Bartosz Goluch 05.02.2022

Serie A: Milan lepszy w derbach Mediolanu. Giroud bohaterem "Rossonerich"

Broniący tytułu i występujący w roli gospodarza Inter Mediolan przegrał derbowe starcie z Milanem 1:2 w szlagierze 24. kolejki włoskiej ekstraklasy piłkarskiej. Bohaterem był francuski napastnik gości Olivier Giroud, który w ciągu trzech minut strzelił oba gole.

Przed meczem faworytem wydawał się prowadzący w tabeli Inter, niepokonany w Serie A od 16 października. Wprawdzie Milan świetnie zaczął sezon, ale od listopada - patrząc na statystyki przed derbami - wygrał tylko pięć z 12 ligowych meczów.

Pierwsza połowa zdawała się potwierdzać te prognozy. Inter prowadził od 38. minuty po golu Chorwata Ivana Perisicia.

Taki wynik utrzymywał się długo, ale kwadrans przed końcem spotkania swój show rozpoczął doświadczony Giroud, który w podstawowym składzie zastępował kontuzjowanego Szweda Zlatana Ibrahimovicia.

35-letni napastnik, były piłkarz Arsenalu i Chelsea, wyrównał wówczas na 1:1, a w 78. minucie zapewnił swojej drużynie zwycięstwo.

- Byłem trochę sfrustrowany w pierwszej połowie, podobnie jak cała drużyna, ponieważ nie graliśmy dobrze i wiedzieliśmy o tym. Po przerwie pokazaliśmy jednak wspaniałego ducha zespołu. Wróciliśmy! - cieszył się po meczu Giroud.

Inter pozostał na pierwszym miejscu, ma 53 punkty (i mecz zaległy), ale jego lokalny rywal awansował na drugie i traci już tylko punkt do lidera.

Derby della Madonnina to jedna z najbardziej wyrównanych piłkarskich rywalizacji. We wszystkich oficjalnych rozgrywkach drużyny te mierzyły się ze sobą już 230 razy. Inter ma na koncie 84 zwycięstwa, Milan 78, a 68-krotnie był remis.

Grała także Fiorentina, w barwach której 14 minut na boisku spędził Krzysztof Piątek. "Viola" uległa Lazio 0:3 po golach Sergeja Milinkovicia-Savicia, Ciro Immobile oraz samobójczym trafieniu Biraghiego.

Napoli Piotra Zielińskiego w niedzielę zagra na wyjeździe z broniącą się przed spadkiem Venezią. Tego samego dnia Juventus Wojciecha Szczęsnego podejmie w Turynie Veronę, która w styczniu pozyskała ze Śląska Wrocław Mateusza Praszelika.