Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Filip Ciszewski 01.12.2021

Znaczny wzrost zgonów z powodu COVID-19 w Niemczech. Władze szykują nowe regulacje sanitarne

Liczba zgonów w Niemczech spowodowanych infekcją COVID-19 znacznie wzrosła w porównaniu z wcześniejszym tygodniem. Jak podaje Instytut im. Roberta Kocha (RKI), w ciągu ostatniej doby w całym kraju zarejestrowano z tego powodu 446 zgonów. Tydzień temu było ich 335.

W środę rano RKI poinformował o 67 186 nowych infekcjach COVID-19 w ciągu ostatniej doby, co jest niewielkim wzrostem w stosunku do poprzedniej środy, gdy zarejestrowano 66 884 zakażenia. Od początku pandemii RKI potwierdził w RFN 5 903 999 infekcji.

Wskaźnik szczepień i zachorowalności

W skali całego kraju tygodniowa zapadalność (liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców) spadła po raz drugi z rzędu, wynosząc w środę rano 442,9. Najwyższy poziom zanotowano w ostatni poniedziałek - 452,4. Tydzień temu wartość ta wynosiła 404,5, a miesiąc wcześniej - 118,0.

Szczególnie dotknięte pandemią pozostają nadal Saksonia, Turyngia i Bawaria. Większość z 32 powiatów o zapadalności powyżej 1000 znajduje się w tych trzech krajach związkowych.

"Właśnie w nich wskaźnik szczepień pozostaje niższy niż w pozostałych landach" – podkreśla dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Obowiązek szczepień

Po wtorkowych konsultacjach przedstawicieli rządu federalnego i rządów krajów związkowych "coraz bliższy wydaje się powszechny wymóg szczepień". Poinformował o tym desygnowany na kanclerza Niemiec Olaf Scholz (SPD), potwierdzając, że zagłosuje za takim rozwiązaniem w parlamencie.

"Scholz opowiada się za wprowadzeniem powszechnych obowiązkowych szczepień w lutym, a najpóźniej od początku marca" – informuje w środę "FAZ".

Szczepienia albo lockdown

Podobnego zdania jest federalne Stowarzyszenie Średnich Przedsiębiorstw.

- Wreszcie, po decyzji Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, kandydat na kanclerza Scholz wykazuje cechy przywódcy. (…) Powszechne obowiązkowe szczepienia stały się teraz nieuniknione, aby zapobiec horrorowi, jakim jest ogólnokrajowy lockdown – skomentował szef stowarzyszenia Markus Jerger w wypowiedzi dla agencji dpa.

Stowarzyszenie z zadowoleniem przyjęło też wszelkie środki, zaproponowane na wtorkowym spotkaniu rządów w celu zintensyfikowania kampanii szczepień i ewentualnego zaangażowania aptek.

- Obecny i przyszły rząd federalny muszą teraz wspólnie zapewnić dostępność wystarczającej ilości szczepionki – dodał Jerger.

Z kolei desygnowany na federalnego ministra sprawiedliwości Marco Buschmann (FDP) uważa, że naruszenie powszechnego obowiązku szczepień przeciw COVID-19 powinno być karane grzywną, jak tylko zapadnie decyzja Bundestagu w tej sprawie.

Ograniczenie kontaktów

Przedstawiciele rządu federalnego i rządów krajowych zapowiadają kolejne spotkanie poświęcone środkom bezpieczeństwa w czasie pandemii w najbliższy czwartek. Wtedy to najprawdopodobniej zostanie podjęta decyzja w kwestii "kompleksowego pakietu ograniczenia kontaktów" – jak zapowiedział przewodniczący Konferencji Premierów Hendrik Wuest (CDU).

Przede wszystkim chodzić będzie o ograniczenia w kontaktach dla osób nieszczepionych, znaczne redukcje liczby uczestników imprez, rozszerzenie zakresu 2-G (wstęp tylko dla zaszczepionych lub rekonwalescentów) i przygotowanie ogólnego obowiązku szczepień.

fc