Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Paweł Słójkowski 02.02.2022

Pekin 2022: zmiana planów w polskiej ekipie. Aleksandra Król będzie nieść flagę

Snowboardzistka Aleksandra Król razem z panczenistą Zbigniewem Bródką będzie nieść polską flagę podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Pekinie. Polka musiała zastąpić w roli chorążego panczenistkę Natalię Czerwonkę, która miała pozytywny wynik testu na COVID-19.
  • IV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zaplanowano w dniach 4-20 lutego 2022 roku
  • "Wojna sprzętowa" rozpoczęła się jeszcze podczas weekendu PŚ w Willingen, który był ostatnim sprawdzianem olimpijczyków przed rywalizacją w Zhangjiakou

Polskie Radio jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym z Zimowych Igrzysk Beijing 2022. W Pekinie będą nasi sprawozdawcy, których relacji będzie można słuchać na antenach Polskiego Radia, a także w specjalnym serwisie.

Król wystartuje igrzyskach po raz trzeci. W Soczi w 2014 roku zawody w slalomie równoległym ukończyła na 30. miejscu. Cztery lata później w slalomie gigancie równoległym w południowokoreańskim Pjongczangu była 11.

31-latka, triumfatorka styczniowych zawodów Pucharu Świata w austriackiej miejscowości Simonhoehe, reprezentuje barwy KS F20 Dawidek Team.

- Może sprawdzi się znane powiedzonko, do trzech razy sztuka - powiedziała Król o swoich medalowych szansach w Pekinie.

37-letni Zbigniew Bródka wystąpi w najważniejszej zimowej imprezie czterolecia po raz czwarty w karierze. Największymi sukcesami panczenisty Błyskawicy Domaniewice jest zdobycie złotego medalu igrzysk w Soczi na 1500 m oraz brązowego w zawodach drużynowych.

Przed trwającym sezonem Bródka nie startował w zawodach, a jedynie trenował, i wydawało się, że wkrótce zakończy karierę. Tej zimy wrócił jednak do wyczynowego sportu i udało mu się wywalczyć kwalifikację olimpijską w biegu ze startu wspólnego oraz na swoim koronnym dystansie 1500 m.

Igrzyska w Chinach potrwają od 4 do 20 lutego. Na dotychczasowy dorobek biało-czerwonych w zimowej rywalizacji o medale olimpijskie składają się 22 medale - po siedem złotych i srebrnych oraz osiem brązowych.

W Pekinie jest dziewięciu wysłanników Polskiego Radia: dziennikarze i jeden inżynier dźwięku i emisji. Są to reporterzy: Sylwia Urban, Rafał Bała, Andrzej Grabowski, Cezary Gurjew (szef ekipy), Marek Solecki, Robert Skrzyński (również jako oficer covidowy) i Dariusz Urbanowicz oraz Michał Jakubik - inżynier i realizator techniczny. Polskie Radio wspiera też korespondent Tomasz Sajewicz. Jako jedyny nadawca mamy możliwość relacji także spoza stref zamkniętych, mając jako jedyne polskie medium stałego korespondenta w ChRL.

Polskie Radio w stolicy Chin uruchomi własne studio nadawcze, a reporterzy będą mogli komentować rywalizację sportowców bezpośrednio ze stanowisk na arenach olimpijskich.

Posłuchaj
00:18 król pekin.mp3 Aleksandra Król mówi o roli chorążego reprezentacji Polski (IAR)

 

Czytaj także: 

Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu OlimpijskiegoPolskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego