Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Julia Borkowicz 13.03.2022

PESEL-e dla uchodźców z Ukrainy. Maląg i Deszczyca: Polska jest przygotowana

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca powiedział w niedzielę, że "rząd polski jest przygotowany, żeby wydawać niezbędne PESEL-e dla obywateli Ukrainy, którzy z kolei będą mogli korzystać z pomocy socjalnej, medycznej i ze szkół, z systemu edukacji". W konferencji prasowej wzięła także udział minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Jesteśmy w centrum pomocy obywatelom Ukrainy, którzy w tym trudnym czasie wojny, kiedy to Federacja Rosyjska napadła na Ukrainę, szukają schronienia w Polsce - mówiła.

Podczas briefingu prasowego dotyczącego wsparcia dla obywateli Ukrainy Deszczyca podkreślił, że współpraca między rządami polskim i ukraińskim w tym zakresie "już trwa".

- Mamy ponad 1,5 mln osób, które przekroczyły granicę ukraińsko-polską. W większości to są kobiety i dzieci. Większość z nich wciąż znajduje się w województwach przygranicznych. Zachęcamy ich do tego, żeby mogli skorzystać z przygotowanych miejsc do zamieszkania i pobytu w innych województwach. Też zachęcamy do tego, żeby niejednocześnie, nie w tym samym czasie składali niezbędne papiery przede wszystkim dla otrzymania PESEL-u, a robili to krok po kroku, żeby można było sprawnie wydawać dokumenty - powiedział.

"Polski rząd jest przygotowany"

Dodał, że "rząd polski jest przygotowany, żeby wydawać niezbędne PESEL-e dla obywateli Ukrainy, którzy z kolei będą mogli korzystać z pomocy socjalnej, medycznej i ze szkół, z systemu edukacji".

- Mamy przed sobą też dość trudne wyzwanie. To opieka nad chorymi dziećmi. Ona wymaga współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Infrastruktury, bo potrzebna jest też pomoc w transportowaniu. Także to jest bardzo delikatny temat, ale próbujemy wybudować taką współpracę, żeby ona na pewno się sprawdziła - zwrócił uwagę ambasador Ukrainy w Polsce.

» LUDZIE UCIEKAJĄ Z UKRAINY PRZED WOJNĄ - sprawdź, jak możesz pomóc «

Andrij Deszczyca podkreślał, że uporządkuje to sytuację ukraińskich uchodźców i ułatwi im załatwianie codziennych spraw związanych z pobytem w Polsce. - Obywatele Ukrainy, pracujący w Polsce jeszcze przed wojną, też otrzymywali PESEL-e, to pomagało im w pracy i w życiu w Polsce - przypomniał dyplomata.

W myśl ustawy, uchodźcy z Ukrainy mogą również założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL przybysze mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Rejestracja w urzędach ruszy w środę 16 marca.

Posłuchaj
00:27 11623386_1.mp3 Ambasador Ukrainy apeluje do rodaków przebywających w Polsce o przyjmowanie numerów PESEL (IAR)

Czytaj także:

"Polska staje na wysokości zadania"

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która również uczestniczyła w konferencji, wskazała, że "od 18 dni Polska staje na wysokości zadania". - Jesteśmy w centrum pomocy obywatelom Ukrainy - powiedziała. Zaznaczyła, że Polska jest przygotowana do tego, ale nie może pozostać sama. - Będziemy apelować do krajów UE o solidarność we wsparciu dla Ukrainy - dodała.

Zwróciła uwagę, że w Polsce schronienie znalazło ponad 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Wskazała jednocześnie na skoordynowaną współpracę, jeśli chodzi o działania pomocowe. - Przede wszystkim wspólne działania rządu poprzez MSWiA, poprzez wojewodów, którzy utworzyli punkty recepcyjne na terenie swoich województw, takich punktów mamy już 36, przy współpracy bardzo efektywnej organizacji pozarządowej i wszystkich Polaków, ludzi dobrej woli. Dzisiaj wielkie podziękowania, bo wspólnie dziś dajemy schronienia, serce, poczucie bezpieczeństwa - mówiła Maląg.

Posłuchaj
00:27 11623463_2.mp3 Marlena Maląg: wsparcie językowe dla osób przybywających z Ukrainy (IAR)

Ustawa o pomocy 

Dodała, że Ukraińcy przybywający na teren Polski otrzymują wsparcie i otrzymywać je będą. - Jesteśmy do tego w pełni przygotowani - zapewniała. W tym kontekście zwróciła uwagę, że w niedzielę weszła w życie ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Maląg przypomniała ponadto, że w minionym tygodniu wraz z innymi ministrami pracy z Łotwy, Litwy, Estonii, Czech, Słowacji i Rumunii podpisała porozumienie w zakresie współpracy krótko- i długoterminowej "patrząc na wsparcie obywateli Ukrainy".

Posłuchaj
00:21 11623463_1.mp3 Marlena Maląg: kraje Unii Europejskiej muszą być solidarne w pomocy dla Ukrainy (IAR)

Przekazała też, że udaje się do Brukseli na spotkanie Rady ds. zatrudnienia, spraw społecznych i zdrowia, którego jeden z punktów - z inicjatywy Polski - ma dotyczyć pomocy Ukrainie.

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

 

jb