Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Elżbieta Świątek 26.11.2021

Kolejna niespokojna noc na granicy. Polskie służby odparły szturm

Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że w ciągu ostatniej doby grupa około 200 migrantów podjęła próbę forsowania granicy polskiej w okolicach Czeremchy w województwie podlaskim. Wobec 12 osób wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski.

"Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Czeremsze grupa prawie 200 agresywnych cudzoziemców siłowo forsowała granicę" - czytamy na Twitterze Straży Granicznej.

Natomiast rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa przekazał PAP, że po godz. 22 w czwartek blisko 80 policjantów interweniowało w okolicach Wólki Terechowskiej niedaleko Czeremchy, w związku z próbą nielegalnego przekroczenia granicy.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 37 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 8 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

16 Dywizja Zmechanizowana, której żołnierze wspierają SG i policję poinformowała na Twitterze, że kolejna zmiana jest gotowa do służby na granicy.

Stan wyjątkowy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i wysokości 5,5 m powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug. 

Zobacz także: "24 Pytania - Rozmowa Poranka" - Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA

Czytaj także:

es