PolskieRadio24.pl
Bartosz Goluch 16.01.2022

PŚ w Zakopanem: kolejne nieudane zawody Polaków. Tylko Żyła wywalczył miejsce w drugiej dziesiątce

Piotr Żyła zajął 17. miejsce w konkursie Pucharu Świata w Zakopanem. Do drugiej serii awansowali także Paweł Wąsek (22. miejsce) i Stefan Hula (27. miejsce). Zawody wygrał Norweg Marius Lindvik.

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny. Relacje na żywo z konkursów, analizy, wywiady, klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022 - zapraszamy na stronę skokinarciarskie​.polskieradio24.pl

W Zakopanem będą wysłannicy Polskiego Radia - Andrzej Grabowski, Kuba Niziński i Marek Solecki. Na relacje z rywalizacji na Wielkiej Krokwi zapraszamy do radiowej Jedynki oraz na stronę PolskieRadio24.pl

Najlepiej wśród Biało-Czerwonych w kwalifikacjach wypadli Piotr Żyła i Maciej Kot, którzy zajęli ex-aequo 18. miejsce. Miejsce w konkursowej 50-tce wywalczyli również Maciej Kot, Paweł Wąsek, Stefan Hula, Andrzej Stękała, Klemens Murańka, Tomasz Pilch, Jakub Wolny oraz Aleksander Zniszczoł. Kwalifikacje wygrał Norweg Marius Lindvik (137,5 m).

W pierwszej serii Polacy nie spisali się najlepiej. Tylko trzech Biało-Czerwonych weszło do najlepszej 30 - kwalifikację uzyskali Paweł Wąsek (19. miejsce), Piotr Żyła (26.) i Stefan Hula (27.). Ze sporą przewagą prowadził Japończyk Ryoyu Kobayashi po skoku na 136 metrów.

W drugiej odsłonie zawodów karty w dużej mierze rozdawał wiatr, który "skrócił" wiele skoków. Polacy spisali się podobnie jak w pierwszej serii - najlepiej poszło Żyle, który awansował na 17. lokatę, natomiast Hula zachował swoje miejsce z pierwszej odsłony. Paweł Wąsek po skoku na 124 metry spadł na 22. pozycję.

O zwycięstwie Mariusa Lindvika przesądził kapitalny skok Norwega na odległość 139,5 metra. Prowadzący po pierwszej serii Kobayashi skoczył "tylko" 132 metry i spadł na 4. miejsce. Podium uzupełnili Karl Geiger oraz Anze Lanisek.

W "generalce" nadal prowadzi Kobayashi. Jego przewaga nad Geigerem stopniałą jednak do 44 punktów. Trzeci jest Lindvik, którego od lidera dzieli 198 pkt. Z Polaków najwyżej - na 17. miejscu - sklasyfikowany jest Stoch.

W Pucharze Narodów prowadzi Austria przed Niemcami i Norwegią. Polska zajmuje szóstą pozycję.

Wyniki:
1. Marius Lindvik (Norwegia) 294,6 pkt (135,0 m/139,5 m)
2. Karl Geiger (Niemcy) 284,6 (134,5/135,5)
3. Anze Lanisek (Słowenia) 283,7 (134,5/135,5)
4. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 282,6 (136,0/132,0)
5. Daniel Tschofenig (Austria) 281,3 (135,0/133,5)
6. Daniel Huber (Austria) 276,8 (138,5/136,0)
7. Killian Peier (Szwajcaria) 274,5 (135,5/135,5)
8. Jan Hoerl (Austria) 273,5 (131,0/133,0)
9. Timi Zajc (Słowenia) 272,1 (129,5/132,0)
10. Markus Eisenbichler (Niemcy) 270,0 (129,0/130,0)
...
17. Piotr Żyła (Polska) 256,4 (123,5/131,5)
22. Paweł Wąsek (Polska) 250,3 (125,5/124,0)
27. Stefan Hula (Polska) 238,1 (126,0/124,0)
32. Maciej Kot (Polska) 120,5 (124,5)
38. Jakub Wolny (Polska) 116,5 (121,5)
41. Klemens Murańka (Polska) 113,5 (120,0)
42. Tomasz Pilch (Polska) 111,7 (118,5)
47. Andrzej Stękała (Polska) 107,6 (120,5)
48. Aleksander Zniszczoł (Polska) 101,5 (115,5)

17:44

Trener Michal Doleżal ogłosił, że na IO w Pekinie pojadą Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek i Stefan Hula.

