Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Elżbieta Świątek 07.02.2022

Projekt likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. Prezydent: wierzę, że rozwiewa wszelkie wątpliwości

- Wierzę, że moja propozycja legislacyjna dotycząca likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN załatwia i rozwiewa także wątpliwości, które były podnoszone wobec tych regulacji na poziomie europejskim - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Brukseli z szefową KE Ursulą von der Leyen. Prezydent wyraził również nadzieję, że inicjatywa ta pomoże w budowaniu europejskiej jedności.

Prezydent Andrzej Duda był pytany w poniedziałek na briefingu po spotkaniu z szefową Komisji Europejskiej, czy dopuszcza wycofanie się Polski z Funduszu Odbudowy, o czym mówił w Radiu Plus lider Partii Republikańskiej Adam Bielan.

- Zależy nam na porozumieniu z Komisją Europejską, ale do końca marca musimy podjąć jakąś decyzję w związku z niewydaniem opinii do polskiego KPO, ewentualnie nawet o wycofaniu się z Funduszu Odbudowy - powiedział europoseł.

Prezydent przypomniał, że pod koniec ubiegłego tygodnia złożył projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i powstanie Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Posłuchaj

00:27 11544029_2.mp3 Prezydent: moja inicjatywa ws. SN przyjmowana w instytucjach UE z aprobatą i ulgą (IAR)

Wewnętrzne sprawy

Jak podkreślił, przedstawił "projekt ustawy, który załatwia nasze wewnętrzne sprawy, ważne, związane z funkcjonowaniem Sądu Najwyższego, związane z odpowiedzialnością zawodową sędziów. Polskie społeczeństwo oczekuje, że będzie ona realizowana".

- Uważam, że ta propozycja legislacyjna, którą przedstawiłem, tę sprawę załatwia - mówił Andrzej Duda. - Wierzę w to głęboko, że załatwia i rozwiewa także wątpliwości, które były podnoszone wobec tych regulacji na poziomie europejskim. Mam nadzieję, że to pomoże w budowaniu jedności w Unii Europejskiej, tak bardzo nam wszystkim dzisiaj potrzebnej - dodał prezydent.

Wszystkie kraje członkowskie UE musiały przygotować swoje Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Posłuchaj

00:21 11544029_1.mp3 Prezydent: projekt poddawany jest analizie (IAR)

Warunek Komisji Europejskiej

Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. - Chcemy umieścić w tym planie wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów - mówiła szefowa KE.

W lecie ubiegłego roku likwidację Izby Dyscyplinarnej zapowiadał wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak uzasadniał, izba ta się nie sprawdziła. Także premier Mateusz Morawiecki mówił, że Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana. Ministerstwo Sprawiedliwości informowało, że projekt reformujący SN jest przygotowywany.

Czytaj także:

es