Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 10.12.2010

"Kontynuujmy idee Lecha Kaczyńskiego"

Prezentacja zdjęć archiwalnych Lecha i Marii Kaczyńskich z wierszem Zbigniewa Herberta "Przesłanie Pana Cogito" rozpoczęła konferencję PiS w Jachrance.
Uczestnicy konferencji pt. Lech Kaczyński - pamięć i zobowiązanie w Jachrance pod WarszawąUczestnicy konferencji pt. "Lech Kaczyński - pamięć i zobowiązanie" w Jachrance pod Warszawą(fot. PAP/Paweł Kula)

Prezentacja zdjęć archiwalnych Lecha i Marii Kaczyńskich z wierszem Zbigniewa Herberta "Przesłanie Pana Cogito" rozpoczęła konferencję PiS w Jachrance. Po krótkim wystąpieniu Jacka Sasina utwór - melorecytację "Prezydent idzie na Wawel" z towarzyszeniem czarno - białych zdjęć z uroczystości pogrzebowych byłego prezydenta przedstawiła Elżbieta Gabler.

Konferencja odbywa się pod hasłem "Lech Kaczyński - pamięć i zobowiązanie". Jest poświęcona spuściźnie politycznej byłego prezydenta. Uczestniczy w niej kilkaset osób - posłowie i senatorowie PiS, członkowie komitetów poparcia Jarosława Kaczyńskiego z kampanii prezydenckiej, członkowie klubów "Gazety Polskiej", a także działacze Radia Maryja.

Uczestnicy konferencji otrzymali do wypełnienia ankietę na temat przeszłości ruchów i stowarzyszeń powstałych zarówno jako komitety poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, jak i z myślą o wyjaśnieniu przyczyn tragedii smoleńskiej oraz upamiętnieniu jej ofiar. W ankiecie uczestnicy konferencji mogą wybrać jedną lub dwie z kilku propozycji dalszej działalności. Są to federacja istniejących ruchów, ogólnopolski ruch społeczny związany programowo z myślą Lecha Kaczyńskiego, ruch działający na rzecz wyjaśnienia katastrofy lub ogólnopolski ruch na rzecz budowy pomnika ofiar katastrofy. Ankietowani mogą też zaproponować coś od siebie oraz przedstawić cele i zadania ruchu, w którym chcieliby uczestniczyć.

"Wrażliwy na wartości pragmatyk"

Jako pierwszy swoje podsumowanie dokonań Lecha Kaczyńskiego przedstawił jego były współpracownik w Kancelarii Prezydenta - Maciej Łopiński. Cytował wypowiedzi byłego prezydenta na temat Polski. "Był twardo stąpającym po ziemi, choć wrażliwym na wartości pragmatykiem" - scharakteryzował Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński. Podkreślił, że prezydent był nie tylko człowiekiem mądrym, ale i wbrew urabianym opiniom pracowitym i bardzo skutecznym.

B. minister w Kancelarii Prezydenta wezwał do "czynnej kontynuacji idei Lecha Kaczyńskiego - nowoczesnego patrioty i męża stanu". "Rzeczywistości nie zamilczymy" - powiedziała prof. Zyta Gilowska. Oboje wystąpili na konferencji: "Lech Kaczyński - pamięć i zobowiązanie".

- Zastanawiam się, co powiedziałby dziś państwu mój przyjaciel i zwierzchnik profesor Lech Kaczyński. Zobowiązałby mnie, żebym wam się nisko pokłonił. Zobowiązałby mnie, żebym powiedział, że dalej na was liczy - mówił Łopiński.

Jak dodał, w myśli Lecha Kaczyńskiego należy szukać inspiracji do działań, które zawrócą nasz kraj z sytuacji kryzysu politycznego i gospodarczego. Łopiński zaznaczył, że Lech Kaczyński wiedział, że polska racja stanu wymaga aktywnej polityki w Europie Wschodniej. Dodał, że pamięć historyczną uznawał za podstawę polskiej tożsamości.

Łopiński mówił też o Pomniku Poległych Stoczniowców 1970 r. w Gdańsku. - Może warto podjąć dzisiaj inne zobowiązanie i wznieść inny pomnik w Warszawie - zaznaczył.

"Ta śmierć to nie tylko koniec"

Gilowska nazwała Lecha Kaczyńskiego "romantycznym realistą". - Był realistyczny w swoich diagnozach i dociekaniach aż do bólu. Był skłonny rozmawiać z każdym na każdy temat - powiedziała.

Gilowska podkreśliła, że od śmierci Lecha Kaczyńskiego dialog ustał. - Z całą pewnością nie jest to milczenie, które aprobowałby Lech Kaczyński. Wiadomo, że rzeczywistości nie zamilczymy - oświadczyła.

Gilowska zwróciła też uwagę, że w latach 2008-2010 deficyt sektora finansów publicznych wzrósł pięciokrotnie. Dodała, że w tym samym czasie dług publiczny wzrósł o 60 proc. - To jest rekord bardzo smutny - oceniła.

Dodała, że rząd opowiada o oszczędnościach i jednocześnie doprowadza do wzrostu wydatków. - Kupuje czas i opinię pogromcy kryzysu - oceniła. Obecną sytuację w Polsce określiła, jako "zabełtanie błękitu w głowie".

Prowadzący konferencję polityk PiS Jacek Sasin, b. wiceszef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zwrócił się do zgromadzonych jako przedstawicieli tych, którzy utożsamiają się "z dorobkiem i myślą" Lech Kaczyńskiego.

- Ta śmierć to nie tylko koniec. To także początek. Chcemy żeby tragiczne wydarzenie dało początek przebudzenia się polskiego narodu - powiedział Sasin

to