Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Damian Nejman 25.11.2021

Prezydent: zgłosiłem propozycję zwiększenia gotowości sił NATO na wschodniej flance

Andrzej Duda rozmawiał w czwartek w Brukseli z Jensem Stoltenbergiem, szefem NATO. Prezydent poinformował, że na granicy polsko-białoruskiej nadal mamy do czynienia z atakiem hybrydowym ze strony białoruskiego reżimu.
  • Andrzej Duda proponuje dalsze wzmocnienie wojskowej obecności NATO na wschodzie Europy
  • To odpowiedź na sytuację na granicy polsko-białoruskiej, dokąd reżim Aleksandra Łukaszenki wysłał tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu
  • Prezydent mówił w Brukseli, że na polsko-białoruskiej granicy nie ma już szturmu migrantów,
    wciąż jednak dochodzi do ataków i prowokacji 

Prezydent powiedział po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, że przedstawił podczas spotkania sytuację bezpieczeństwa na szeroko rozumianej wschodniej flance, także w kontekście informacji dotyczących bezpieczeństwa Ukrainy. Przypomniał, że obserwowana jest relokacja sił rosyjskich wokół granicy z Ukrainą.

- Zapewniałem pana sekretarza generalnego, że traktujemy to bardzo poważnie, co tam się dzieje i przyjmujemy wszystkie te sygnały. Zgłosiłem panu sekretarzowi generalnemu propozycję, aby zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy, na wschodniej flance, aby rozważyć zwiększenie tam militarnej obecności, aby rozważyć także wzmocnienie misji, chociażby misji Air Policing, misji wszelkich obserwacyjnych, które patrolują tę część flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego po to, aby wszystkim ewentualnym agresorom pokazać, że NATO jest gotowe, że nie tylko, że jesteśmy gotowi do obrony państw NATO, ale też zwracamy uwagę na bezpieczeństwo naszych sojuszników spoza NATO, z którymi współdziałamy - powiedział.

Zaznaczył, że takim sojusznikiem jest Ukraina. Ocenił, że obecnie bezpieczeństwo tego kraju jest realnie zagrożone.

Jednoznaczne poparcie szefa NATO

Prezydent podziękował Stoltenbergowi na konferencji prasowej "za bardzo jednoznaczne stanowisko sekretarza generalnego na Radzie Północnoatlantyckiej, kiedy podejmowano uchwałę dotyczącą poparcia naszego kraju w obronie granicy Unii Europejskiej, w obronie granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego".

- Dziękuję, że w tak jednoznaczny sposób pan sekretarz to stanowisko zajął - powiedział prezydent Duda. - To było dla nas bardzo ważne - dodał.

Posłuchaj
00:26 11419501_1.mp3 Prezydent A. Duda o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej (IAR)

Jak mówił, "realizujemy nasze zobowiązania traktatowe, z drugiej strony realizujemy nasze zobowiązania wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej". Zaznaczył, że "podchodzimy do tego bardzo poważnie".

- Cały czas monitorujemy sytuację bezpieczeństwa w naszej części flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jesteśmy w tym zakresie także gotowi do ciągłego wspierania. Jesteśmy w bieżącym kontakcie z naszymi sojusznikami, sąsiadami z Litwą, Łotwą, Estonią. Ta współpraca ma charakter bieżący. Oczywiście jesteśmy także cały czas w bieżącym kontakcie z kwaterą główną, z sekretarzem generalnym i naszymi sojusznikami - zapewnił prezydent Duda.

ZOBACZ TAKŻE: Jadwiga Wiśniewska w "Sygnałach dnia" o rozmowach z NATO

dn