17:42

Piotr Żyła zajął 17., Paweł Wąsek 22., a Stefan Hula 27. miejsce.

17:41

Zwycięzcą konkursu w Zakopanem jest Marius Lindvik. Za Norwegiem uplasowali się Karl Geiger i Anze Lanisek.

17:41

Japończyk nie wytrzymał presji! 132 metry daje mu 4. miejsce.

17:40

Jak na skok Lindvika odpowie Ryoyu Kobayashi?

17:39

Daniel Tschofenig wyraźnie krócej. "Tylko" 133,5 metra młodego Austriaka.

17:39

Marius Lindvik skacze 139,5 metra! Najdłuższa próba dzisiejszego konkursu i prowadzenie Norwega.

17:38

Karl Geiger podobnie jak Słoweniec skacze 135,5 metra i dzięki przewadze z pierwszej serii obejmuje fotel lidera.

17:36

Anze Lanisek także może być zadowolony - 135,5 metra daje mu prowadzenie.

17:36

Daleko skacze także Daniel Huber. Po próbie na 136 metrów to Austriak jest liderem.

17:35

Bardzo dobry skok Killiana Peiera - 135,5 metra i prowadzenie w konkursie.

17:34

Timi Zajc uzyskuje 132 metry i zajmuje drugą lokatę.

17:32

Jan Hoerl obejmuje prowadzenie po skoku na 133. metr.

17:28

Pozostało jeszcze 10 skoczków.

17:27

129 metrów Cene Prevca, Słoweniec jest drugi, wciąż prowadzi Eisenbichler.

17:24

Severin Freund tylko 121 metrów - dodatkowo Niemiec był bliski upadku przy lądowaniu.

17:22

Markus Eisenbichler skacze 130 metrów i obejmuje prowadzenie w konkursie.

17:19

Paweł Wąsek skacze 124 metry i plasuje się na 6. miejscu.

17:15

Seria kiepskich skoków, prowadzi wciąż Lovro Kos przed Żyłą.

17:12

Piotr Żyła wypadł zdecydowanie lepiej - 131,5 metra dzisiejszego jubilata. Żyła jest drugi.

17:11

Stefan Hula słabiej niż w pierwszej serii. Tylko 124 metry Polaka, który zamyka stawkę.

17:08

Dobry skok Lovro Kosa - 131 metrów Słoweńca.

17:08

Rozpoczynamy drugą serię.

16:48

Trzech Polaków awansowało do finałowej 30. Paweł Wąsek jest 19., Piotr Żyła 26., a Stefan Hula 27.

16:48

Liderem po pierwszej serii jest Ryoyu Kobayashi. Japończyk wylądował na 136. metrze i prowadzi z 2,8 pkt przewagi nad Tschofenigiem.

16:47

Znacznie dalej Karl Geiger, który dzięki skokowi na 134,5 metra zmienia Lindvika na drugiej pozycji.

16:45

Halvor Egner Granerud psuje skok. 127 metrów w wykonaniu Norwega.

16:45

135 metrów Mariusa Lindvika. Norweg zajmuje drugie miejsce.

16:42

Drugie miejsce Anze Laniska. Słoweniec skoczył 134,5 metra.

16:40

Daleko także Kilian Peier. 135,5 metra i trzecie miejsce Szwajcara.

16:40

Daniel Huber skoczył aż 138,5 metra. Austriak skorzystał z dobrych warunków i został wiceliderem zawodów. Prowadzi wciąż Tschofenig.

16:39

Czas na pierwszą dziesiątkę dzisiejszego konkursu.

16:37

Timi Zajc wiceliderem po skoku na 129,5 metra.

16:36

Znacznie dalej Yukiya Sato - 131 metrów Japończyka, który zajmuje obecnie 4. lokatę.

16:35

Kolejne próby w okolicach punktu konstrukcyjnego skoczni. 124,5 metra Manuela Fettnera.

16:31

Pius Paschke 116,5 metra. Dzięki temu Stefan Hula wywalczył kwalifikację do drugiej serii.

16:30

Piotr Żyła również słabo. 123,5 metra i dopiero 12. lokata, która jednak zapewnia udział w drugiej serii.

16:29

Kiepsko również Philipp Aschenwald - tylko 122,5 metra.

16:27

Naoki Nakamura zaledwie 123 metry. Seria gorszych skoków w Zakopanem.

16:23

Daniel Tschofenig ląduje na 135. metrze i obejmuje prowadzenie.

16:22

Paweł Wąsek zapewnił sobie udział w 2. serii konkursu.

16:21

Gregor Deschwanden skacze 130,5 m, co daje mu 3. miejsce.

16:20

Daleko ląduje Clemens Aigner - aż 133 metry i pozycja lidera dla Austriaka.

16:19

Dobry skok Simona Ammanna - 127,5 metra. Szwajcar zajmuje jednak dopiero 6. miejsce z powodu kiepskich not i niskiej bonifikaty za wiatr.

16:14

Severin Freund najdalej - 129,5 metra. Niemiec ze sporą przewagą obejmuje prowadzenie.

16:14

Kolejny skok Polaka - Jakub Wolny zaliczył odległość 121,5 metra.

16:13

Paweł Wąsek skacze 124,5 metra. Mamy nowego lidera!

16:12

Na pozycji lidera zmienia go Ziga Jelar po skoku na 124 metry.

16:11

Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes obejmuje prowadzenie po skoku na 124,5 metra.

16:09

Jeszcze słabiej wypadł Aleksander Zniszczoł, który skoczył 115,5 metra.

16:08

Andrzej Stękała znacznie bliżej - tylko 120,5 m i marne szanse na awans do drugiej serii.

16:07

Stefan Hula ląduje na 126. metrze. 35-latek obejmuje prowadzenie!

16:05

Bardzo słaby skok Romana Koudelki - tylko 103,5 m Czecha.

16:03

Norweg Robin Pedersen skacze 122 metry i obejmuje prowadzenie w konkursie ex aequo z Maciejem Kotem.

16:02

Kiepski skok Tomasza Pilcha. Tylko 118,5 metra.

16:02

Maciej Kot oddał skok na odległość 124,5 metra.

16:01

120 metrów Klemensa Murańki.

16:00

Zawodnicy będą startować z 18. belki. Jako pierwszy będzie skakał Polak Klemens Murańka.

15:52

W sobotnim konkursie drużynowym Polacy w składzie: Piotr Żyła, Jakub Wolny, Paweł Wąsek i Stefan Hula (962,1 pkt.) zajęli w Zakopanem szóste miejsce. Najlepsi okazali się Słoweńcy (1101,7 pkt.), przed Niemcami (1034,7 pkt.) i Japończykami (1034,1 pkt.).

15:36

W zawodach zobaczymy dziewięciu Polaków. Kwalifikacji nie przebrnęli jedynie 56. Jan Habdas (98 pkt.) i 57. Kacper Juroszek (96,6 pkt.).

15:32

Kwalifikacje do konkursu w Zakopanem wygrał Norweg Marius Lindvik (147,5 pkt.), drugi był Austriak Jan Hoerl (145,5 pkt.), a trzecie miejsce zajął Japończyk Ryoyu Kobayashi (144,4 pkt.).