Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jakub Popławski 22.02.2022

Ustawa o obronie ojczyzny. Szef MON: to fundament rozwoju polskich sił zbrojnych

- Ustawa o obronie ojczyzny zbuduje fundament do rozwoju polskich sił zbrojnych - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że w krótkim czasie, poprzez zwiększenie możliwości finansowych, Polska rozwinie swoje siły zbrojne tworząc nowe jednostki i wyposażając je w nowoczesny sprzęt.

Szef MON Mariusz Błaszczak wziął we wtorek udział w specjalnej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów, na której wystąpił wspólnie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Politycy podkreślali znaczenie przyjętego przez rząd projektu ustawy o obronie ojczyzny.

"Rozwiniemy polskie siły zbrojne"

Minister obrony rozpoczął swoje wystąpienie od podziękowań dla Jarosława Kaczyńskiego, który był inicjatorem procedowanych przepisów. - Nie ulega wątpliwości, że gdyby nie zaangażowanie lidera Zjednoczonej Prawicy ten projekt ustawy o obronie ojczyzny, z uwagi na jego skomplikowanie, by nie powstał - powiedział szef MON.

Pokreślił, że projekt dotyczy "fundamentalnych zmian w polskich siłach zbrojnych". - Projekt zbuduje fundament do rozwoju polskich sił zbrojnych, żeby wojsko polskie było liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt - zapewnił minister.

Jak wyjaśnił, "decyduje o tym mechanizm finansowy", który umożliwi zwiększenie nakładów na bezpieczeństwo i obronność. - W stosunkowo krótkim czasie zakładamy, że znacząco - poprzez zwiększenie możliwości finansowych - rozwiniemy polskie siły zbrojne tworząc nowe jednostki wojska polskiego i wyposażając te jednostki w nowoczesny sprzęt. To wszystko służy bezpieczeństwu naszej ojczyzny, temu żeby odstraszyć ewentualnego agresora - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Zobacz także:

Co obejmą nowe przepisy?

Projekt zakłada szybszy niż w obecnej ustawie o modernizacji i finansowaniu armii udział wydatków obronnych w PKB. Poziom 2,3 proc. ma zostać osiągnięty w roku 2023 (a nie w 2024 r.); osiągnięcie poziomu 2,5 proc. planuje się w roku 2026, a nie - jak zakłada obecna ustawa o modernizacji - począwszy od roku 2030.

Ustawa o obronie ojczyzny ma trafić do Sejmu na możliwie najbliższym posiedzeniu i ma wejść w życie 1 lipca 2022 r.

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

jp