PolskieRadio24.pl
Bartosz Goluch 08.01.2022

Bundesliga: gol Roberta Lewandowskiego nie dał nawet punktu. Gladbach zatrzymało Bayern

Bayern Monachium rozpoczął rundę wiosenną od porażki z Borussią Moenchengladbach (1:2). Jedyną bramkę dla Bawarczyków zdobył Robert Lewandowski, który zanotował 20. gola w 18. występie w tym sezonie niemieckiej ekstraklasy.

Bayern przystąpił do dzisiejszego spotkania w mocno okrojonym składzie. Z powodu zakażenia koronawirusem oraz innych problemów zdrowotnych w kadrze "Die Roten" zabrakło w sumie 12 zawodników, w tym m.in. Manuela Nauera, Leona Goretzki, Leroya Sane i Dayota Upamecano. Z kolei w ekipie "Źrebaków" zabrakło 7 graczy, w tym Dennisa Zakarii oraz Jonasa Hofmanna.

Bawarczycy mieli gościom sporo do udowodnienia po dotkliwej porażce 0:5, której doznali z rąk Gladbach w Pucharze Niemiec. Gospodarze od początku meczu chcieli narzucić rywalom swój styl gry i ruszyli do ataku.

W 13. minucie piłka trafiła do Roberta Lewandowskiego, który przerzucił ją nad obrońcą i uderzył na bramkę. Intencje kapitana reprezentacji Polski wyczuł jednak Yann Sommer i w stylu hokejowego bramkarza obronił strzał "Lewego". 5 minut później Polak już nie dał szans Szwajcarowi - as Bayernu najpierw uciekł Luce Netzowi, a później potężnym strzałem zmieścił piłkę przy bliższym słupku bramki Gladbach.

Kiedy wydawało się, że Bawarczycy mają mecz pod kontrolą, piłkarze Gladbach szybko przenieśli się pod bramkę rywali i po niefortunnym wybiciu Niklasa Suele wyrównali. Gola na 1:1 w 26. minucie strzelił Florian Neuhaus.

Po chwili było już 1:2 - z rzutu rożnego dośrodkował Netz, a jego centrę silnym strzałem głową wykończył Stefan Lainer. Zastępujący Neuera Sven Ulreich miał piłkę na rękawicy, ale nie zdołał odbić strzału Austriaka. Niemiec uratował Bayern kilka minut później, kiedy instynktownie obronił strzał Breela Embolo.

Bawarczycy byli bliscy wyrównania tuż przed przerwą - najpierw Lewandowski z ostrego kąta trafił w słupek, a po chwili dobitkę Thomasa Muellera z bramki wybił jeden z obrońców Gladbach.

Po przerwie gospodarze wciąż naciskali. Tuż po wznowieniu gry formę Sommera przetestowali Musiala i Mueller, ale szwajcarski golkiper spisał się na medal. W 62. minucie próbował Lewandowski, ale Polaka zatrzymała... poprzeczka.

W 75. minucie w barwach Bayernu na murawie pojawił się 16-letni Paul Wanner, który stał się drugim najmłodszym graczem w historii Bundesligi. Jego obecność nie pomogła jednak Bawarczykom, którzy do końcowego gwizdka bili głową w mur, irytując nieskutecznością.

Porażka Bayernu oznacza szansę dla Borussii Dortmund. Ekipa z Signal Iduna Park w sobotę będzie mogła urwać trzy "oczka" z 9-punktowej straty do prowadzących w tabeli obrońców tytułu. Aby tego dokonała, musi wygrać z Eintrachtem Frankfurt. Borussia Moenchengladbach zajmuje 11. miejsce z 22 punktami na koncie.