Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agata Sulińska 01.04.2022

Ponad 25 tys. uchodźców już znalazło pracę w Polsce

- Chcemy zrobić wszystko, aby obywatele Ukrainy mogli podjąć w Polsce pracę - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podkreśliła, że zatrudnienie znalazło już ponad 25 tysięcy osób, które uciekły do Polski przed wojną. Dodała, że to głównie kobiety. Pracują m.in. w hotelarstwie, gastronomii, ale i przy pracach sezonowych. 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wizytowała punkt obsługi obywateli Ukrainy w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku. Poinformowała, że w Polsce - przed wybuchem wojny na Ukrainie - pracowało ok. miliona Ukraińców. Część z tych osób - przede wszystkim mężczyzn w liczbie ok. 200 tysięcy - wyjechała za wschodnią granicę bronić swojej ojczyzny.

- Teraz przybywają do Polski w głównej mierze kobiety. Uprościliśmy procedury podjęcia pracy. Z danych na wczoraj mamy zatrudnionych w całej Polsce 25 tysięcy osób, które uciekły do naszego kraju przed wojną. 75 procent to kobiety, 25 procent to mężczyźni. Kobiety mogą wykonywać inne zawody niż te, które wykonywali mężczyźni z Ukrainy w naszym kraju. W tej grupie, która już znalazła zatrudnienie, są osoby podejmujące pracę m.in. w hotelarstwie, gastronomii, ale i przy pracach sezonowych - mówiła Maląg.

Urzędy Pracy na "pierwszej linii frontu" 

- Od ponad dwóch lat żyjemy w specyficznych warunkach - najpierw pandemii koronawirusa, a teraz wojny na Ukrainie. Pandemia to przede wszystkim wspomagania pracodawców, Polaków, aby nie utracili miejsc pracy. Ponad 200 mld zł wsparcia zostało przekazane na ten cel. W okresie wychodzenia z pandemii - gdy Polska gospodarka rozwija się już w bardzo szybkim tempie - pojawia się kolejne wyzwanie: wojna na Ukrainie. Polska otworzyła swoje granice, Polacy swoje serca i domy. Ale przede wszystkim wsparcie dla obywateli Ukrainy, których dziś w kraju mamy już 2,5 miliona, to muszą być działania skoordynowane - podkreśliła Marlena Maląg podczas konferencji prasowej.

W jej ocenie na "pierwszej linii frontu" w tej sprawie pojawiają się publiczne służby zatrudnienia - takie jak Urzędy Pracy. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wskazała, że Polska chce skierować wszelkie możliwe formy wsparcia, aby obywatele Ukrainy mogli podjąć w Polsce pracę.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP