PolskieRadio24.pl
Bartosz Goluch 24.03.2022

Szkocja - Polska. Dramatyczna końcówka i remis Biało-Czerwonych. Kontuzje Milika i Salamona

Reprezentacja Polski zremisowała 1:1 w towarzyskim meczu ze Szkocją. Stan meczu w doliczonym czasie drugiej połowy wyrównał Krzysztof Piątek, który najpierw wywalczył, a następnie pewnie wykorzystał rzut karny.

W podstawowym składzie Biało-Czerwonych nie brakowało niespodzianek – w środku pola oglądaliśmy debiutującego w kadrze Szymona Żurkowskiego, natomiast w obronie zagrał dawno niewidziany w reprezentacji Bartosz Salamon. Zabrakło natomiast Roberta Lewandowskiego i Wojciecha Szczęsnego, którzy skarżyli się na drobne urazy.

W pierwszych minutach meczu gra obu drużyn ewidentnie się „nie kleiła”. Pierwszą sytuację stworzyli sobie gospodarze po indywidualnej akcji Pattersona – jego uderzenie obronił jednak Skorupski.

Polacy doskonałą szansę mieli w 24. minucie – po dobrej centrze piłka trafiła wprost na głowę Salamona, jednak poszybowała z dala od bramki rywali.

W 26. minucie boisko opuścił Arkadiusz Milik. Napastnik Olympique Marsylia doznał urazu mięśnia dwugłowego uda po starcie do piłki. Zastąpił go Krzysztof Piątek. Pech prześladował Polaków – przed przerwą z kontuzją mięśnia przywodziciela zszedł Bartosz Salamon, którego miejsce zajął Krystian Bielik.

Biało-Czerwoni rozpoczęli drugą odsłonę z większym animuszem. Dobre podanie Modera trafiło w 48. minucie pod nogi Piątka, jednak snajper Fiorentiny spudłował w sytuacji sam na sam z Gordonem. W kolejnych fragmentach mecz wrócił jednak do przykrej dla Polaków normy – dominowali Szkoci.

Po stracie Krychowiaka w środku pola w 58. minucie błyskawiczną kontrę wyprowadzili Szkoci - McGinn minął Skorupskiego, ale nie zdołał trafić do siatki. Znacznie skuteczniejszy był 10 minut później Kieran Tierney, który przy biernej postawie polskiej defensywy otworzył wynik meczu.

Polacy spisywali się kiepsko, ale w doliczonym czasie gry uśmiechnęło się do nich szczęście. Po strąceniu piłki przez Buksę ta trafiła do Piątka, którego sfaulował jeden z rywali. Sędzia podyktował rzut karny, a jedenastkę na gola zamienił sam poszkodowany.

Spotkanie przeciwko Szkocji to nie najlepszy prognostyk przed wtorkowym finałem baraży o MŚ 2022. Tam reprezentacja Polski zmierzy się ze Szwecją bądź Czechami.

Szkocja - Polska 1:1 (0:0)

Bramki: dla Szkocji - Kieran Tierney (68-głową), dla Polski - Krzysztof Piątek (90+4-karny).

Sędzia: Robert Hennessy (Irlandia). Widzów 39 090.

22:40

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji!

22:40

Koniec! Szkocja - Polska 1:1!

22:38

94' - Piątek się nie myli! Biało-Czerwoni zagrali do końca!

22:37

93' - RZUT KARNY DLA POLSKI! Krzysztof Piątek sfaulowany w 16 rywali!

22:36

90' - sędzia doliczył 3 minuty

22:32

89' - gospodarze długo utrzymują się przy piłce, Polacy bezradnie biegają za rywalami.

22:30

86' - Szkoci bez trudu zatrzymują ataki Polaków, o wyrównanie będzie bardzo trudno...

22:27

83' - Michniewicz stawia wszystko na jedną kartę - Adam Buksa zmienia Jana Bednarka. Napastnik za stopera!

22:26

82' - dobry odbiór Grosickiego - skrzydłowy Pogoni został sfaulowany i wywalczył rzut wolny z okolicy narożnika boiska.

22:23

79' - Grosicki dośrodkował z rzutu wolnego, ale po zamieszaniu w polu karnym Szkotów grę przerwał sędzia. Piłka dla naszych rywali.

22:14

72' - Kamil Grosicki wchodzi za Piotra Zielińskiego.

22:14

70' - brutalne wejście Recy, na szczęście tylko żółta kartka.

22:12

68' - gol dla Szkocji - po rzucie wolnym trafia Kieran Tierney

22:09

65' - od razu świetna akcja Szymańskiego - najpierw odebrał piłkę w środku pola, a potem odegrał ją do Piątka. Nasz napastnik trafił w światło bramki, ale na linii jego strzał wybił jeden z obrońców.

22:04

61' - Sebastian Szymański wchodzi za Grzegorza Krychowiaka.

22:04

60' - szykuje się zmiana w ekipie Czesława Michniewicza

22:01

58' - strata Krychowiaka w środku pola, błyskawiczna kontra Szkotów i ogromne szczęście Biało-Czerwonych! McGinn minął Skopupskiego, ale nie zdołał trafić do siatki.

