PolskieRadio24.pl
Bartosz Goluch 08.04.2022

Ekstraklasa: Zagłębie oddala się od strefy spadkowej. Gol Daniela ozdobą meczu ze Stalą

Zagłębie Lubin pokonało 3:1 Stal Mielec w pierwszym meczu 28. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. O sukcesie gospodarzy przesądziło ostatnie 18 minut meczu, kiedy "Miedziowi" strzelili aż trzy gole.

Oba zespoły liczyły w tym spotkaniu na punkty. Zagłębie chciało "odskoczyć" od strefy spadkowej nad którą miało zaledwie cztery punkty przewagi, natomiast Stal pragnęła przerwać passę siedmiu ligowych meczów bez zwycięstwa.

Już w 3. minucie groźny strzał zza pola karnego oddał Żyro, jednak jego silny wolej o dwa metry minął bramkę "Miedziowych". Po chwili wprost na głowę Zawady dośrodkował Getinger, ale napastnik mielczan nie był w stanie zaskoczyć dobrze ustawionego na linii Bieszczada.

Następnie inicjatywę przejęli gospodarze, lecz nie na długo. Już w 14. minucie Bieszczad ponownie został zmuszony do najwyższego wysiłku, gdy opadającym strzałem z dystansu próbował go pokonać Chodyna.

W kolejnych fragmentach meczu gra przeniosła się do środka pola, a oba zespoły strzelały jedynie z dystansu. Do siatki rywali w 45. minucie trafiła Stal, ale gol Matrasa po analizie VAR został anulowany i do przerwy było 0:0.

Druga połowa rozpoczęła się od kontrowersji w polu karnym Zagłębia - Balić złapał za ramię Sitka, a sędzia wskazał na "wapno", jednak i tym razem o decyzji przesądził VAR. Karnego ostatecznie nie było.

W 56. minucie gola - już prawidłowego - zdobył Zawada, który najlepiej odnalazł się w gąszczu nóg, jaki powstał w polu bramkowym Zagłębia po rzucie rożnym. Po chwili Zagłębie próbowało odpowiedzieć strzałem ze sporej odległości Daniela, jednak golkiper Stali nie miał problemów z tym uderzeniem.

Znacznie bardziej Strączek musiał natrudzić się przy sytuacyjnym strzale Daniela z 65. minuty, ale również wtedy to on był górą. Ostatecznie ataki podopiecznych Piotra Stokowca przyniosły efekt bramkowy - w 72. minucie po dośrodkowaniu Chodyny trafił Doleżal.

W 79. minucie było już 2:1 dla gospodarzy - po niepotrzebnym wyjściu Strączka piłka trafiła pod nogi Daniela, który kapitalnym strzałem przelobował bramkarza oraz desperacko interweniujących obrońców Stali. Precyzyjną główką wynik meczu na 3:1 ustalił Doleżal.

Stal Mielec ma na koncie 33 punkty i zajmuje 11. miejsce. Z kolei dzisiejsi zwycięzcy z dorobkiem 31 "oczek" awansowali z 15. na 13. lokatę.

KGHM Zagłębie Lubin – PGE FKS Stal Mielec 3:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Oskar Zawada (56), 1:1 Martin Doleżal (71-głową), 2:1 Erik Daniel (79), 3:1 Martin Doleżal (84-głową).

Żółta kartka – KGHM Zagłębie Lubin: Sasa Balic, Łukasz Łakomy; PGE FKS Stal Mielec: Oskar Zawada, Maksymilian Sitek, Przemysław Maj.

Sędzia: Sebastian Krasny (Kraków). Widzów: 2 079