Paweł Majewski 06.02.2022

Puchar Narodów Afryki: sensacyjny przebieg meczu o brąz. Z 0:3 do wygranej w karnych

Piłkarze reprezentacji Kamerunu zajęli trzecie miejsce w rozgrywanym w ich kraju turnieju o Puchar Narodów Afryki. W sobotę gospodarze pokonali w Jaunde Burkina Faso w rzutach karnych 5-3. Kameruńczycy do 71. minuty tego meczu przegrywali aż 0:3, ale zdołali doprowadzić do remisu 3:3.
  • Zasady meczu o trzecie miejsce Pucharu Narodów Afryki nie przewidują dogrywki w meczu o trzecie miejsce
  • W serii jedenastek pomylił się Ibrahim Blati Toure z Burkina Faso

Przez większość spotkania zanosiło się na niespodziankę. Już w 49. minucie było 3:0 dla Burkina Faso po golach Steeve'a Yago i Djibrila Ouattary oraz samobójczym trafieniu bramkarza Andre Onany.

Od 71. minuty zaczął się jednak popis "Nieposkromionych Lwów". Najpierw gola strzelił Stephane Bahoken z francuskiego Angers, a między 85. i 87. minutą dwa trafienia zaliczył doświadczony Vincent Aboubakar, były piłkarz m.in. FC Porto.

Dogrywki nie rozgrywano, od razu przystąpiono do rzutów karnych.

W nich Kamerun wykorzystał wszystkie pięć "jedenastek", natomiast wśród rywali pomylił się Ibrahim Blati Toure i przy stanie 3-5 ostatniego rzutu karnego piłkarze Burkina Faso już nie wykonywali.

Mecz odbył się na stadionie Ahmadou Ahidjo.

W niedzielnym finale Senegal zmierzy się z Egiptem, również w Jaunde, ale na Olembe Stadium.