PolskieRadio24.pl
Paweł Majewski 18.12.2021

Ekstraklasa: Raków - Jagiellonia. Mecz do jednej bramki w Częstochowie, Jagiellonia rozbita

Piłkarze Rakowa Częstochowa pokonali na własnym boisku Jagiellonię Białystok 5:0 w meczu 19. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Wszystkie bramki padły po przerwie.

Gospodarze rozpoczęli mecz z animuszem. Piłkarze Rakowa w piątej minucie domagali się rzutu karnego po tym, jak piłka po strzale Milana Rundicia odbiła się od ręki Bogdana Tiru. Sędzia Tomasz Musiał zasięgnął rady u arbitrów VAR i nie zdecydował się wskazać na jedenasty metr.

Nic nie zapowiadało takiego wyniku

Pięć minut później na strzał zza pola karnego zdecydował się Fabio Sturgeon. Z jego uderzeniem poradził sobie Pavels Steinbors. Jagiellonia odpowiedziała w piętnastej minucie akcją młodzieżowców. Ledwo 17-letni Miłosz Matysik odegrał do Bartosza Bidy, który zbyt długo czekał ze strzałem i został zablokowany przez Patryka Kuna.

Już po dwudziestu minutach boisko opuścić musiał Rundić. Stoper Rakowa niespodziewanie popisał się uderzeniem przewrotką. Jego strzał obronił Steinbors, a dodatkowo Rundić był na spalonym. Przy próbie ekwilibrystycznego strzału doznał jednak kontuzji i nie mógł kontynuować gry.

W 28. minucie wyraźnie niecelnie na bramkę Rakowa uderzył Fedor Cernych. Dwie minuty później Jagiellonia straciła Bidę, który ucierpiał w starciu z Giannisem Papanikolaou.

W pierwszej połowie niewiele było dobrych okazji strzeleckich - w 38. minucie za wysoko na bramkę gości uderzył Sturgeon. Dwie minuty później Raków na prowadzenie mógł wyprowadzić Ivi Lopez, lecz Hiszpan nieczysto trafił piłkę z woleja. W 41. minucie nad bramką Jagiellonii kopnął natomiast Mateusz Wdowiak.

Podopieczni Ireneusza Mamrota mieli okazje w końcówce pierwszej połowy, jednak w 43. minucie Andrzej Trubeha główkował niecelnie po wrzutce Martina Pospisila z rzutu rożnego, a już w doliczonym czasie gry Vladan Kovacević złapał piłkę po strzale Bojana Nasticia z rzutu wolnego.

Pogrom po przerwie

Na gole musieliśmy czekać do drugiej połowy. Początkowo nic nie zapowiadało gry do jednej bramki.

W 49. minucie niecelnie na bramkę Jagiellonii uderzył Fran Tudor. Trzy minuty później gości na prowadzenie mógł wyprowadzić Cernych, lecz nie trafił w bramkę.

Raków wyszedł na prowadzenie już w 53. minucie. Częstochowianie rozegrali zespołową akcję. Ben Lederman zagrał do Patryka Kuna, który świetnie wypatrzył Sturgeona. Ten ostatni z bliska wykończył akcję gospodarzy.

Białostoczanie wcale nie rzucili się na huraganowych ataków, bo trudno za taki uznać płaski strzał Matysika zza pola karnego. Z tym uderzeniem w w 58. minucie poradził sobie Kovacević.

Tymczasem podopieczni Marka Papszuna szukali kolejnych goli. W 64. minucie z rzutu wolnego dośrodkował Lopez, a były piłkarz Jagiellonii Andrzej Niewulis wygrał pojedynek główkowy z Michałem Pazdanem z najbliższej odległości umieścił piłkę w siatce.

Sytuacja "Dumy Podlasia" stała się bardzo trudna, jednak to nie był wcale koniec kłopotów gości...

Steinbors w 68. minucie odbił strzał Lopeza z rzutu wolnego. Dziesięć minut później Pazdan zablokował uderzenie Sebastiana Musiolika. W 80. minucie częstochowianie dopięli jednak swego...

