Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Bartłomiej Feretycki 23.11.2021

Kolejne próby sforsowania granicy przez migrantów. SG podała dane z ostatniej doby

Służby pracujące na granicy polsko-białoruskiej w każdej chwili muszą mierzyć się z licznymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów sprowadzonych do Europy przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Nie inaczej było tej nocy. Grupa 50 agresywnych osób próbowała sforsować granicę i przedostać się na terytorium Polski w rejonie Białowieży. Ta próba została udaremniona. Łącznie Straż Graniczna odnotowała ostatniej doby 174 incydenty nielegalnego przedostania się do Polski.

"Każdej nocy żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej muszą mierzyć się z licznymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy ‼ Nasi żołnierze są dobrze przygotowani do odparcia tych ataków i gotowi do obrony bezpieczeństwa Polski. Kolejna noc za nami!! Dziękujemy za wsparcie" – czytamy na Twitterze.

Próby nielegalnego przekroczenia granicy

W rejonie Białowieży doszło do kolejnej próby nielegalnego przekroczenia granicy - podało MON na Twitterze. Próba ta została wczoraj udaremniona.

Ostatniej doby zanotowano 174 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. 66 cudzoziemcom wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju.

"Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży 50 agresywnych cudzoziemców próbowało sforsować granicę" – poinformowała we wtorek Straż Graniczna. "Atak agresywnych migrantów był wspierany przez białoruskie służby" - dodało MON.

Kryzys na granicy

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

23 listopada senackie komisje praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej zajmą się rozpatrzeniem nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Jej projekt został przygotowany przez rząd i ma charakter pilny, co oznacza, że na jej rozpatrzenie Izba ma 14 dni od przekazania przez Sejm.

ZOBACZ TAKŻE: Radosław Fogiel w "Sygnałach Dnia" o sytuacji na granicy

Czytaj także:

bf