Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Natalia Godek 13.09.2021

Piotr Bromber nowym wiceministrem zdrowia. Zajmie się reformą systemu kształcenia i dialogiem z pracownikami służby zdrowia

Minister Adam Niedzielski ogłosił, że nowym wiceministrem zdrowia został Piotr Bromber. W pracy skupi się na dialogu społecznym z pracownikami służby zdrowia oraz rozwojem i kształceniem kadr medycznych.

Wiceminister Piotr Bromber wyraził nadzieję na dialog ze służbą zdrowia i pacjentami w atmosferze zaufania społecznego. Jednocześnie podkreślił, że jednym z jego celów będzie reforma systemu kształcenia lekarzy w odpowiedzi na potrzeby środowiska wyrażane szczególnie przez młodych medyków.

Adam Niedzielski free tt-663.jpg
Organizacje pacjentów piszą list do premiera. Zapewniają w nim o zaufaniu do ministra zdrowia

Posłuchaj
00:29 11292162_1.mp3 Piotr Bromber nowym wiceministrem zdrowia (IAR)

- Mówi się o brakach kadrowych, o tym, że ograniczone zasoby ludzkie w dużej części determinują te problemy, z którymi się teraz mierzymy. Stąd też dalej będą podejmowane działania w kierunku zwiększenia liczby miejsc na kierunkach lekarskich - mówił wiceminister Piotr Bromber. Dodał, że resort zdrowia będzie również dążył do graniczenia liczby specjalizacji.

Zadaniem nowego wiceministra zdrowia będą także rozmowy z protestującymi pracownikami służby zdrowia. Spotkanie z nimi zaplanowano na wtorek. Według słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ma ono mieć roboczy charakter. Dodał, że "na razie premier nie będzie uczestniczył w żadnym spotkaniu". Udziału szefa rządu w rozmowach domagają się protestujący.

Minister Adam Niedzielski poinformował, że po wtorkowym spotkaniu będzie kolejne - w czwartek, na forum komisji trójstronnej. Dodał, że w obliczu wielu postulatów, najistotniejszy jest dialog, a rozmowy powinny koncentrować się na tym, co można wspólnie osiągnąć. 

Czytaj także:

- Zapraszam jeszcze raz stronę społeczną komitetu strajkowego jutro na godzinę 13. Bardzo liczę, że to zaproszenie zostanie przyjęte, ale jednocześnie zapraszam na spotkanie zespołu trójstronnego, które również odbędzie się w tym tygodniu - mówił minister Adam Niedzielski. Dodał, że na wtorek zaplanowane są rozmowy z ratownikami medycznymi.

Minister zdrowia odniósł się do postulatów protestujących

W sobotę minister Adam Niedzielski przedstawił skutki finansowe realizacji postulatów protestujących. "Wraz z zaproszeniem do kontynuacji rozmów przedstawiam oszacowanie postulatów komitetu protestacyjnego - dodatkowe 100 miliardów złotych w 2022 roku oraz ponad 25 miliardów złotych jeszcze w tym roku. Oznaczałoby to konieczność podwojenia nakładów i przekroczenie 10 procent PKB" - napisał szef resortu zdrowia.

W dokumencie Ministerstwa Zdrowia oszacowano, że realny wzrost wyceny świadczeń medycznych oraz ryczałtów o 30 procent oraz dobokaretki w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego o 80 procent od 1 października, oznacza w tym roku dodatkowe wydatki na poziomie 7,5 miliarda złotych, a w przyszłym - 30 miliardów złotych. Inny postulat - natychmiastowa zmiana ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych może skutkować dodatkowymi wydatkami w tym roku rzędu 16,25 miliarda złotych, a w przyszłym - 65 miliardów złotych.

Postulaty przedstawione przez Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia to między innymi natychmiastowa zmiana ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; wzrost wyceny świadczeń i ryczałtów dla medyków; zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.

ng