Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Szewczuk 09.11.2021

Premier: miarą suwerenności państwa jest zdolność do obrony granic

O wschodzie słońca odwiedziłem wspólnie z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem naszych żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących wschodniej granicy Polski. Żołnierze, Policjanci, Straż Graniczna oraz Służby Specjalne czuwają nad bezpieczeństwem Polek i Polaków - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

"Nie mam słów, by wystarczająco podziękować im za tę trudną służbę. Chciałem tam być, by czuli, że polskie państwo zawsze będzie z nimi" - napisał premier w mediach społecznościowych.

terytorialsi na granicy 123 forum 1200 .jpg
Bruksela: Polska przedstawi dowody na temat działalności reżimu Łukaszenki na granicy

"Jesteście kluczowym bastionem"

Podczas spotkania z żołnierzami szef rządu podziękował im za profesjonalne działania oraz zachowania pełne poszanowania dla migrantów, których określił jako "żywe tarcze i broń we współczesnej wojnie hybrydowej".

- Jesteście kluczowym bastionem, który ma bronić przed tymi nowymi metodami - zwrócił się do mundurowych.

Czytaj także:

"Nie wiemy, co jeszcze wymyśli reżim Łukaszenki"

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że "miarą suwerenności państwa jest zdolność do obrony granic".

- Dziękuję także za połączenie tych wszystkich działań - logistycznych, typowo wojskowych, aprowizacyjnych, organizacyjnych, operacyjnych. To wszystko świadczy o znakomitej organizacji i waszej gotowości nie tylko do służby, ale także do skutecznej obrony naszej granicy. Dziękuję także, że dostosowujecie się do zmieniających warunków. Nie wiemy, co jeszcze wymyśli reżim Łukaszenki - taka jest rzeczywistość - mówił szef polskiego rządu.

Posłuchaj
00:30 Premier -.mp3 Premier: rozmawiałem z szefową KE, premierami kilku państw. Każdy wysyła wam podziękowania (IAR)

 

Morawiecki podkreślił również, że "granica Polski na wschodzie jest też granicą Unii Europejskiej". - Rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej i premierami kilku państw. Każdy przesyła wam wyrazy najwyższego szacunku i podziękowania za wasze działania, za waszą odwagę i gotowość do służenia w każdej minucie i godzinie doby - zwrócił się do żołnierzy szef rządu.

Zaplanowana akcja Mińska

Podkreślił, kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej to zaplanowana operacja reżimu w Mińsku. - Przesyłamy jeden konwój humanitarny za drugim. One się odbijają od granicy - stwierdził. Jak wskazał, Białoruś prowadzi "akcję, która ma na celu naruszyć suwerenność naszego państwa".

- Wiemy doskonale, że jest poszukiwanie słabych punktów - mówił.

Czytaj także:

Tysiące ludzi przy granicy

W tej chwili na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Kuźnicy Białostockiej koczuje między 3000 a 4000 osób. Wczoraj migranci próbowali forsować zasieki znajdujące się na pasie przygranicznym. Funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej, Policji oraz Wojska Polskiego nie dopuścili do wdarcia się imigrantów na teren Polski.

W związku z podejmowanymi przez migrantów próbami sforsowania granicy z Polską o godzinie 16 rozpocznie się dodatkowe posiedzenie Sejmu, w trakcie którego posłowie wysłuchają informacji rządu na ten temat.

Na wniosek Polski o sytuacji na wschodniej granicy rozmawiać będą także ambasadorowie Unii Europejskiej przy ONZ w Nowym Jorku oraz unijni dyplomaci i przedstawiciele Komisji Europejskiej w Brukseli. Na spotkaniu strona polska przekaże partnerom z UE dowody pokazujące działania białoruskiego reżimu na granicy.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 1 października rozporządzenie przedłużające o 60 dni stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego, przy granicy z Białorusią (PAP)Prezydent Andrzej Duda podpisał 1 października rozporządzenie przedłużające o 60 dni stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego, przy granicy z Białorusią (PAP)

ms