Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jan Odyniec 03.02.2022

Wzmocnienie obecności USA w Polsce. "Efekt współpracy rządu i Polonii"

To sukces wynikający także ze współdziałania Polonii z rządem RP. Jest to ważne w obliczu agresywnej polityki Putina - powiedział szef Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP), Tadeusz Antoniak, komentując zapowiedź przemieszczenia blisko 2 tysięcy żołnierzy amerykańskich do Polski.

- Podejmowane przy współpracy z rządem RP naciski członków Koalicji Polaków w Ameryce, Kongresu Polonii Amerykańskiej, Klubów Gazety Polskiej, Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP) jak też Reduty Dobrego Imienia na kongresmenów i senatorów z ich regionów w związku z agresywnym zachowaniem Rosji w stosunku do Ukrainy zaowocowały zdecydowaną polityką Waszyngtonu wobec prezydenta Putina. Jest to bardzo istotne także z punktu widzenia narodu polskiego - ocenił Tadeusz Antoniak, który jest też wiceprezesem Koalicji Polaków w Ameryce.

Polonia amerykańska zabiegała o mocniejsze wsparcie Ukrainy

Mówił, że akcja lobbystyczna amerykańskich Polaków obejmowała m.in. rozmowy i pisanie listów do członków Kongresu USA. Uczestniczyli także w różnych spotkaniach z ustawodawcami.

- Ostatnim tego przykładem był w niedzielę nasz udział w wiecu w Pensylwanii wzywającym Waszyngton do bardziej zmasowanej pomocy dla Ukrainy. Przybył tam republikański członek Izby Reprezentantów USA z Filadelfii Brian Fitzpatrick, który przyrzekał wsparcie w tej sprawie na Kapitolu. Był on wcześniej agentem FBI i rozumie powagę sytuacji - wyjaśnił Antoniak.

Komplementował zdającego sobie sprawę z zagrożenia ze strony Kremla Fitzpatricka oraz jego wsparcie i lobbing na rzecz bezpieczeństwa Polski. Przypomniał, że stanowi to kontynuację działań na Kapitolu jego nieżyjącego już brata Michaela.

- Podobne wydarzenia miały miejsce także w innych stanach. Angażowaliśmy w misję obrony wschodniej flanki NATO parlamentarzystów niezależnie od ich politycznej orientacji - Republikanów i Demokratów. Postanowienie o wysłaniu amerykańskich wojsk jest jakby pierwszym, wymiernym i korzystnym dla Polski efektem tych działań - podkreślił szef SWAP.

Abramsy i F-35 dla Polski

Według Antoniaka nie zostały jeszcze do końca zrealizowane takie kwestie, jak sfinalizowanie możliwie szybko kontraktu na sprzedaż amerykańskich czołgów Abramsów, co w jego przekonaniu jest już raczej tylko formalnością. Zapowiedział, że Polonia także będzie tego pilnowała.

- Myślę, że przy okazji zostanie przyspieszona sprawa kontraktu na myśliwce F-35. W sytuacjach kryzysowych Ameryka, dbając o swoje interesy, będzie także brała pod uwagę nasze, polskie interesy militarne i związane z bezpieczeństwem. Jesteśmy zadowoleni z tych działań prezydenta Bidena, a także wsparcia senatorów i kongresmenów na waszyngtońskim Kapitolu - mówił wiceprezes Koalicji.

Antoniak dodał, że w kontekście coraz bardziej agresywnych poczynań Putina, wysłanie amerykańskich wojsk przyczyni się m.in. do wzmocnienia przesmyku suwalskiego i zademonstrowanie, że państwa NATO w oparciu o artykuł 5. są solidarne i zgodne w razie napaści do obrony wszystkich stron Traktatu Północnoatlantyckiego. W jego opinii występują pewne problemy z Niemcami, ale pozostali członkowie NATO wykazują duże zaangażowanie w celu przełamania pata związanego z postawą Moskwy.

- Skuteczną polityką wobec Rosji są tylko zdecydowane, skoordynowane, mocne i pokazujące, że się nie dajemy działania w ramach NATO. Miejmy nadzieję, że przyniesie to skutki, a jeśli nie, trzeba będzie przywołać jeszcze inne środki. Musimy też jako Polonia reagować na to zależnie od rozwoju wydarzeń - konkludował Antoniak.

Czytaj również:

jmo