Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Pyssa 14.09.2021

Rekompensaty za stan wyjątkowy. Sejmowa komisja gospodarki odrzuciła poprawki opozycji

Komisja gospodarki pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o rekompensatach za wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie części województw: podlaskiego i lubelskiego. Przedsiębiorcy o wypłatę środków wnioskować mają do wojewodów.

1200 stan wyjatkowy forum.jpg
Straż Graniczna wydała pozwolenia na wjazd na teren objęty stanem wyjątkowym. Głównym powodem były sytuacje rodzinne

Rekompensatę ustalono za 30 dni trwania stanu wyjątkowego w wysokości 65 procent średniego miesięcznego przychodu wnioskodawców. 

- Rekompensata może się zwiększyć, jeżeli decyzją władz stan wyjątkowy będzie wydłużony - podkreślał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. - Narażamy ich na utratę zysków i te rekompensaty mają im utratę zysków wynagrodzić. My formułując propozycję odnosiliśmy się do tak zwanego dużego sezonu, pory wakacyjnej. Wtedy Polacy przyjeżdżają i wydają pieniądze. Dlaczego 65 procent? Bo to teraz jest już mniejszy sezon, a pieniądze z rekompensat i tak nie ulegają opodatkowaniu ani PIT ani CIT - uzasadniał.

Podczas posiedzenia komisji odrzucono szereg poprawek opozycji. Dotyczyły one między innymi wprowadzenia rekompensat dla samorządów i instytucji kultury z obszaru stanu wyjątkowego z tytułu nieuzyskanych przychodów. Proponowano również, by wsparciem objąć tereny przylegające do strefy stanu wyjątkowego.

Czytaj także:


Robert Tyszkiewicz z Koalicji Obywatelskiej zapowiedział powtórne złożenie swojego wniosku o waloryzację rekompensat dla poszkodowanych przedsiębiorców. - To ustawa warta poparcia, ale są tam zapisy, które warto uzupełnić. Będę proponować, by poziom rekompensaty opiewał na 80 procent. To bardziej sprawiedliwe, zwłaszcza w odniesieniu do możliwości z miesięcy poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego - podkreślał polityk opozycji.

Jutro wieczorem posłowie zajmą się projektem w ramach drugiego czytania na obradach plenarnych.

kp