Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 20.01.2022

Prezydenci Polski i Ukrainy spotkają się w Wiśle. Tematem rozmów sytuacja w regionie

Dziś początek dwudniowych rozmów prezydentów Polski i Ukrainy o sytuacji bezpieczeństwa w regionie, w tym o groźbie dalszej rosyjskiej agresji na Ukrainie. Andrzej Duda przyjmie Wołodymyra Zełenskiego w prezydenckiej rezydencji w Wiśle. 

Rozmowy, które mają zacząć się wczesnym popołudniem, odbędą się w wąskim gronie. Nie przewidziano również obsługi medialnej wydarzenia.

Prezydencka narada z szefami resortów

We wtorek prezydent Andrzej Duda odbył naradę z szefami resortów siłowych oraz dyplomacji. Jak relacjonował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, spotkanie służyło wypracowaniu przekazu polskich władz wobec sojuszników i Rosji. - Staramy się w sposób aktywny antycypować ewentualne wydarzenia - zaznaczył prezydencki minister.

Jak dodał, NATO jako całość rozważa wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Przywołał też przykład brytyjskich transportów broni przeciwpancernej dla Ukrainy.

Rozmowy z przedstawicielem USA

O napiętej sytuacji wokół tego kraju szef MON Mariusz Błaszczak rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, szefem NATO Jensem Stoltenbergiem i szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem.

"Minister Błaszczak podkreślił potrzebę bliskiej współpracy i koordynacji działań wszystkich państw i organizacji obszaru euroatlantyckiego. (...) Poinformował o konsultacjach prowadzonych w tym celu przez Polskę z państwami OBWE w Wiedniu. Rozmówcy zgodzili się, że kluczem do sukcesu tych rozmów będzie konstruktywne zaangażowanie wszystkich państw uczestniczących w OBWE" - napisano w komunikacie MSZ. Szef MON przeprowadził rozmowę w zastępstwie ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua.

Posłuchaj
00:55 spotkanie prezydentow - spec - darmorod .mp3 Prezydenci Polski i Ukrainy będą rozmawiać o sytuacji bezpieczeństwa w regionie, w tym o groźbie dalszej rosyjskiej agresji na Ukrainie. Andrzej Duda przyjmie Wołodymyra Zełenskiego w prezydenckiej rezydencji w Wiśle - relacja Karola Darmorosa (IAR)

Rosja dokona agresji na Ukrainę? Szef BBN: trzeba być na to przygotowanym - zobacz rozmowę z Pawłem Solochem w "Sygnałach dnia"

Oczekiwania władz Ukrainy

Do rozmów prezydentów Dudy i Zełenskiego dochodzi dzień po wizycie w Kijowie amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena. Polityk ostrzegł Ukrainę, że mogą czekać ją trudne dni, ale zapowiedział też, że dociera tam już amerykańska pomoc materialna, która ma jej "pomóc się obronić". Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba oznajmił, że Kijów oczekuje od USA i UE uzgodnienia pakietu sankcji wobec Rosji.

Czytaj także: 

Tymczasem prezydent Wołodymyr Zełenski po rozmowie z sekretarzem Antonym Blinkenem zapewnił, że nie będzie decyzji o Ukrainie bez udziału Ukrainy. Przywódca odbył również telefoniczną rozmowę z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem. W orędziu do narodu Wołodymyr Zełenski poprosił rodaków o zachowanie spokoju. Ocenił jednocześnie, że zagrożenie ze strony Rosji nie wzrosło, jak mówił, zwiększył się natomiast "rozgłos" wokół tej sprawy.

Posłuchaj
00:56 zelenski - spec .mp3 W orędziu skierowanym do Ukraińców Wołodymyr Zełenski przekonywał w środę, że ryzyko rosyjskiej agresji nie wzrosło. Apelował o nierozsiewanie paniki i sugerował, że spekulacje na temat eskalacji są sztucznie nakręcane. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR)

Eskalacja napięcia na granicy

W ostatnim czasie Moskwa zgromadziła na granicy z Ukrainą ponad 100 tysięcy żołnierzy. Rosja domaga się od Sojuszu wycofania oddziałów ze wschodniej flanki i zobowiązań, że NATO nie będzie rozszerzać wpływów na wschód Europy.

Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny (PAP) Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny (PAP)

Ostatnie spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy, także z udziałem prezydenta Litwy odbyło się miesiąc temu w Hucie na Zachodzie Ukrainy. We wspólnej deklaracji prezydenci Duda, Zełenski i Nauseda wezwali społeczność międzynarodową do zdecydowanej postawy wobec Rosji.

mbl