Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Natalia Godek 01.01.2022

COVID-19 we Włoszech. Już ponad milion osób jest tam zakażonych koronawirusem

Jak przekazał włoski resort zdrowia, do ponad miliona wzrosła we Włoszech liczba osób obecnie zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby wykryto 141 tysięcy nowych przypadków, zmarło 111 chorych. Poinformowano także, że liczba wykonanych testów znów przekroczyła milion.

Minione dni przyniosły lawinowy wzrost zakażeń, który ustabilizował się w sobotę. Dzień wcześniej zarejestrowano 144 tys. infekcji, a 13 procent wykonanych testów pokazało wynik pozytywny. Od początku pandemii, czyli od lutego 2020 roku we Włoszech zmarło 137 513 osób.

Obecnie przybywa chorych na COVID-19 we włoskich lecznicach. Łącznie poddawanych hospitalizacji jest ponad 12,5 tysiąca osób, w tym prawie 1 300 z nich przebywa na intensywnej terapii. Jak dotąd, w kraju stwierdzono w sumie około 6,2 mln zakażeń. Status ozdrowieńca ma ponad 5 milionów osób.

Włochy walczą z koronawirusem

Organizacja obrony praw konsumentów Codacons zabiega o obniżenie cen maseczek FFP2, które są wymagane we wszystkich środkach lokomocji. Obligatoryjnie muszą je też nosić osoby w pełni zaszczepione, które miały kontakt z zakażonym.

Stowarzyszenie odnotowało, że ceny maseczek wzrosły ostatnio nawet o 225 procent do około 3 euro za sztukę. W ocenie organizacji także urzędowe obniżenie ceny do 1 euro - co ma nastąpić zgodnie z zapowiedziami - też będzie zbyt dużym obciążeniem dla wielu rodzin.

"COVID-19 nie zniknie"

Już na świecie dominującym wariantem koronawirusa jest omikron. Znana włoska wirusolog Ilaria Capua powiedziała, że pojawienie się tej odmiany to coś normalnego. - Mówiłam wiele razy, że ten wirus nie zniknie, powtarzałam to także z wielką frustracją i niezadowoleniem, i tak się stało - przekazała dziennikowi "La Stampa".

Ekspert stwierdziła, że "nie ma nic zaskakującego w tym, co się dzieje, tak działo się podczas innych pandemii i innych chorób zakaźnych. Nie rozumiem tego zdziwienia". - Wiemy, że im dłużej wirus krąży wśród niezaszczepionej populacji, tym bardziej możliwe jest wyodrębnienie się (nowych) wariantów. Wiemy, że w Afryce poziom wyszczepienia jest bardzo niski, że niektóre warianty dają mocno popalić i nie jest powiedziane, że ten będzie ostatni" - zauważyła.

Jej zdaniem należy przeanalizować omikron, zanim zacznie się "terroryzować ludzi i podnosić alarm". - Europejczycy muszą zdać sobie sprawę, że jedynym narzędziem, jakim dysponujemy, jest szczepionka" - dodała.

Czytaj także:

ng