Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Natalia Godek 13.03.2022

Zełenski apeluje o pomoc w uwolnieniu mera Melitopolu. Rozmawiał z przywódcami kilku państw

Wołodymyr Zełenski poprosił premiera Izraela Naftalego Bennetta o pomoc w uwolnieniu uprowadzonego przez siły rosyjskie Iwana Fedorowa - mera zajętego przez nie Melitopolu, na południowym wschodzie kraju. Wcześniej prezydent Ukrainy zwrócił się także z prośbą o wsparcie do kanclerza Niemiec i prezydenta Francji.

Wołodymyr Zełenski poinformował o tym na Twitterze po rozmowie telefonicznej z szefem izraelskiego rządu. "Kontynuowałem dialog z premierem Izraela. Rozmawialiśmy o agresji ze strony Federacji Rosyjskiej i perspektywach negocjacji pokojowych. Należy powstrzymać represje przeciwko cywilnej ludności. Poprosiłem o pomoc w uwolnieniu pojmanego mera Melitopolu i tamtejszych aktywistów społecznych" - napisał prezydent.

Iwan Fedorow został w piątek zatrzymany i uprowadzony przez rosyjskich wojskowych. Według Wołodymyra Zełenskiego jest torturowany i żąda się od niego, by publicznie uznał okupacyjne władze rosyjskie. W sobotę mieszkańcy miasta wyszli na manifestację z żądaniem uwolnienia mera. W czasie protestu zatrzymano jego organizatorkę.

Wcześniej przywódca Ukrainy zwrócił się także do rządzących w Niemczech i Francji o pomoc w uwolnieniu uwięzionego burmistrza. Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Emmanuelem Macronem i kanclerzem Olafem Scholzem Wołodymyr Zełenski poruszył również kwestię perspektyw rozmów pokojowych i zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wcześniej Emmanuel Macron i Olaf Scholz rozmawiali z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Rosjanie zastąpili mera radną

W Melitopolu Rosjanie zastąpili porwanego mera przychylną sobie radną, która zachęca mieszkańców, by "dostosowali się do nowej sytuacji". Jak podaje Ukrainska Prawda, Hałyna Danylczenko wystąpiła w telewizji z apelem do mieszkańców, by "dostosować wszystkie mechanizmy do nowej rzeczywistości, żeby zacząć jak najszybciej żyć w nowych warunkach".

Ponadto ostrzegła przed ludźmi, którzy próbują "destabilizować sytuację i wzywać do działań ekstremistycznych". Do radnych zwróciła się z kolei z apelem o utworzenie "komitetu przedstawicieli ludowych" do zarządzania miastem.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

ng