21:58

55' - seria rzutów rożnych w wykonaniu Szkotów, Polacy w głębokiej defensywie.

21:57

54' - Glik "kasuje' groźną akcję Szkotów, korner dla naszych rywali.

21:56

52' - Szkoci marnują rzut wolny z dogodnej pozycji, piłka dla Polski.

21:52

48' - świetne podanie Modera do Piątka i znakomita szansa napastnika Fiorentiny. Strzał był jednak bardzo niecelny.

21:48

Zaczynamy drugą połowę!

21:39

Styl polskich piłkarzy w pierwszej połowie, delikatnie mówiąc, nie powalał. Oto jak ich postawę zrecenzował dziennikarz Polskiego Radia, Mateusz Ligęza:

21:34

Koniec pierwszej połowy. Biało-Czerwoni remisują 0:0, ale ich gra nie napawa optymizmem na drugie 45 minut.

21:31

45' - sędzia doliczył 2 minuty do podstawowego czasu pierwszej połowy.

21:29

44' - za kontuzjowanego Salamona wchodzi Krystian Bielik

21:26

38' - czyżby kolejna kontuzja w szeregach Polaków? Salamon leży na murawie.

21:21

34' - Che Adams przetestował formę Skorupskiego strzałem z dystansu. Polski golkiper pewnie złapał piłkę.

21:18

31' - Biało-Czerwoni mają ogromne problemy z utrzymaniem się przy piłce, Szkoci skutecznie stopują ich kolejne ataki.

21:16

28' - groźny strzał Christiego, ale Szkot nie trafia.

21:13

26' - zmiana w polskim zespole. Kontuzjowanego Milika zmienia Krzysztof Piątek.

21:11

24' - ależ szansę zmarnował Salamon! Dobra centra Krychowiaka trafiła wprost na jego głowę, jednak piłka poszybowała z dala od bramki.

21:10

23' - dobra akcja lewą flanką - Moder zagrał w uliczkę do Recy, ale jego centrę zablokowali Szkoci. Rzut rożny dla Polski.

21:08

22'- McGinn zagrał prostopadle do Adamsa, ale Glik wybił piłkę w ostatniej chwili.

21:06

19' - błąd Recy na szczęście nie został wykorzystany przez Szkotów. Strzał McGregora był bardzo niecelny.

21:04

16' - faulowany Jakub Moder, dr Jacek Jaroszewski opatruje pomocnika.

21:00

14' - kolejny korner dla Szkotów, Polacy zepchnięci do defensywy.

21:00

13' - Cash wyprzedza rywala i wybija piłkę na rzut rożny.

20:58

12' - dwójkowa akcja Żurkowskiego i Modera kończy się niecelnym dośrodkowaniem pomocnika Brighton.

20:57

10' - solowy rajd Pattersona zakończył się uderzeniem. Piłkę pewnie łapie Skorupski.

20:57

9' - Szkoci zamknęli Polaków na własnej połowie. Okazji bramkowych jednak wciąż brak.

20:54

6' - trwa "klincz" w środku pola, Biało-Czerwoni próbują podań za plecy rywali, ale bez rezultatu.

20:51

4' - Szkoci naciskają wysokim pressingiem, Polacy z trudem konstruują swoje akcje.

20:49

2' - spokojny początek z obu stron, gra toczy się w środku pola.

20:47

Zaczynamy!

20:44

Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiał na Hampden Park! Za chwilę początek meczu.

20:38

Tak polscy fani prezentują się na trybunach w Glasgow:

20:30

Dobre relacje między polskimi a szkockimi kibicami są znane od lat. W Glasgow Biało-Czerwoni dostali 4600 wejściówek, ale Polaków na Hmpden Park może zjawić się znacznie więcej.

20:27

Jak pod nieobecność Roberta Lewandowskiego poradzi sobie ofensywa Polaków? O tym jak ważny dla kadry jest "Lewy" najlepiej świadczą liczby:

20:24

Polacy rozpoczęli już rozgrzewkę.

20:15

Bilans w dotychczasowych polsko-szkockich konfrontacjach przedstawia się następująco:

3 zwycięstwa Polski
5 remisów
2 zwycięstwa Szkocji

20:09

Polacy zagrają na Hampden Park w Glasgow. Szkocki stadion może pomieścić 52 tys. kibiców - na mecz z Polską zapowiadany jest komplet widzów. Część dochodów ze spotkania zostanie przekazana na rzecz Ukrainy, która od 24 lutego opiera się rosyjskiej agresji.

20:02

- W tym meczu będzie sporo zmian. Być może zadebiutuje Patryk Kun i damy odpocząć któremuś z wahadłowych. Wejść na plac gry może też Kamil Grosicki - zapowiedział Michniewicz.

20:01

Czesław Michniewicz liczy na debiutującego w kadrze Szymona Żurkowskiego. - Pracowałem w nim w kadrze U-21, jestem spokojny o jego umiejętności. W Serie A gra przeciwko mocnym rywalom, liczę, że zachowa spokój - powiedział przed meczem selekcjoner.

19:45

Po raz pierwszy w koszulce z orłem na piersi zobaczymy Szymona Żurkowskiego. Pomocnik Empoli rozegrał w tym sezonie 28 meczów w Serie A, strzelając 5 goli.