PolskieRadio24.pl
Bartosz Goluch 14.12.2021

Bundesliga: Lewandowski i Gnabry nie dali szans Stuttgartowi. Polak wyrównał kolejny rekord Muellera

Bayern Monachium pokonał VfB Stuttgart 5:0 w meczu inaugurującym 16. kolejkę Bundesligi. Robert Lewandowski strzelił dwa gole i zanotował asystę. Dzięki zwycięstwu Bawarczycy umocnili się na pozycji lidera niemieckiej ekstraklasy.

Przed spotkaniem z Bayernem Stuttgart zaliczył serię 3 meczów bez porażki, dzięki której ekipa z Mercedes-Benz Arena wydostała się ze strefy spadkowej. Z kolei Bawarczycy liczyli, że we wtorek uda im się "odskoczyć" Borussii Dortmund, nad którą po 15 kolejkach mieli 6 punktów przewagi.

Zgodnie z przewidywaniami goście przejęli inicjatywę od pierwszego gwizdka. Premierowa szansa dla Bayernu przyszła w 11. minucie - piłkę na linii pola karnego ze skrzydła dostał Robert Lewandowski, ale Polak uderzył wprost w dobrze ustawionego Floriana Mullera.

Stuttgart jednak "nie pękł" w starciu z faworyzowanymi rywalami i skutecznie utrudniał zadanie nieco ospałemu Bayernowi. W 19. minucie po prostopadłym podaniu z głębi pola oko w oko z golkiperem Stuttgartu stanął Serge Gnabry, ale Muller poradził sobie z lobem skrzydłowego "Die Roten" i wciąż było 0:0.

W 25. minucie to "Die Schwaben" groźnie skontrowali - w pole karne rywali wpadł Omar Marmoush, ale uderzył z dala od celu. Końcówka pierwszej odsłony należała do gości, którzy wyraźnie podkręcili tempo. Podopieczni trenera Pellegrino Materazzo bronili się chwilami rozpaczliwie, ale... skutecznie. Impas w 40. minucie kapitalnym uderzeniem przełamał Gnabry. Strzał Niemca poszybował pod poprzeczkę bramki Stuttgartu obok bezradnego Mullera.

Drugą odsłonę z nieco większym animuszem rozpoczęli gospodarze. Aktywny od początku spotkania Marmoush oddał pierwszy celny strzał swojej drużyny, ale Manuel Neuer był na posterunku. 6 minut później Stuttgart "nadział się" na kontratak Bayernu - ponownie w roli głównej wystąpił Gnabry, który najpierw "nawinął" atakującego go stopera, a następnie z zimną krwią umieścił piłkę w dalszym rogu bramki Mullera. Przy trafieniu Niemca asystował Lewandowski.

W 69. minucie swój pierwszy wielki moment miał kapitan reprezentacji Polski. "Lewy" doskonale opanował klatką piersiową podanie od Gnabry'ego, wyprzedził obrońcę i trafił do siatki. Było to tysięczne trafienie autorstwa polskich piłkarzy w Bundeslidze. Już 3 minuty później mieliśmy powtórkę - Gnabry podał do "Lewego", a ten nie zmarnował doskonałej okazji. Tym samym Polak wyrównał rekord Gerda Muellera - podobnie jak Niemiec zapisał na swoim koncie 42 gole w niemieckiej ekstraklasie zdobyte w jednym roku kalendarzowym.

W 74. minucie hat-tricka skompletował Serge Gnabry, a bezradny Stuttgart przegrywał już 0:5. Rozmiary zwycięstwa mistrzów Niemiec mogły być jeszcze bardziej okazałe, ale w kilku sytuacjach gospodarzom sprzyjało szczęście.

Zwycięstwo w Stuttgarcie sprawiło, że Bayern ma już 9 punktów przewagi nad drugą w tabeli Borussią Dortmund. Gospodarze zachowali 15. lokatę z punktem przewagi nad strefą spadkową.