5. metrze w ostatniej chwili wybił Simakan.

Na akcję Bayernu strzałem z ostrego kąta odpowiedział Angelino, jednak futbolówka "przelała się" po nodze Hiszpana i w sporej odległości minęła bramkę Neuera. Z kolei w 37. minucie główkował Laimer, ale mistrz świata z 2014 roku był na posterunku. Tuż przed przerwą golkiper Bayernu spektakularnie odbił oddany z linii pola karnego strzał Daniego Olmo. Ostatecznie Bawarczycy zeszli na przerwę z prowadzeniem, ale końcówka pierwszej połowy w wykonaniu "Byków" mogła się podobać.

W drugiej połowie prawdziwe "wejście smoka" zaliczył Jamal Musiala, który w przerwie zmienił Serge'a Gnabry'ego. Akcję podaniem na skrzydło zainicjował Lewandowski, centrował Alphonso Davies, a młody Niemiec świetnie opanował piłkę i pokonał Petera Gulacsiego.

W 51. minucie po przeszywającym obronę podaniu Szoboszlaia Neuera pokonał Andre Silva, ale Portugalczyk był na minimalnym spalonym, dlatego gol nie został uznany.

Po chwili Bawarczycy wyprowadzili dwie groźne kontry - najpierw sytuacji sam na sam nie wykorzystał Robert Lewandowski, a w 54. minucie po asyście Musiali futbolówkę do pustej bramki skierował Leroy Sane.

Już 4 minuty później kapitalnym uderzeniem nadzieję "Bykom" przywrócił Konrad Laimer, który pokonał Neuera strzałem z ponad 25 metrów.

Julian Nagelsmann dał odpocząć Robertowi Lewandowskiemu w 59. minucie spotkania. Za Polaka, który jest oszczędzany na wtorkowy mecz Ligi Mistrzów z Barceloną, wszedł Maxim Moupo-Moting. Bez Polaka w składzie "Die Roten" poradzili sobie nieźle, podwyższając prowadzenie w doliczonym czasie gry, właśnie za sprawą dublera "Lewego".

Dzięki wygranej Bayern z 10 punktami na koncie przesunął się na pozycję wicelidera Bundesligi. Prowadzi Wolfsburg z 12 "oczkami". RB Lipsk, który ma za sobą bardzo kiepskie otwarcie pod okiem nowego trenera Jessego Marscha, zajmuje 10. lokatę z trzypunktowym dorobkiem.