Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Julia Borkowicz 20.09.2021

Maseczki i paszporty covidowe na wyciągach narciarskich. Nowe informacje o obostrzeniach w Austrii

W Austrii tej zimy będą wymagane maseczki ochronne i tzw. paszporty covidowe od użytkowników wyciągów narciarskich. W ten sposób tamtejsze kurorty chcą przyciągnąć po raz pierwszy od dwóch lat większą liczbę gości, a także zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
certtyfikat podróż shutterstock_1930262825 1200.jpg
Gdzie będą wymagać od nas szczepień? Zmieniają się zasady wstępu do lokali za granicą

Rząd przedstawił swoje propozycje na zbliżający się sezon zimowy, podkreślając konieczność ożywienia turystyki, która daje Austrii 5 procent PKB.

- W tym roku będą możliwe zimowe wakacje w Austrii. Opracowaliśmy szczegółowe zasady bezpiecznej zimy - powiedziała minister Turystyki Elisabeth Koestinger. Przypomniała, że w poprzednim sezonie zimowym wyciągi narciarskie były otwarte, ale hotele - zamknięte. To powodowało, że narciarze z innych państw nie mogli tutaj przyjechać.

Teraz wszyscy, którzy będą korzystać z wyciągów w Austrii, będą musieli mieć założone maseczki ochronne, a przy zakupie ski-passów okazać dokument szczepienia, negatywny test na obecność koronawirusa lub potwierdzenie, że są ozdrowieńcami.

Na razie nie wiadomo, czy osoby nie zaszczepione chcące skorzystać z dłuższego pobytu w hotelu, będą musiały okazać negatywny wynik testu.

"Wyzwanie dla ośrodków narciarskich"

Pandemia jest wyzwaniem dla ośrodków narciarskich, bo chociaż narciarstwo to sport na świeżym powietrzu, narciarze dużo czasu spędzają w zamkniętych i często zatłoczonych miejscach, jak wyciągi narciarskie, bary i restauracje. 

Bary tzw. apres-ski zostaną sklasyfikowane jako kluby nocne. Szczegółowe zasady wstępu będą zależały od stopnia zapełniania się oddziałów intensywnej terapii przez chorych na COVID-19. W ostateczności będą do nich wpuszczane tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

Czytaj także:

- Nie będzie więcej barów apres-ski, jakie znamy sprzed pandemii - oświadczył Guenther Platter, gubernator Tyrolu, gdzie leży najwięcej kurortów narciarskich, w tym Isgchl, gdzie rozpoczęła się epidemia w ubiegłym roku.


IAR/ jb