Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Natalia Jasińska 19.12.2021

Medycy przeciwni obowiązkowym szczepieniom wtargnęli na obrady Izby Lekarskiej w Rzymie. Interweniowała policja

W niedzielę na obrady Izby Lekarskiej w Rzymie wtargnęło kilkudziesięciu medyków. Byli to przeciwnicy obowiązkowych szczepień w służbie zdrowia. Ich zachowanie był wyrazem protestu przeciwko zawieszeniu pracowników niezaszczepionych na COVID-19. Policja musiała interweniować.

Protestujący wznosili obraźliwe okrzyki oraz hasła: "hańba" i "mafiosi" - poinformowali świadkowie incydentu w jednym z rzymskich hoteli. Porządek przywrócili wezwani policjanci i karabinierzy. Po tym zdarzeniu do prezesa rzymskiej Izby Lekarskiej Antonio Magiego zadzwonił włoski minister zdrowia Roberto Speranza z wyrazami solidarności i wsparcia oraz podziękowaniami za pracę.

Także w niedzielę pojawiły się apele lekarzy, między innymi ze stowarzyszenia anestezjologów o wprowadzenie surowego lockdownu dla niezaszczepionych. "Mamy niewiele czasu na to, żeby działać i zapobiec wzrostowi zakażeń i pacjentów w szpitalach" - stwierdził szef stowarzyszenia Alessandro Vergallo.

Minionej doby na COVID-19 zmarło 97 osób i stwierdzono ponad 24 tysiące nowych zakażeń. Z kolei do szpitali trafiło ponad 160 następnych chorych.

Obowiązek szczepień

We Włoszech od środy obowiązuje obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 w szkolnictwie, wojsku i policji. Rząd wydał dekret w tej sprawie pod koniec listopada. Włoski rząd rozszerzył obowiązek szczepień - do tej pory obligatoryjny jedynie w służbie zdrowia - na wojsko i policję, a także na wszelkiego rodzaju służby specjalne, w tym straż miejską i straż pożarną. Jak się szacuje, w tych sektorach nie zaszczepiło się dotychczas około 50 tysięcy osób. Ponadto osoby pracujące w szkołach mają obowiązek przyjąć trzecią dawkę szczepionki.

Niezastosowanie się do nowych przepisów ma być karane grzywną do 1500 euro dla pracownika i pracodawcy. Brak szczepień będzie też skutkował natychmiastowym zawieszeniem i utratą zarobków do chwili zaszczepienia. Nie może natomiast być powodem zwolnienia z pracy.

Włoskie media informują, że rząd rozważa wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu na terenie całego kraju.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Adam Niedzielski w audycji "Sygnały Dnia"


nj