Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Bartłomiej Feretycki 26.09.2021

Nowy szef opozycyjnej partii na Tajwanie. Prezydent Chin wzywa do "zjednoczenia narodowego"

Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej i przywódca Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Xi Jinping pogratulował w opublikowanym w niedzielę liście zwycięstwa wyborczego nowemu szefowi opozycyjnej na Tajwanie partii Kuomintang (KMT) Ericowi Chu oraz zaapelował o "zjednoczenie narodowe".

"Przez pewien czas nasze partie utrzymywały pozytywną interakcję w ramach konsensusu z 1992 roku (w myśl którego Tajwan i ChRL uznaje się za »jedne Chiny«, ale w różny sposób interpretowane – przyp. red.) i sprzeciwiały się niepodległości Tajwanu, wzmacniały współpracę, działały zgodnie z życzeniami rodaków po obu stronach cieśniny, promowały pokojowy rozwój relacji w Cieśninie Tajwańskiej. Wszystko to przynosiło szczęście rodakom i owoce (tej dynamiki - przyp. red.) były oczywiste dla wszystkich" – można przeczytać w liście gratulacyjnym Xi, w którym odniósł się on do okresu ostatnich rządów Kuomintangu w latach 2008-2016.

tajwan 1200.jpg
Chiński rząd nie będzie zadowolony. Tajwan chce zwiększyć inwestycje w Europie

"Obecnie sytuacja w Cieśninie Tajwańskiej jest groźna i skomplikowana. Wszyscy synowie i córki Chin muszą wspólnie stawić czoła trudnościom i razem iść naprzód" – dodał Xi, wyrażając nadzieję, że KPCh i KMT będą "działać na rzecz zjednoczenia kraju i odnowy narodu".

Wybory na Tajwanie

W sobotę wieczorem na Tajwanie zakończyły się wybory przewodniczącego Kuomintangu. Został nim Eric Chu, były burmistrz Nowego Tajpej, który sprawował już funkcję szefa partii w latach 2015-2016 i zrezygnował zeń po przegraniu wyborów prezydenckich z aktualnie piastującą najwyższy urząd na Tajwanie Caj Ing-wen. W sobotnim wystąpieniu powyborczym Chu wskazał na potrzebę wznowienia dialogu tajwańsko-chińskiego.

Odpowiedź na list

W odpowiedzi na list przywódcy KPCh przewodniczący Chu podziękował Xi i skrytykował rządzącą na Tajwanie Demokratyczną Partię Postępową za postawę, która jego zdaniem doprowadziła do eskalacji konfliktu między Tajwanem i ChRL oraz do niepokoju w Cieśninie Tajwańskiej.

Czytaj także:

"Mieszkańcy obu stron Cieśniny Tajwańskiej to potomkowie Yandi i Huangdi (mitycznych cesarzy Chin - przyp. red.); żywimy głęboką nadzieję, że w przyszłości obie nasze partie będą w stanie w oparciu o »porozumienie z 1992 roku« i »przeciwstawianie się niepodległości Tajwanu«, wspólnie i przy poszanowaniu wzajemnych różnic działać na rzecz wzajemnego zaufania i integracji, wzmocnienia kontaktów i współpracy i będą mogły przyczynić się do pokojowego rozwoju relacji w Cieśninie Tajwańskiej" – napisał w swym liście Chu.

Krytyka po odpowiedzi nowego szefa opozycji na Tajwanie

Rządowa Rada ds. Kontynentalnych Tajwanu (MAC) skrytykowała wypowiedź Chu, wskazując, że powinien on brać pod uwagę główny nurt opinii publicznej na Tajwanie i nie ignorować faktów, a także nie podzielać poglądów strony, która wielokrotnie była odpowiedzialna za napięcia i akty agresji w Cieśninie Tajwańskiej.

Tajwańczycy nie chcą przyłączenia do Chin

Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badań nad Wyborami Narodowego Uniwersytetu Chengchi w 2020 roku tylko jeden procent mieszkańców Tajwanu opowiadał się za natychmiastowym zjednoczeniem z ChRL.

bf