PolskieRadio24.pl
Paweł Majewski 04.03.2022

Ekstraklasa: Pogoń - Radomiak. Jednostronny mecz w Szczecinie, "Portowcy" liderem tabeli

Piłkarze Pogoni Szczecin pokonali u siebie Radomiak 4:0 (1:0) w piątkowym meczu 24. kolejki PKO BP Ekstraklasy. "Portowcy" co najmniej do niedzieli będą liderem tabeli.
  • Pogoń była dużo lepsza od beniaminka, choć gospodarze mieli ułatwione zadanie po czerwonej kartce dla Luizao
  • Szczecinianie w tabeli wyprzedzają o punkt Lecha Poznań i o cztery Raków Częstochowa. Te drużyny zagrają ze sobą w niedzielę

Pogoń Szczecin chciała zrehabilitować się po niedawnej porażce w meczu na szczycie z Lechem Poznań (0:3), po którym podopieczni Kosty Runjaicia stracili fotel lidera PKO BP Ekstraklasy.

Choć "Portowcy" gościli rewelację sezonu, szybko okazało się, że Radomiak nie jest w stanie nawiązać walki z gospodarzami.

Dominacja od pierwszych minut

Od pierwszych akcji to Pogoń była stroną dominującą. W trzeciej minucie Wahan Biczachczjan uderzył obok bramki. Trzy minuty później gości uratował bramkarz Fabian Majchrowicz, który świetnie interweniował po strzale głową Kamila Drygasa.

Drygas szybko się poprawił. W siódmej minucie otworzył wynik meczu - tym razem główkował precyzyjnie po tym, jak "Portowcy" krótko rozegrali rzut rożny. Przy bramce asystował Damian Dąbrowski.

Strzelec gola był bardzo aktywny na początku spotkania. Już w 10. minucie Drygas uderzał po raz kolejny. Tym razem niecelnie. Radomiak był tylko tłem - w 12. minucie mocno, choć niecelnie, na bramkę gości kopnął Jakub Bartkowski.

Radomianie grali słabo, a do tego puszczały im nerwy i sędzia Tomasz Kwiatkowski musiał sięgać po żółte kartoniki. Nieźle bronił natomiast Majchrowicz, który w 30. minucie poradził sobie ze strzałem Piotra Parzyszka.

Radomiak kończył w "10"

Do końca pierwszej połowy obraz gry właściwie się nie zmienił, choć Pogoń nie tworzyła sobie już tak dobrych okazji. Jak się miało okazać, "Portowcy" to, co w ich repertuarze najlepsze, zostawili na drugą część gry.

Sytuacja Radomiaka stała się bardzo trudna w 51. minucie. Arbiter pokazał wówczas drugą żółtą kartkę Luizao. Brazylijczyk podciął wychodzącego z kontrą Mariusza Fornalczyka, co kosztowało go wyrzucenie z boiska.

Podopieczni Dariusza Banasika byli bezradni, a już cztery minuty później przegrywali różnicą dwóch goli. Z rzutu wolnego dośrodkował Damian Dąbrowski, a Konstantinos Triantafyllopoulos umieścił piłkę w siatce gości!

To nie było ostatnie słowo "Portowców". W 63. minucie Majchrowicz ponownie zatrzymał Parzyszka, tym razem w sytuacji sam na sam. Bramkarz Radomiaka skapitulował jednak jeszcze dwukrotnie.

Lider przypieczętował zwycięstwo

Po raz pierwszy w 76. minucie. Wówczas przed polem karnym Radomiaka piłkę przechwycił Bartkowski i zagrał w pole do młodzieżowca Mariusza Łęgowskiego, który zdobył swoją pierwszą bramkę na ligowych boiskach.

Dzieło zniszczenia dokonało się za sprawą Jeana Carlosa. Brazylijczyk w 81. minucie pokonał Majchrowicza po tym, jak otrzymał znakomite podanie od Rafała Kurzawy.

Pogoń zdominowała beniaminka i zasłużenie sięgnęła po trzy punkty. Szczecinianie mają 49 punktów i, przynajmniej chwilowo, znów zasiadają na fotelu lidera PKO BP Ekstraklasy. O jedno "oczko" mniej ma Lech Poznań, który w niedzielę zmierzy się u siebie z trzecim w tabeli Rakowem Częstochowa (45 pkt).

Pogoń Szczecin - Radomiak Radom 4:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Kamil Drygas (6-głową), 2:0 Kostas Triantafyllopoulos (55-głową), 3:0 Mateusz Łęgowski (76), 4:0 Jean Carlos Silva (81).

Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Piotr Parzyszek. Radomiak Radom: Filipe Nascimento, Luizao. Czerwona kartka za drugą żółtą - Radomiak Radom: Luizao (50).

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów: 8 051.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Igor Łasicki, Kostas Triantafyllopoulos, Luis Mata - Rafał Kurzawa (85. Kacper Kostorz), Damian Dąbrowski (85. Paweł Stolarski), Kamil Drygas, Wahan Biczachczjan (66. Jean Carlos Silva), Mariusz Fornalczyk (66. Mateusz Łęgowski) - Piotr Parzyszek (77. Michał Kucharczyk).

Radomiak Radom: Filip Majchrowicz - Damian Jakubik (77. Tiago Matos), Raphael Rossi (57. Abraham Marcus Ayomide), Mateusz Cichocki, Dawid Abramowicz - Leandro , Filipe Nascimento, Luizao, Mario Rondon (57. Daniel Łukasik), Luis Machado - Karol Angielski (77. Maurides).

Wyniki meczów 24. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

PGE FKS Stal Mielec - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0)

Pozostałe mecze kolejki
2022-03-05:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Warta Poznań (15.00)
KGHM Zagłębie Lubin - Piast Gliwice (17.30)