Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 19.03.2022

Ukraina krajem zdemilitaryzowanym? Jasne stanowisko doradcy Zełenskiego

- Każdy kraj świata zgodnie ze statutem ONZ ma prawo do samoobrony i my w Ukrainie świetnie zdajemy sobie sprawę - i naród, i władza - że nasze siły samoobrony muszą być samodzielne i samowystarczalne, bo na nikogo liczyć nie można. Dlatego nie ma mowy, żeby tu było państwo zdemilitaryzowane - powiedział w rozmowie z Radiem Swoboda doradca prezydenta Ukrainy Ołeksandr Arestowycz. 

- Nie ma mowy, by Ukraina stała się państwem zdemilitaryzowanym jak Szwecja czy Austria - oświadczył w sobotę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksandr Arestowycz w wywiadzie dla Radia Swoboda.

"Nie ma mowy" o rozbrojeniu

- Każdy kraj świata zgodnie ze statutem ONZ ma prawo do samoobrony i my w Ukrainie świetnie zdajemy sobie sprawę - i naród, i władza - że nasze siły samoobrony muszą być samodzielne i samowystarczalne, bo na nikogo liczyć nie można. Dlatego nie ma mowy, żeby tu było państwo zdemilitaryzowane - oznajmił.

Dodał, że Szwecja i Austria są w zupełnie innej sytuacji niż Ukraina, bo mają "porządnych" europejskich sąsiadów, którzy prowadzą stabilną politykę, i nie obawiają się zmiany granic.

Arestowycz: Ukraina została oszukana

Podkreślił, że Ukraina została oszukana w związku z tzw. budapeszteńskim memorandum, czyli podpisanym w 1994 roku dokumentem, na mocy którego USA, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, gdy ta zrezygnowała z posiadania odziedziczonej po ZSRR broni jądrowej.

Zaznaczył, że wszyscy gwaranci memorandum - nie tylko Rosja - faktycznie Ukrainę oszukali i nie dostarczyli obiecanych gwarancji, w związku z czym w kraju trwa teraz wojna.

Posłuchaj
00:41 lwowianie setki lis przeymslaw .mp3 Mieszkańcy Lwowa podkreślają, że są zjednoczeni i nie dadzą się pokonać Rosjanom. Miasto gotuje się do wojny, a jego mieszkańcy nie przewidują, że działania wojenne szybko się skończą. Rozmawiał z nimi Przemysław Lis (IAR)

Czytaj także: 


Z punktu widzenia obrony ukraińskiej obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w oblężonym Mariupolu, którego obrońcy wzywają władze ukraińskie o szybką odsiecz. W obecnej sytuacji armia ukraińska nie ma możliwości jej przeprowadzenia. Oblężenie Mariupola, w którym doszło do katastrofy humanitarnej trwa od 4 marca (PAP) Z punktu widzenia obrony ukraińskiej obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w oblężonym Mariupolu, którego obrońcy wzywają władze ukraińskie o szybką odsiecz. W obecnej sytuacji armia ukraińska nie ma możliwości jej przeprowadzenia. Oblężenie Mariupola, w którym doszło do katastrofy humanitarnej trwa od 4 marca (PAP)

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:


mbl