Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 22.03.2022

"Kwestia misji pokojowej jest na stole, potrzeba nowych inicjatyw". Rau po rozmowach z szefową MSZ Szwecji

Polska propozycja misji pokojowej w Ukrainie jest na stole; sytuacja humanitarna, ale i sytuacja bezpieczeństwa wymagają nowych politycznych inicjatyw. Naszym celem było otrzymanie informacji zwrotnej od naszych partnerów w NATO - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu z szefową szwedzkiego MSZ Ann Linde. 

 Szefowie MSZ Polski i Szwecji Zbigniew Rau oraz Ann Linde byli pytani po spotkaniu w Warszawie o kwestię polskiej propozycji organizacji misji pokojowej na Ukrainie.

- Jeśli chodzi o polską propozycję, to znajduje się ona na stole. Wierzymy głęboko, że sytuacja w Ukrainie, na miejscu, wymaga nowych politycznych inicjatyw. Jednak jako członkowie NATO czujemy obowiązek, by przedyskutować propozycję z naszymi partnerami w Sojuszu. Otrzymanie informacji zwrotnej od naszych partnerów było celem naszej propozycji - powiedział Rau.

Szefowa szwedzkiej dyplomacji dodała, że kwestia misji pokojowej to "bardzo skomplikowana sprawa".

- Musimy dokładanie przeanalizować wszystkie aspekty tej propozycji, zawsze musimy mieć na myśli dążenie do jedności Unii Europejskiej - zaznaczyła.

Dyplomaci pytani byli również o postawę Węgier wobec sankcji nakładanych na Rosję. - Jesteśmy przekonani, że potrzebne są adekwatne odpowiedzi na barbarzyńskie wydarzenia w Ukrainie. Sankcje powinny zostać wzmocnione - to silne przekonanie polskiego rządu. A co do przekonań węgierskiego rządu - w tym także kalkulacji gospodarczych i politycznych - to jest to dobre pytanie, na które nasi partnerzy z Węgier powinni odpowiedzieć - powiedział Rau.

Posłuchaj
00:22 11642097_1.mp3 Zbigniew Rau o misji pokojowej: sytuacja humanitarna, ale i sytuacja bezpieczeństwa wymaga nowych inicjatyw (źr. IAR)

 

"Konieczne dalsze sankcje i wsparcie dla Ukrainy"

- Nie ma powrotu do normalnych stosunków z reżimem rosyjskim i konieczne są dalsze twarde sankcje, w tym dotyczące rosyjskiego sektora energetycznego; musimy też ciągle wspierać Ukrainę - oświadczyli w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji Zbigniew Rau i Ann Linde.

Szef polskiej dyplomacji podczas wspólnej konferencji prasowej poinformował, że omówił z Linde konsekwencje rosyjskiej agresji w Ukrainie. Stwierdził, że Polska i Szwecja mają wspólne poglądy na temat sytuacji bezpieczeństwa w naszym regionie.


Posłuchaj
00:25 11642194_2.mp3 Szef MSZ Zbigniew Rau: potrzebne są dalsze sankcje wobec Rosji (źr. IAR)

 

- Zgodziliśmy się, że nie ma powrotu do normalnych stosunków z reżimem rosyjskim i konieczne są dalsze sankcje, w tym dotyczące rosyjskiego sektora energetycznego. Zgodziliśmy się również, że nasze wysiłki muszą być skoncentrowane na wspieraniu Ukrainy - politycznie, finansowo i poprzez udzielanie pomocy wojskowej - oświadczył Rau.

"Barbarzyńskie ataki rosyjskie na cele cywilne"

Dodał, że Polska i Szwecja będą "pracować ramię w ramię, aby zapewnić pilny przepływ dostaw do Ukrainy".
Rau poinformował, że z szefową szwedzkiego MSZ poruszyli również najważniejsze kwestie wynikające z "tragicznej sytuacji humanitarnej na Ukrainie, która jest skutkiem [...] barbarzyńskich ataków rosyjskich na cele cywilne". - Zgodziliśmy się, że masowy napływ uchodźców z Ukrainy wymaga ścisłej współpracy i wzajemnej pomocy wszystkich państw członkowskich UE - powiedział Rau.

Podkreślał też, że Polska aktywnie pomaga Ukrainie, świadcząc wszelkiego rodzaju pomoc, zarówno dwustronnie, jak i jako centrum logistyczne dla NATO i UE. Wskazał też, że w naszym kraju schronienie znalazło ponad 2 mln uchodźców wojennych z Ukrainy.

Rau zwrócił ponadto uwagę, że Polska i Szwecja już drugi rok bardzo ściśle współpracują w ramach OBWE. W tym kontekście przypomniał, że Szwecja sprawowała przewodnictwo w Organizacji w ubiegłym roku, a obecnie sprawuje je Polska. Dodał, że podczas wtorkowego spotkania omówiono też bieżącą agendę OBWE, która została zdominowana przez wojnę na Ukrainie.

- Zgodziliśmy się, że po tym jak Ukraina, Mołdawia i Gruzja złożyły oficjalne wnioski o przyjęcie do UE, musimy dostosować politykę Partnerstwa Wschodniego i politykę rozszerzenia do nowej rzeczywistości - powiedział szef polskiej dyplomacji. Dodał, że Polska uważa, iż należy niezwłocznie otworzyć szybką ścieżkę do członkostwa Ukrainy w UE.

Czytaj także:

Szef MSZ Szwecji o Rosji i Ukrainie

Linde podkreślała, że jest pod ogromnym wrażeniem przewodnictwem Polski w OBWE w tych trudnych czasach. - Prowadziliśmy bardzo dobre rozmowy na temat sytuacji na Ukrainie. Mówiliśmy o tym, że ta sytuacja zagraża europejskiemu bezpieczeństwu, jak możemy wspierać Ukrainę i bronić porządku europejskiego - powiedziała.

Przyznała też, że jest bardzo poruszona tym, jak Polacy i społeczeństwo obywatelskiej pomaga i przyjmuje uchodźców wojennych z Ukrainy.

- Potrzeby osób, które uciekają z Ukrainy są dla nas bardzo ważne - mówiła szefowa szwedzkiego MSZ.

- Tylko wtedy, kiedy pokażemy solidarność, będziemy w stanie pokonać te nadzwyczajne wyzwania - oceniła.

Linde poinformowała, że coraz większa liczba uchodźców z Ukrainy pojawia się także w Szwecji. "Szwedzka agencja do spraw migracji przyjmuje coraz więcej uchodźców, aby sprostać tej sytuacji, ponieważ coraz więcej Ukraińców szuka u nas schronienia" - powiedziała.

- Absolutnie zgadzamy się z tym, że musimy cały czas wspierać Ukraińców w postaci pomocy humanitarnej, ale także wysyłając sprzęt wojskowy i wykazując się jednością w kontekście sankcji i przygotowując się na kolejne, twarde sankcje wobec Rosji oraz reżimu Putina - mówiła minister.
Wtorek to 27. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

PAP/IAR/in./

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl: