Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Elżbieta Świątek 17.01.2022

Cudzoziemcy wspierani przez służby białoruskie. Kolejne próby sforsowania granicy

Straż Graniczna poinformowała 38 próbach nielegalnego przekroczenia granicy. Grupy cudzoziemców wspieranych przez służby białoruskie siłowo forsowały granicę w okolicach Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy.

Na odcinkach strzeżonych przez placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze grupy 6 i 34 osób, wspieranych przez białoruskie służby, próbowały siłą sforsować granicę, rzucając kamieniami i konarami drzew w funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy Wojska Polskiego.

W styczniu doszło już do ponad pięciuset prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

W odpowiedzi na narastającą presję migracyjną Straż Graniczna przeprowadziła szkolenie z wykorzystywania plecakowych miotaczy gazu i tarcz ochronnych, które będą używane do odparcia siłowych prób przekroczenia granicy - poinformowała rzecznik SG por. Anna Michalska. - Pod koniec ubiegłego roku Podlaski Oddział Straży Granicznej otrzymał tarcze ochronne i plecakowe miotacze gazu, które trafiły do placówek SG na granicy polsko-białoruskiej - powiedziała.

"Ma być bezpiecznie"

Dodała, że sprzęt ten ma zapewnić bezpieczeństwo funkcjonariuszom Straży Granicznej w trakcie wykonywania czynności służbowych na granicy państwa, przede wszystkim podczas siłowych prób forsowania granicy.

Jak przekazała, "z technik posługiwania się tarczami i plecakowymi miotaczami gazu zostało przeszkolonych ponad 250 funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej".

Szkolenia prowadzili funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Czytaj także:

es