Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Julia Borkowicz 19.11.2021

"Na przejściu w Kuźnicy nie ma już migrantów stanowiących zagrożenie". MSWiA o aktualnej sytuacji na granicy

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży poinformował, że według białoruskiej służby granicznej na obszarze przejścia w Kuźnicy "nie ma już migrantów stanowiących zagrożenie". Tamtejsze służby odpowiedziały na wczorajsze pismo polskiej Straży Granicznej.

Błażej Poboży napisał na Twitterze, że większość migrantów rozlokowano w centrum logistycznym, a pozostali wylecieli wieczorem do Iraku. "Nasze służby to potwierdzają" - dodał we wpisie.

Wczoraj strona Polska poinformowała Białoruś, że zamknie graniczne przejście kolejowe w Kuźnicy, jeśli do 21 listopada ten kraj nie ustabilizuje sytuacji po swojej stronie granicy. Pismo w tej sprawie, na polecenie szefa MSWiA, przesłał do swojego białoruskiego odpowiednika komendant główny polskiej Straży Granicznej.

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, od 9 listopada do odwołania został zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy. Znajduje się tam także kolejowe przejście graniczne, na którym nadal odbywa się ruch pociągów towarowych.

Czytaj także:

Większość tranzytu kolejowego, głównie z kontenerami z Chin, przechodzi przez przejście Brześć-Terespol, gdzie po polskiej stronie znajduje się terminal kolejowy Małaszewicze. Tranzyt towarów koleją, to jedno z ważniejszych źródeł dochodów białoruskich kolei.

Sytuacja na granicy

Straż Graniczna odnotowała wczoraj 255 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Dwie duże grupy próbowały siłowo przekroczyć granicę - jedna liczyła około 500 migrantów, a druga - 50. Obu próbom zapobieżono.

Do pierwszej akcji masowego przekroczenia granicy doszło wczoraj około 17:00 na terenie ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych, do drugiej natomiast około 22:00 na terenie ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Mielniku. 

ZOBACZ TAKŻE: Gen. Polko o sytuacji na granicy

jb