Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Pyssa 21.12.2021

Kiedy ruszą szczepienia trzecią dawką preparatu Johnson&Johnson? Prof. Marczyńska wyjaśnia

- Dodatkowa dawka preparatu Johnson&Johnson będzie możliwa do podawania w Polsce - powiedziała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze, przyznając, że "rekomendacja w tej sprawie to formalność". W przypadku preparatu tej firmy możliwe jest wykonanie dodatkowego zastrzyku dwa miesiące po pierwszym.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że niedługo pojawi się rekomendacja ze strony ministra zdrowia co do drugiej, przypominającej dawki szczepionki Johnson&Johnson. Podkreślił, że nad tą rekomendacją pracuje już zespół ds. szczepień i Rada Medyczna przy premierze.

Prof. Magdalena Marczyńska powiedziała, że rekomendacja Rady Medycznej w tej sprawie jest formalnością.

- Taką możliwość dopuściła już w UE Komisja Europejska, wcześniej była decyzja EMA w tej sprawie, więc w Polsce oczywiście dodatkowa dawka tego preparatu także będzie możliwa do podawania - podkreśliła.

Decyzja w najbliższych dniach

W przypadku - dotychczas jednodawkowej - szczepionki firmy Johnson&Johnson drugi zastrzyk będzie mógł zostać wykonany nie wcześniej niż dwa miesiące od pierwszego szczepienia.

- Także ten termin będzie w Polsce zbieżny z tym, który jest w innych krajach - wyjaśniła prof. Marczyńska. Osoba, która zaszczepiła się szczepionką J&J będzie mogła także - najwcześniej po dwóch miesiącach od szczepienia podstawowego - doszczepić się preparatem mRNA. Wybór będzie należał do pacjenta.

Rekomendacji Rady Medycznej w tej sprawie można się spodziewać w najbliższych dniach.

Koronawirus na świecie

Według informacji WHO, nowy wariant koronawirusa, omikron, obecny jest w 77 krajach, ale jego wykrycie w kolejnych miejscach jest prawdopodobnie kwestią czasu.

Jak podkreślił szef WHO szczepienie oraz zachowywanie zasad dystansu społecznego to nadal najbardziej skuteczne metody ochrony przez SARS-CoV-2, także przed jego najnowszą odmianą.

- Szczepionki na koronawirusa są tylko nieznacznie mniej skuteczne niż kilka miesięcy temu - informuje Światowa Organizacja Zdrowia. 

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Salonie politycznym Trójki"

kp