Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Pyssa 04.11.2021

W Europie gwałtowny wzrost zakażeń mimo dostępności szczepionek. WHO: to sygnał ostrzegawczy dla świata

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed gwałtownie pogarszająca się sytuacją wirusową w Europie. Szef regionalnego biura WHO twierdzi, że jeśli nie zostaną przywrócone restrykcje, to do wiosny przyszłego roku na kontynencie może umrzeć nawet pół miliona osób.

naukowiec 1200 free laboratorium badania nauka medycyna .jpg
"Można go zażyć we własnym domu". Doustny lek przeciw COVID-19 dopuszczony do użytku

Wzrost o 55 proc. liczby zakażeń koronawirusem w Europie w ostatnich czterech tygodniach to "sygnał ostrzegawczy" dla reszty świata - oświadczył dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan. 

- To sygnał ostrzegawczy dla świata, gdy widzimy, co dzieje się w Europie pomimo dostępności szczepień - oświadczył Ryan na konferencji prasowej.

Podczas konferencji prasowej szef biura WHO w Europie Hans Kluge poinformował, że tylko w ubiegłym tygodniu na kontynencie zakaziły się niemal dwa miliony osób.

Posłuchaj
00:52 11382103_1.mp3 WHO: gwałtownie pogarsza się sytuacja epidemiczna w Europie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Epicentrum wirusa 

Hans Kluge mówił, że Europa jest teraz epicentrum wirusa i jeśli nie zostaną przywrócone restrykcje, to zima może być tragiczna. - Według wiarygodnych prognoz, jeśli nie powstrzymamy wirusa, to do 1 lutego w Europie i w Azji Centralnej może umrzeć nawet pół miliona osób - dodał.

Najgorzej jest teraz w Europie Wschodniej, w tym przede wszystkim w Rosji, na Ukrainie i w Rumunii. W Niemczech z kolei w ciągu jednej doby wykryto 34 tysiące zakażeń, najwięcej od początku pandemii.

Powodem pogarszającej się sytuacji wirusowej ma być odmiana koronawirusa Delta. WHO twierdzi, że na kontynencie wciąż wiele osób pozostaje niezaszczepionych. Do tej pory w Europie na COVID-19 zmarło 1,4 miliona osób.

Dostępność szczepionek

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że dawki przypominające preparatów przeciw COVID-19 powinny być obecnie podawane jedynie osobom o obniżonej odporności.

- Wciąż apelujemy do producentów szczepionek, (...) by ich priorytetem było zaopatrywanie COVAX, a nie jedynie zysk - mówił dyrektor generalny WHO. COVAX to globalny program dostaw szczepionek przeciw COVID-19 dla krajów rozwijających się, któremu patronuje WHO.

W środę agenda ds. zdrowia ONZ zezwoliła na stosowanie w nagłych wypadkach wyprodukowanej w Indiach szczepionki przeciw COVID-19 - Covaxin.

Główna specjalistka naukowa WHO Soumya Swaminathan przekazała, że indyjski preparat produkowany przez Bharat Biotech wykazuje skuteczność na poziomie około 70 proc. przeciw wysoce zakaźnemu wariantowi Delta. Covaxin jest ósmą szczepionką przeciw COVID-19 z zezwoleniem WHO. 

kp