PolskieRadio24.pl
Jan Kosewski 07.12.2021

Liga Mistrzów: dublety Leo Messiego i Kyliana Mbappe. Nerwowa atmosfera w Lipsku

Paris Saint-Germain pokonało Club Brugge 4:1 w ostatniej kolejce grupowej Ligi Mistrzów. Bramki zdobywali Leo Messi i Kylian Mbappe. RB Lipsk zwyciężył u siebie z Manchesterem City 2:1. W 83. minucie po brutalnym faulu czerwoną kartkę zobaczył Kyle Walker.

Podczas ostatniej kolejki Ligi Mistrzów w grupie A nie mogło zmienić się wiele. Awans do 1/8 zapewnił sobie pierwszy Manchester City oraz drugie Paris Saint-Germain. Jedyną nierozstrzygniętą kwestią był zdobywca trzeciej lokaty, uprawniającej do gry w fazie pucharowej Ligi Europy. O to powalczył RB Lipsk z Club Brugge, jednak nie bezpośrednio. Niemiecka drużyna podejmowała u siebie mistrzów Anglii, a Belgowie stanęli przed  bardzo ciężkim zadaniem w Paryżu.

Na Parc de Princes gospodarze szybko wprawili kibiców w euforię, bo już w drugiej minucie. Po dośrodkowaniu w pole karne Simon Mignolet sparował piłkę wprost pod nogi Kyliana Mbappe, który pewnie przymierzył, umieszczając ją przy słupku. Chwilę później było już 2:0, bowiem francuski napastnik wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie Angela Di Marii.

Dominację paryżan w pierwszej części gry przypieczętował Lionel Messi, który popisał się finezyjnym strzałem zza pola karnego, pokonując Mignoleta. Wcześniej Argentyńczyk miał dwie dogodne sytuacje do zdobycia bramki, jednak belgijski golkiper dwukrotnie obronił jego uderzenia.

W drugiej połowie do głosu doszli goście, którzy stworzyli kilka groźnych okazji. Jedną z nich wykorzystał Mats Rits, który z bliskiej odległości pokonał Donnarummę. W 75. minucie gospodarze strzelili jednak czwartą bramkę. Po faulu w polu karnym arbiter wskazał na "wapno", a Messi z jedenastu metrów pewnie umieścił piłkę w siatce.

W Lipsku doszło do niespodziewanie zaciętego meczu. W 12. minucie wynik otworzył Dominik Szoboszlai, który w sytuacji sam na sam okazał się lepszy od Zackary'ego Steffena. Chwilę później arbiter konsultował możliwego spalonego z systemem VAR, jednak ostatecznie bramka została uznana.

"Obywatele" próbowali wyrównać stan rywalizacji, jednak dobrze dysponowany tego dnia był Peter Gulacsi, który w końcówce pierwszej części gry obronił groźny strzał Kevina de Bruyne.

W 71. Andre Silva podwyższył prowadzenie RB Lipsk, jednak kilka chwil później Riyad Mahrez zdobył bramkę kontaktową, wykańczając dośrodkowanie Oleksandra Zinchenki.

Kluczowe było wydarzenie z 83. minuty. Kyle Walker brutalnie sfaulował Silvę, za co otrzymał czerwoną kartkę. Osłabieni mistrzowie Anglii nie byli w stanie wywieźć z Lipska choćby punktu.

PSG 4:1 Club Brugge