Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Pyssa 01.03.2022

Stoltenberg i Johnson z uznaniem o postawie Polski: jest na pierwszej linii frontu pomocy humanitarnej

Podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim szef brytyjskiego rządu Boris Johnson podziękował Polsce za pomoc humanitarną udzielaną Ukraińcom. Uznanie dla działań Polski - w tym przyjmowanie setek tysięcy uchodźców - wyraził także sekretarz generalny NATO, który w Łasku spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. 

- Polski rząd i Polacy wykonują niesamowitą pracę, która inspiruje - mówił szef brytyjskiego rządu podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street, "premier wyraził uznanie dla Polski za to, że jest na pierwszej linii frontu działań humanitarnych".

Także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas wizyty w bazie wojskowej w Łasku podziękował Polsce za wiodącą rolę w organizowaniu pomocy dla Ukrainy i otwarcie granic dla setek tysięcy uchodźców. - Wojna toczona przez Putina wpływa na nas wszystkich, dlatego musimy okazać jedność - to, że stoimy razem i bronimy nas wszystkich, wszystkich sojuszników w ramach NATO - podkreślił.

Polska otwarta na uchodźców

Pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę przedstawiciele polskich władz zapewnili, że każdy uciekający przed wojną może liczyć na schronienie w Polsce. 

- W poniedziałek pobiliśmy kolejny rekord, ponad 100 tys. osób przejechało granicę ukraińsko-polską. Od rozpoczęcia konfliktu 350 tys. osób pojawiło się na terenie Polski - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Na każdym z przejść na uchodźców czeka miejsce, gdzie mogą odpocząć, otrzymać ciepły posiłek oraz uzyskać pomoc prawną. Jak zapewnia rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska, służby dokładnie weryfikują tożsamość każdego przekraczającego granicę. - Weryfikujemy dokumenty. Mamy świadomość, że w tym tłumie osób mogą być też te, które mają inne cele niż ucieczka przed wojną - powiedziała rzecznik Straży Granicznej.

Uchodźcy, którzy nie mają dokąd uciekać, mogą zgłaszać się do jednego z punktów recepcyjnych zlokalizowanych w pobliżu przejść granicznych. Tam uzyskają pomoc oraz zostaną przetransportowani do miejsc w całej Polsce, przygotowanych na zapewnienie im opieki.

Czytaj także:

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

kp