Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Bartłomiej Feretycki 19.11.2021

Premier: jesteśmy zgodni z USA w ocenie konfliktu wywołanego przez Łukaszenkę

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z dyrektor Wywiadu Narodowego Stanów Zjednoczonych Avril Haines. Uzgodnili, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.

Spotkanie odbyło się na prośbę strony amerykańskiej.

pap_20210902_11H (1).jpg
Deeskalacja napięć na granicy? Wąsik: Łukaszenka to zrozumiał

"Dziś do Warszawy przyleciała pani Avril Haines, Dyrektor Wywiadu Narodowego USA. Strona amerykańska prosiła o to spotkanie, co świadczy o poważnym zaangażowaniu naszych sojuszników z Sojuszu Północnoatlantyckiego w kwestię zwiększenia bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO" – napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku.

"Z naszymi przyjaciółmi z USA pozostajemy zgodni co do diagnozy zagrożenia, jakim jest wywoływany przez Łukaszenkę i jego sojuszników konflikt hybrydowy. Jednocześnie wypracowujemy kolejne rozwiązania, by jak najlepiej zabezpieczyć Polskę, Europę i Sojusz Północnoatlantycki przed podobnymi zagrożeniami teraz i w przyszłości. Będziemy reagować stanowczo i adekwatnie do rozwoju sytuacji" – zapewnił.

O spotkaniu Mateusza Morawieckiego z Haines i rozmowie na temat współpracy na rzecz bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO poinformował w piątek rzecznik rządu Piotr Mülller. Wizytę zapowiedział w ubiegłym tygodniu szef MSWiA.

"Kontynuujemy bliską współpracę z USA w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. W Warszawie odbyła się seria spotkań z Avril Haines, Dyrektor Wywiadu Narodowego USA z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem MSWiA Mariuszem Kamińskiem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, w BBN z Szefem Gabinetu Prezydenta RP z Pawłem Szrotem" - podał rzecznik Piotr Müller rządu na Twitterze.

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines dotyczyło ścisłej współpracy ws. sytuacji na granicy. Przypomnijmy, że Polska od 8 sierpnia zmaga się z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Tego dnia niedaleko wsi Usnarz Górny pojawiła się grupa około 60 osób, która próbowała nielegalnie przedostać się na terytorium Polski. Po niespełna miesiącu prezydent Andrzej Duda na wniosek rządu wprowadził stan wyjątkowy. Obowiązuje on od 2 września w 115 miejscowościach w województwie podlaskim oraz 68 miejscowościach w województwie lubelskim, wzdłuż całej granicy polsko-białoruskiej. Kryzys nabrał na sile 8 listopada. Wówczas grupa 3-4 tys. migrantów opanowała przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej.

Czytaj także:

Poza spotkaniem z premierem Mateuszem Morawieckim, Pani Avril Haines rozmawiała również z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego spotkała się również z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP pod przewodnictwem szefa gabinetu Prezydenta, ministra Pawła Szrota.

Stanowisko dyrektora Wywiadu Narodowego USA jest najwyższym w amerykańskich strukturach wywiadowczych. Dyrektor jest zarazem doradcą prezydenta USA.

bf