Wyróżniający się w szeregach Rakowa Lopez popisał się dobrym strzałem z ostrego kąta, po którym piłka wylądowała w siatce. Wielką rolę w tej akcji odegrał Wdowiak, który urwał się prawą stroną i wypatrzył Hiszpana w polu karnym.

To nie był koniec koncertu wicemistrzów Polski. Już w 82. minucie Raków trafił do siatki po raz czwarty. Piłkę na rzecz Kuna stracił Matysik, a Lederman odegrał do Wdowiaka. Skrzydłowy nie miał kłopotu z umieszczeniem jej w siatce i pokonaniem Steinborsa.

Częstochowianie ani myśleli się zatrzymywać. Sędzia Musiał ponownie musiał sprawdzić akcję w systemie VAR po starciu Steiborsa z Wdowiakiem w polu karnym w 87. minucie. Arbiter uznał jednak, że łotewski bramkarz nie faulował.

Co się odwlecze... Raków dzieła zniszczenia dopełnił w 88. minucie. Do siatki trafił kolejny ex-jagiellończyk. Z rzutu rożnego zacentrował Lopez, a Zoran Arsenić strzałem głową ustalił wynik meczu.

Raków melduje się w trójce

Dzięki wygranej w meczu ostatniej kolejki przed przerwą zimową, częstochowianie awansowali na trzecie miejsce w tabeli. Raków ma w dorobku 35 punktów i traci trzy do prowadzącego Lecha Poznań. Lider w niedzielę zmierzy się u siebie z Górnikiem Zabrze.

Jagiellonia zgromadziła dotąd 24 punkty i w tabeli jest jedenasta. Przewaga nad strefą spadkową jest wciąż wyraźna, ale kiepska gra w ostatnich tygodniach sprawiła, że w białostockim klubie o spokojnych świętach będzie można tylko pomarzyć...

Raków Częstochowa - Jagiellonia Białystok 5:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Fabio Sturgeon (53), 2:0 Andrzej Niewulis (64), 3:0 Ivi Lopez (80), 4:0 Mateusz Wdowiak (82), 5:0 Zoran Arsenić (88).

Żółta kartka - Raków Częstochowa: Giannis Papanikolaou, Andrzej Niewulis. Jagiellonia Białystok: Andrzej Trubeha, Karol Struski.

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów: 2 793.

Raków Częstochowa: Vladan Kovacević - Zoran Arsenić, Andrzej Niewulis, Milan Rundić (21. Wiktor Długosz) - Fran Tudor, Giannis Papanikolaou, Ben Lederman, Patryk Kun (89. Jordan Courtney-Perkins) - Fabio Sturgeon (73. Sebastian Musiolik), Mateusz Wdowiak (89. Daniel Szelągowski), Ivi Lopez (89. Jakub Arak).

Jagiellonia Białystok: Pavels Steinbors - Bogdan Tiru, Israel Puerto (77. Michał Żyro), Michał Pazdan - Paweł Olszewski, Martin Pospisil, Miłosz Matysik, Bojan Nastić - Michał Nalepa, Fedor Cernych (65. Karol Struski), Bartosz Bida (33. Andrzej Trubeha).

Wyniki meczów 19. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2021-12-17:
Wisła Płock - Lechia Gdańsk 1:0 (1:0)
Wisła Kraków - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:0 (2:0)
2021-12-18:
Pogoń Szczecin - Warta Poznań 1:1 (0:0)
Śląsk Wrocław - Cracovia Kraków 0:2 (0:1)
Piast Gliwice - PGE FKS Stal Mielec 1:1 (1:0)

Pozostałe mecze kolejki
2021-12-19:
Górnik Łęczna - KGHM Zagłębie Lubin (12.30)
Lech Poznań - Górnik Zabrze (15.00)
Legia Warszawa - Radomiak Radom (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
18. Bruk-Bet Termalica Nieciecza 18 2 6 10 20-32 12 -12
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze