Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 16.02.2022

Tarcza Antyinflacyjna. Mariusz Adamiak: bez niej poziom inflacji byłby dwucyfrowy

- Prognozy mówiły o wzroście inflacji do poziomu nawet 10 proc. Więc wzrost do 9,2 proc. to dobra informacja. Ponadto mamy niemal na pewno do czynienia ze szczytem inflacji, w kolejnych miesiącach powinna ona być niższa - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Adamiak (PKO BP).

Ceny towarów i usług w styczniu wzrosły o 9,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do grudnia były wyższe o 1,9 proc.

"Inflacja prawdopodobnie będzie stopniowo maleć"

Mariusz Adamiak przypominał, że w lutym wchodzą w życie kolejne rozwiązania tarczy antyinflacyjnej, które powinny obniżyć wskaźnik inflacji o około 2 pkt. procentowe, zatem odczyt za luty powinien być zbliżony do 7 proc. - Później inflacja prawdopodobnie się ustabilizuje i będzie stopniowo maleć, będzie to zależało także od tego, jak na rynkach światowych będzie zachowywała się ropa, gaz czy żywność. Zaś w drugiej połowie roku także od tego, jak szybko będą wycofywane kolejne elementy tarczy antyinflacyjnej, z tym zastrzeżeniem, że jeśli inflacja nie będzie ustępowała w miarę szybko, elementy tego programu będą kontynuowane - zaznaczył gość audycji.

"Proces podnoszenia stóp procentowych będzie kontynuowany"

- Gdyby nie ta pierwsza tarcza antyinflacyjna wskaźnik inflacji byłby dwucyfrowy. Inflacja nadal jest wysoka, więc proces podnoszenia stóp procentowych będzie kontynuowany. Stopy wzrosną jeszcze o co najmniej jeden punkt procentowy. To, że inflacja jest niższa, niż wcześniejsze obawy, być może spowoduje, że ostateczny poziom, do którego dojdą stopy procentowy, będzie niższy, niż zakładają pesymistyczne scenariusze - stwierdził Mariusz Adamiak.

Posłuchaj
22:36 PR24_mp3 2022_02_16-11-34-06.mp3 Mariusz Adamiak o rozwiązaniach tarczy antyinflacyjnej 2.0 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

GUS podał też dane na temat tempa wzrostu naszej gospodarki w IV kwartale. Z szybkiego szacunku wynika, że w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku PKB wzrósł o 7,3 procent.

Komisja Europejska prognozuje, że łączny wzrost PKB Polski w latach 2020-2023 wyniesie 13,2 proc. Będzie to najwyższy wzrost w Unii Europejskiej.

Czytaj także:

W ramach tarczy antyinflacyjnej został obniżony VAT na paliwo - do 8 proc., na żywność - do 0 proc., a także na gaz - do 0 proc. (od 1 stycznia spadł z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.), na prąd - do 5 proc. (obniżka z 23 do 5 proc.) i na ciepło - do 5 proc. (od 1 stycznia spadł z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.).

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość:  Mariusz Adamiak

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 14.08

PR24/ka