Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 31.12.2021

Omikron mniej szkodliwy dla płuc niż delta? Nowe badanie potwierdza tę tezę

Japońscy i amerykańscy naukowcy sprawdzili, w jaki sposób zachowują się komórki oskrzeli w ciele zakażonym wariantem omikron koronawirusa. Z badania przeprowadzonego na myszach i chomikach wynika, że uszkodzenia komórek oskrzeli są mniejsze niż w przypadku infekcji wywołanych wariantem delta. 

Badacze zaobserwowali również, że infekcja omikronem u myszy wywołuje u nich mniejszą utratę masy ciała oraz obciążenie wirusem górnych i dolnych dróg oddechowych niż zakażenie deltą.

Ograniczone konkluzje badania

Ogólne konkluzje badania wydają się być zgodne z innymi ustaleniami, które sugerują, że wariant omikron jest znacznie bardziej zakaźny, ale wywołuje łagodniejszą postać COVID-19 - zaznaczyli naukowcy.

Autorzy badania, którego wyniki nie przeszły jeszcze recenzji naukowej, podkreślają, że jego rezultaty są ograniczone, ponieważ do eksperymentów użyto myszy i chomików. By je potwierdzić potrzeba jeszcze dodatkowych danych - uzupełnili. 

Brytyjskie badanie: bardziej zaraźliwy, ale mniej szkodliwy

Nad sprawą wpływu zakażenia odmianą omikron na hospitalizację chorych pochylili się także naukowcy brytyjscy. Ustalili oni, że przy zakażeniu wariantem omikron koronawirusa, ryzyko hospitalizacji jest o dwie trzecie mniejsze niż przy zakażeniu wariantem delta. Badania przeprowadzono na ponad milionie przypadków zakażeń oboma wariantami.

Potwierdzono również, że dostępne szczepionki skutecznie chronią przez omikronem, a przyjęcie trzeciej dawki zmniejsza niebezpieczeństwo hospitalizacji o 81 procent. 

Wariant omikron uważany jest za dużo bardziej zakaźny niż dotychczasowe, ale jednocześnie za mniej śmiertelny.


We Włoszech notuje się obecnie trzy razy więcej zakażeń koronawirusem niż przed rokiem, ale to nieprawda, że sytuacja jest gorsza - podkreślił w poniedziałek dziennik "La Stampa" (PAP) We Włoszech notuje się obecnie trzy razy więcej zakażeń koronawirusem niż przed rokiem, ale to nieprawda, że sytuacja jest gorsza - podkreślił w poniedziałek dziennik "La Stampa" (PAP)

Czytaj także: 

Obejrzyj także publicystyczne podsumowanie 2021 roku w poranku Polskiego Radia 24: 

mbl