PolskieRadio24.pl
Bartosz Goluch 15.01.2022

Bundesliga: hat-trick Lewandowskiego i okazałe zwycięstwo Bayenu. Zabójcza skuteczność Polaka

Robert Lewandowski strzelił trzy gole w wygranym przez Bayern Monachium 4:0 meczu z FC Koeln. Polak ma w tym sezonie na swoim koncie już 23 gole w Bundeslidze, a jego klub utrzymał przewagę nad drugą w tabeli Borussią Dortmund.

Bayern przystąpił do rywalizacji w Kolonii po wpadce w przegranym 1:2 spotkaniu z Borussią Moenchengladbach. Dodatkową presję na Bawarczykach wywarła Borussia Dortmund, która wygrała w piątek z Freiburgiem aż 5:1 i zbliżyła się do mistrzów Niemiec na 3 punkty w tabeli.

Wynik już w 8. minucie wynik spotkania otworzył Robert Lewandowski. Przy trafieniu Polaka asystował Thomas Mueller. Dzięki bramce Lewandowskiego Bayern pobił rekord liczby kolejnych meczów z bramką na koncie. Było to już 66. (!) takie spotkanie w wykonaniu "Die Roten" w Bundeslidze.

W 25. minucie było już 0:2. Monachijczycy przeprowadzili kapitalną akcję, którą potężnym półwolejem wykończył Corentin Tolisso. Asystę ponownie zaliczył Mueller, dla którego było to już 18. finalne podanie w bieżącej edycji Bundesligi.

Gospodarze nie złożyli jednak broni i w 31. minucie wydawało się, że strzelili gola kontaktowego - szybką kontrę "Kozłów" wykończył Mark Uth, ale po analizie VAR jego trafienie zostało anulowane. Koeln miało przed przerwą jeszcze jedną dogodną sytuację - Jonas Hector dobrze dośrodkował w pole karne, lecz Manuel Neuer przeciął tor lotu piłki. Do futbolówki dopadł Ondrej Duda, ale nie trafił w światło bramki.

W 52. minucie w pole karne rywali wpadł Lewandowski, ale strzał Polaka w stylu hokejowego bramkarza "parkanami" obronił Marvin Schwabe. 10 minut później górą był już Polak, który wykorzystał dobre podanie Leroya Sane i technicznym strzałem posłał piłkę obok golkipera Koeln.

Kwadrans później gospodarze zagrozili bramce Manuela Neuera. Doświadczony Niemiec obronił strzał Dejana Ljubicicia i odprowadził piłkę wzrokiem po niecelnej dobitce Anthony'ego Modeste'a. Po chwili w poprzeczkę bramki Bayernu trafił główką Timo Huebers.

Skuteczność była jednak zdecydowanie po stronie Bayernu, a przede wszystkim Roberta Lewandowskiego, który w 74. minucie po raz trzeci wpisał się na listę strzelców. Swoją cegiełkę do hat-tricku Polaka dołożył Leroy Sane, którego 20-metrowy rajd i kapitalne podanie "Lewy" wykończył precyzyjnym uderzeniem przy dalszym słupku. Kapitan reprezentacji Polski miał jeszcze jeden powód do świętowania - był to jego 300. gol w Bundeslidze.

Zwycięstwo pozwoliło podopiecznym Juliana Nagelsmanna zwiększyć przewagę nad drugą w tabeli Borussią Dortmund do sześciu punktów. Trzecie miejsce zajmuje ekipa TSG Hoffenheim, która przegrała z Unionem Berlin 1:2. Stołeczna drużyna, będąca jedną z rewelacji rozgrywek ma tyle samo punktów co "Wieśniacy" i plasuje się na czwartej pozycji.