Mateusz Brożyna 17.12.2021

Ekstraklasa: twierdza Płock wciąż niezdobyta. Wisła lepsza od Lechii Gdańsk

Piłkarze Wisły Płock wygrali z Lechią Gdańsk 1:0 (1:0) w drugim piątkowym meczu Ekstraklasy. Gola na wagę zwycięstwa strzelił dla gospodarzy Damian Rasak (3').
  • Tytułu broni Legia Warszawa
  • Liderem Ekstraklasy jest Lech Poznań
  • Rozgrywki zakończą się 22 maja 2022 roku. Z najwyższej klasy rozgrywkowej spadną trzy zespoły

Spotkanie od ataków rozpoczęła Wisła. Starania gospodarzy zostały nagrodzone w 4. minucie rzutem wolnym. Piłka lecąca w poprzek boiska trafiła do Damiana Rasaka, który się przyłożył i strzelił potężnie tuż pod poprzeczkę.

Lechia rzuciła się do odrabiania strat, ale niewiele mogła zrobić z dobrze funkcjonującą obroną Wisły. Najgroźniejszy strzał oddał Flavio Paixao w 14. min, ale piłkę zablokował Mateusz Szwoch. W odpowiedzi, w 18. min, lewą stroną zainicjował akcję Piotr Tomasik, wrzucił wprost na głowę, stojącego na 6. metrze Łukasza Sekulskiego, który spudłował.

Mecz toczył się w szybkim tempie, akcje przenosiły się z jednej strony na drugą, ale strzałów na bramkę nie było zbyt wiele, w 31. min po rzucie z autu Lechii, akcję miał wykończyć Paixao, ale trafił w słupek. Kolejną groźną sytuację stworzył napastnik Lechii w 34. min. Tym razem strzał obronił Krzysztof Kamiński.

W 44. min Wisła przeprowadziła kontrę zakończoną niesamowitym strzałem Sekulskiego, który obronił Dusan Kuciak.

Po przerwie pierwszą groźną sytuację stworzyli gospodarze. W 50. min piłkę z głębi pola dostał Jorginho, ale w sytuacji sam na sam z Kuciakiem, zwycięsko wyszedł bramkarz Lechii. W 54. min świetnie wykonali rzut wolny goście, piłka wpadła do siatki, ale została zdobyta ze spalonego.

Z minuty na minutę mecz robił się coraz mniej ciekawy, zawodnicy się faulowali, a sędzia przerywał grę, także pokazywał kartki. Było coraz więcej niecelnych podań, brzydkich zagrań, nieczystej walki o piłkę.

W 80. min wyjątkowo nieprzyjemnym strzałem popisał się Joseph Ceesay, piłka poleciała do góry, a potem spadła za bramką. Kilka minut później po dograniu Rafała Pietrzaka, główką, również nad bramką strzelał Bassekou Diabate.

W 88. min piłkę rywalom zabrał Patryk Tuszyński, podał do wybiegającego Filipa Lesniaka, ale ten zmarnował dobrą sytuację. Minutę później, po rzucie rożnym zderzyli się w górze Damian Michalski z bramkarzem Kuciakiem. W 90. min przed jedną z ostatnich szans stanął Paixao, strzelił mocno, ale piłkę złapał Kamiński.

Twierdza Płock nadal nie została zdobyta, Wisła zaliczyła dziesiąty mecz w Ekstraklasie bez porażki na swoim stadionie i zakończyła rok ze zwycięstwem na koncie.

We wcześniejszym spotkaniu Wisła Kraków pokonała Bruk-Bet Termalicę Nieciecza 3:0 (2:0).

Liderem tabeli jest Lech Poznań z dorobkiem 38 punktów. Dwa punkty mniej ma druga Pogoń Szczecin, a pięć punktów do drużyny z Poznania traci Lechia Gdańsk.

00:20 kaczmarek.mp3 Trener Lechii Tomasz Kaczmarek nie był zadowolony z gry Lechii Gdańsk (IAR)

00:11 bartoszek.mp3 Trener płocczan Maciej Bartoszek podkreśla, że wygrana 1:0 w meczu Wisła Płock - Lechia Gdańsk nie jest przypadkiem (IAR)

19. kolejka Ekstraklasy

Wisła Płock - Lechia Gdańsk 1:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Damian Rasak (4)

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)

Wisła: Krzysztof Kamiński - Jakub Rzeźniczak (46. Anton Krywociuk), Damian Michalski, Piotr Tomasik, Kristian Vallo - Damian Rasak, Mateusz Szwoch, Rafał Wolski (77. Patryk Tuszyński), Fryderyk Gerbowski - Jorginho (84. Filip Lesniak), Łukasz Sekulski (77. Marko Kolar).

Lechia: Dusan Kuciak - Conrado (64. Rafał Pietrzak), Mario Maloca, Michał Nalepa, Bartosz Kopacz (46. Mateusz Żukowski) - Jarosław Kubicki, Maciej Gajos (76. Jakub Kałuziński), Kacper Sezonienko (46. Joseph Ceesay), Flavio Paixao, Ilkay Durmus - Łukasz Zwoliński (46. Bassekou Diabate).

Wyniki i program 19. kolejki Ekstraklasy:

Wisła Kraków - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:0
Wisła Płock - Lechia Gdańsk 1:0

18 grudnia, sobota
Piast Gliwice - Stal Mielec (12.30; Daniel Stefański z Bydgoszczy)
Pogoń Szczecin - Warta Poznań (15.00; Damian Sylwestrzak z Wrocławia)
Śląsk Wrocław - Cracovia (17.30; Paweł Raczkowski z Warszawy)
Raków Częstochowa - Jagiellonia Białystok (20.00; Tomasz Musiał z Krakowa)

19 grudnia, niedziela
Górnik Łęczna - KGHM Zagłębie Lubin (12.30; Sebasatian Krasny z Krakowa)
Lech Poznań - Górnik Zabrze (15.00; Jarosław Przybył z Kluczborka)
Legia Warszawa - Radomiak Radom (17.30; Krzysztof Jakubik z Siedlec)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
18. Bruk-Bet Termalica Nieciecza 18 2 6 10 20-32 12 -12
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze