Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Błaszczyk 13.04.2022

Rosyjskie ostrzały w Donbasie. Jest kolejna ofiara [ZAPIS RELACJI]

- Jedna osoba zginęła, a dwie, w tym 12-letni chłopiec, zostały ranne w rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego we wtorek - przekazał szef władz tego obwodu Pawło Kyryłenko. - Śmiertelna ofiara rosyjskiego ataku zginęła w mieście Bachmut; sprawdzamy również informacje o jednym rannym mężczyźnie w Marince - napisał Kyryłenko w wiadomości na Telegramie. Na bieżąco śledzimy najnowsze doniesienia ze Wschodu.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Tak relacjonowaliśmy przebieg kolejnego dnia rosyjskiej wojny na Ukrainie:

00:57

"Oto słowa prawdziwego lidera Joe Bidena. Nazywanie rzeczy po imieniu jest kluczowe w starciu ze złem. Jesteśmy wdzięczni USA za dotychczas dostarczoną pomoc i pilnie potrzebujemy więcej ciężkiej broni by zapobiec dalszym rosyjskim okrucieństwom" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Wcześniej, w swoim wystąpieniu, prezydent USA nazwał Władimira Putina "dyktatorem", który "popełnia ludobójstwo".

00:29

Prezydent USA Joe Biden zasugerował we wtorkowym przemówieniu, że Władimir Putin popełnia na Ukrainie ludobójstwo. Jak stwierdził, cena benzyny nie powinna zależeć "od dyktatora który popełnia ludobójstwo".

"Wasz rodzinny budżet, wasza zdolność do napełnienia baku, nie powinno to zależeć od tego, że dyktator wypowiada wojnę i popełnia ludobójstwo na drugim końcu świata" - powiedział Biden podczas przemówienia w Menlo, w stanie Iowa.

00:28

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wymianę prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na na ukraińskich jeńców wojennych przebywających w rosyjskiej niewoli.

- Jeśli Medwedczuk ubrał się w mundur wojskowy to podlega zasadom czasu wojny. Proponuję Federacji Rosyjskiej wymienić tego swojego chłopaka na naszych chłopaków i dziewczyny w rosyjskiej niewoli - powiedział ukraiński prezydent w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

23:56

Ukraińskie wojska zestrzeliły dziś 300. rosyjski samolot od początku wojny.

23:41

Kwestie powstrzymania wojny na Ukrainie, poszerzenia wsparcia dla Kijowa i wzmocnienie flanki wschodniej NATO - to tematy, które omówili dziś w Rzeszowie prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz szefowa estońskiej dyplomacji. Szczegóły szczytu podał w komunikacie litewski Pałac Prezydencki.

Na spotkaniu w Rzeszowie prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że wojna na Ukrainie będzie miała długotrwałe konsekwencje dla bezpieczeństwa w regionie. Litewski przywódca podkreślił też potrzebę dokonania przeglądu obecnych planów obronnych NATO, dalszego wzmocnienia sił sojuszniczych w regionie oraz zapewnienie przejścia od odstraszania do obrony.

23:27

Senat przyjął także jednogłośnie tzw. ustawę sankcyjną, która zakłada m.in. embargo na import węgla z Rosji i Białorusi oraz zamrożenie majątków osób i podmiotów wpisanych na listę sankcyjną. Do ustawy izba wniosła poprawki o zakazie importu gazu LPG oraz o tym, że o wpisie na listę decydował będzie premier.

23:26
23:25

Senat podjął we wtorek uchwałę ws. wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianach podatkowych w związku wojną w Ukrainie. Zakłada on m.in. zwolnienie z PIT obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy zamieszkali w Polsce po ataku Rosji na Ukrainę.

Senat przyjął podczas wtorkowego głosowania projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw podatkowych w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy. Jednocześnie podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu.

23:14

Senat jednogłośnie przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która ma m.in. usprawnić rejestrację ukraińskich uchodźców w systemie PESEL. Nowela trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw bez poprawek głosowało we wtorek wieczorem 99 senatorów.

Sejm nowelizację uchwalił 8 kwietnia. Regulacja doprecyzowuje i uzupełnia dotychczasowe przepisy dotyczące ukraińskich uchodźców.

23:03

Mapa działań Rosji na Ukrainie przygotowana przez brytyjski MON:

22:37

Świat musi działać szybko, by zrekompensować utracone dostawy żywności z Rosji i Ukrainy - ocenił prezes Grupy Banku Światowego David Malpass. Dodał, że poszczególne kraje powinny obniżyć bariery handlowe.

Prezes Grupy Banku Światowego David Malpass pytany we wtorek w TVN24 o kryzys żywnościowy w związku z wojną na Ukrainie zwrócił uwagę, że są więksi producenci produktów rolnych na świecie niż Ukraina czy Rosja. - Chiny są największym producentem pszenicy, Indie - zajmują drugie miejsce. Będą one kontynuować swoją produkcję - powiedział.

22:24

- Pracujemy nad dostarczeniem dla Ukrainy systemów artylerii, o które zwróciły się władze tego kraju - powiedziała rzecznik Białego Domu Jen Psaki. Jak dodała, chodzi zarówno o uzbrojenie z magazynów USA, jak i pomoc w przekazaniu broni od innych sojuszników.

- Pracujemy nad dostarczeniem Ukraińcom systemów artylerii, o które ostatnio się zwracali w rozmowach między naszymi rządami" - powiedziała Psaki podczas briefingu prasowego na pokładzie samolotu Air Force One. "Pracujemy nad tym, by dostarczyć im artylerię ze składów USA, ale też by umożliwić transfer od innych sojuszninów i partnerów, tak jak zrobiliśmy to z S-300 - dodała, odnosząc się do przekazania przez Słowację systemu obrony powietrznej produkcji sowieckiej w zamian za rozmieszczenie na Słowacji baterii Patriotów.

22:16

Jedna osoba zginęła, a dwie, w tym 12-letni chłopiec, zostały ranne w rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego we wtorek - przekazał szef władz tego obwodu Pawło Kyryłenko.

- Śmiertelna ofiara rosyjskiego ataku zginęła w mieście Bachmut; sprawdzamy również informacje o jednym rannym mężczyźnie w Marince - napisał Kyryłenko w wiadomości na Telegramie.

22:09

- Pierwsze damy Polski i Niemiec Agata Kornhauser–Duda i Elke Buedenbender spotkały się we wtorek w Warszawie z przedstawicielami dwóch organizacji charytatywnych - Caritas Polska i Renovabis. Rozmowa toczyła się wokół pomocy humanitarnej dla uchodźców - przekazała KPRP.

22:01

- By przeżyć, Wiktor Medwedczuk musi się ukryć w ukraińskim więzieniu - uważa Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. We wtorek wieczorem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła zatrzymanie tego prorosyjskiego ukraińskiego polityka.

- Medwedczuk dzisiaj, żeby przeżyć, musi schować się w ukraińskim więzieniu. Z zagwarantowaną wieloletnią karą więzienia - napisał Podolak na Twitterze. 

Według niego "w Rosji na pewno go zlikwidują jako osobę, która regularnie kłamała w sprawie nastrojów na Ukrainie, kradła pieniądze i w sumie stała się jednym z inicjatorów wojny".

21:48

- Najbardziej prawdopodobnym, krótkoterminowym rezultatem wojny na Ukrainie jest "militarny, taktyczny pat", a w dłuższej perspektywie zamrożony - może nawet na lata - konflikt w Donbasie - ocenił dowódca brytyjskiej armii gen. Mark Carleton-Smith.

Szef sztabu generalnego brytyjskiej armii powiedział ośrodkowi analitycznemu Policy Exchange, że siły rosyjskie znajdują się w stanie "operacyjnej pauzy", ponieważ przegrupowują się przed spodziewaną ofensywą na wschodniej Ukrainie. - Niezależnie, czy będzie to decydująca bitwa, czy nie, obecnie mierzymy tę kampanię w dniach. Powinniśmy się spodziewać, że będziemy ją mierzyć w miesiącach, a nawet - w całym układzie - w latach - mówił Carleton-Smith.

21:19

Najbardziej prawdopodobnym, krótkoterminowym rezultatem wojny na Ukrainie jest "militarny, taktyczny pat", a w dłuższej perspektywie zamrożony - może nawet na lata - konflikt w Donbasie - ocenił we wtorek dowódca brytyjskiej armii gen. Mark Carleton-Smith.

20:57

Służby celne zajęły sześć jachtów przeznaczonych dla rosyjskich odbiorców, poinformował we wtorek Holenderski Urząd Celny. W ubiegłym tygodniu celnicy zabezpieczyli w stoczniach czternaście jednostek.

20:55

Bardziej niż Ukrainy Kreml nienawidzi tylko słowa "Mariupol" - ocenił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, we wtorek we wpisie opublikowanym w serwisie Twitter. Dodał, że władze są świadome położenia obrońców miasta i robią wszystko, by im pomóc.

20:48

Na Ukrainie zatrzymano prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka - poinformował we wtorek prezydent Wołodymyr Zelenski. Na opublikowanym zdjęciu polityk, który jest kumem prezydenta Rosji Władimira Putina, ma na sobie mundur ukraińskiego wojska.

20:17
20:16

Nie możemy potwierdzić użycia broni chemicznej przez Rosjan w Mariupolu, choć poważnie podchodzimy do tych doniesień - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że informacje wywiadowcze wskazują na możliwość użycia przez wojska rosyjskie broni chemicznej.

20:11

Wielka Brytania i USA będą wspólnie działać na rzecz zwiększenia presji gospodarczej na Rosję oraz zakończenia zależności Zachodu od rosyjskiej ropy i gazu - przekazało we wtorek biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona po jego rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem.

19:46

W Mariupolu domy 84 tys. mieszkańców zostały całkowicie zniszczone

19:45
19:24

- We wtorek z zagrożonych działaniami wojennymi terenów Ukrainy udało się ewakuować korytarzami humanitarnymi 2617 osób - przekazała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. Większość z nich dostała się do Zaporoża, część osób ewakuowano z obwodu ługańskiego.

19:16

- Rosjanie są obecnie na ostatnim etapie przegrupowywania swoich sił na okupowanych terenach obwodu donieckiego - powiedział gubernator obwodu Pawło Kyryłenko, cytowany przez agencje informacyjną Reutera.

19:10
19:05

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego odnaleźli we Włoszech kolejne nieruchomości należące do rosyjskich biznesmenów. Jak napisał portal Meduza, tym razem ujawniono nieruchomości warte 100 milionów euro, których właścicielem jest dyrektor petersburskiego Teatru Maryjskiego. Opozycjoniści, którzy prowadzili dochodzenie w tej sprawie domagają się, aby władze Włoch zajęły wskazany przez nich majątek w ramach sankcji nałożonych na Rosję.

18:46

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie chce spotkać się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem - informuje "Bild". Dziennik powołuje się na informacje z otoczenia ukraińskiego przywódcy. Powodem mają być bliskie stosunki Steinmeiera z Władimirem Putinem.

18:40

- Brytyjski ochotnik walczący na Ukrainie został schwytany przez wojska rosyjskie w oblężonym Mariupolu - podały we wtorek brytyjskie media powołując się na oświadczenie wydane w jego imieniu w mediach społecznościowych.

28-letni Aiden Aslin przekazał, że jego oddział starał się najlepiej jak tylko mógł bronić Mariupola, ale gdy skończyło im się jedzenie i amunicja, "nie miał innego wyboru, jak tylko poddać się siłom rosyjskim".

18:29

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Serhij Łeszczenko nie wykluczył utworzenia grupy, która - na kształt działań prowadzonych przez Izrael - miałaby na całym świecie ścigać winnych zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie.

17:55

Według najnowszych szacunków, od początku inwazji Rosji na Ukrainę w położonym na południu kraju Mariupolu zginęło 21 tys. cywilów - przekazał we wtorek mer tego miasta Wadym Bojczenko, cytowany przez agencję Reutera. Dodał, że w Mariupolu pozostaje ok. 120 tys. osób.

17:47

W ciągu dwudziestu dni działania, izraelski szpital polowy w Mościskach na Ukrainie pomógł 3 700 pacjentom - poinformował doktor Rami Sagi z "Shinnig Star" Field Hospital.

Izrael, jako pierwsze państwo, postawił szpital polowy na Ukrainie. Znajduje się 15 kilometrów od granicy z Polską. Tu leczeni są uchodźcy, którzy w dalszej kolejności chcą uciec przed wojną do naszego kraju. W szpitalu jest 66 łóżek i pracuje w nim 80 osób.

17:35

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do Seimasu Republiki Litewskiej powiedział, że cały świat zapamięta Buczę, jako symbol okrucieństwa, którego dopuściło się rosyjskie wojsko na terytorium Ukrainy. Zaznaczył, że miejsc jeszcze gorszych zbrodni dokonanych na Ukraińcach wokół Kijowa i w okupowanych regionach państwa, jest więcej.

Wołodymyr Zełenski mówił, że Kreml nazywa dowody mordów "inscenizacją", a jednocześnie spala ciała pomordowanych w mobilnych krematoriach i deportuje Ukraińców w głąb Federacji Rosyjskiej.

- Wywieźli już setki tysięcy ludzi. Trzymają ich w obozach filtracyjnych, zabierają im dokumenty, przesłuchują ich i poniżają. Nie wiadomo ile osób zostało zamordowanych. Deportowanych rozdzielają po regionach Rosji, zabraniają im wyjeżdżać. Oczywiście to wszystko ma pomóc w pozbyciu się świadków rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Czy to możliwe, że rosyjscy żołnierze robią to wszystko bez rozkazu od wyższych dowódców? Niemożliwe! - powiedział Wołodymyr Zełenski.

17:33

W związku z częściową okupacją rosyjską miast Popasna i Rubiżne w obwodzie ługańskim zabici i zmarli są chowani na podwórkach osiedli mieszkaniowych - poinformował we wtorek szef władz tego obwodu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

"Kostnice w będących pod kontrolą (strony ukraińskiej) miastach są przepełnione ciałami zmarłych i zabitych cywilów" - napisał Hajdaj w komunikatorze Telegram. Prądu nie ma w ogóle albo jest z przerwami.

17:24

Słowacja przygotowuje powrót dyplomatów na Ukrainę - podał na Twtterze Ivan Korcok, minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji. 

17:20

Tak wygląda wieś w obwodzie czernihowskim, która przez miesiąc była okupowana przez Rosjan. Została doszczętnie zniszczona.

17:10

Słowacki rząd chce zwiększyć liczbę żołnierzy NATO, którzy będą stacjonować w kraju w ramach tak zwanej wzmocnionej wysuniętej obecności Sojuszu. Wniosek w tej sprawie trafi do parlamentu. Trwają też rozmowy ze stroną ukraińską o przekazaniu kolejnej partii uzbrojenia.

Posłuchaj
00:45 11684527_1.mp3 Słowacja: rząd chce zwiększyć liczebność kontyngentu NATO. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

 

17:09

Od godziny 4.00 rano 24 lutego 2022 r., kiedy rozpoczął się zbrojny atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, do północy z poniedziałku na wtorek Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) odnotowało 4450 ofiar cywilnych wojny: 1892 zabitych i 2558 rannych.

17:01

Doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak i jednocześnie członek delegacji w negocjacjach z Rosjanami poinformował we wtorek w wywiadzie dla portalu "Ukraińska Prawda", że rozmowy wciąż trwają, ale są bardzo trudne.

- Krótko mówiąc, negocjacje są niezwykle trudne. Są prowadzone online w podgrupach roboczych. Wciąż się toczą. Jasne jest, że emocjonalne tło w dzisiejszym procesie negocjacyjnym jest bardzo złożone - powiedział Podolak.

- Oczywiste jest, że delegacja ukraińska działa wyłącznie w ramach proukraińskich i przejrzystych. Jasne jest również, że strona rosyjska trzyma się swojej tradycyjnej taktyki publicznego wywierania nacisku na proces negocjacyjny, w tym poprzez pewne publiczne oświadczenia - dodał ukraiński negocjator.

16:56

Nasi ludzie wywożeni są do najbardziej depresyjnych regionów Rosji - podała mariupolska rada miejska. Władze miasta opublikowały zdjęcie ulotki, które otrzymują wywiezieni do Rosji mieszkańcy Mariupola.

Na kartce napisano m.in. "Daleki Wschód Rosji czeka na was".

16:54

Udaremniono rosyjski cyberatak na ukraińską sieć energetyczną - podał ukraiński Computer Emergency Response Team. Atak miał miejsce 8 kwietnia, a jego celem była niewymieniona z nazwy ukraińska firma energetyczna. Został przeprowadzany przez powiązaną z GRU grupę Sandworm.

16:52

- Mówiłem prezydentowi Niemiec, że planujemy duże zakupy dla polskiej armii i szeroko pojętą modernizację naszej armii, że liczymy na wsparcie NATO i zwiększenie liczby żołnierzy na wschodniej flance - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Czytaj więcej: Prezydent: liczymy na wsparcie NATO i zwiększenie liczby żołnierzy na wschodniej flance

16:41

W Charkowie zniszczono 1644 budynki mieszkalne, a uszkodzonych zostało ponad 2 tys. - poinformował mer miasta, cytowany przez portal Nexta.

16:40

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto zapowiedział we wtorek w Czechach, że jego kraj nie poprze kolejnych sankcji na paliwa kopalne z Rosji. Szef czeskiej dyplomacji Jan Lipavsky powiedział z kolei, że podczas unijnej prezydencji Czech chce doprowadzić do postępów w zakończeniu importu rosyjskiej ropy przez UE.

16:28

Premier Litwy Ingrīda Šimonīte przyjechała z wizytą do Kijowa. Spotkała się z premierem Szmyhalem - informuje Nexta.

16:27

"Na wyposażenie Wojska Polskiego trafiły pierwsze zestawy do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o ładowności powyżej 63 ton, w skład których wchodzą opancerzone ciągniki JELCZ. Zestawy będą służyły m. in. do transportu czołgów M1A2 ABRAMS i Leopard" - poinformowało we wtorek ministerstwo obrony narodowej na twitterze.

16:23

- Putin zawsze był bezwzględny wobec własnego narodu, a także innych - powiedział były prezydent USA Barack Obama w wywiadzie dla TODAY. - Zawsze był kimś, kto jest pochłonięty tym pokręconym, zniekształconym poczuciem krzywdy i etnicznego nacjonalizmu - dodał.

16:20

Ambasada Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej zakwestionowała ideę Watykanu, by podczas Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek wspólnie krzyż niosły rodziny ukraińska i rosyjska. O zaniepokojeniu tym pomysłem napisał na Twitterze ambasador Ukrainy Andrij Jurasz.

"Ukraińska ambasada przy Stolicy Apostolskiej rozumie i podziela ogólne zaniepokojenie w Ukrainie i wielu innych wspólnotach ideą połączenia ukraińskich i rosyjskich kobiet w niesieniu krzyża podczas piątkowej Drogi Krzyżowej w Koloseum" - napisał ukraiński dyplomata.

16:18

- Powinny zostać ustanawiane kolejne twarde sankcje, które będą zniechęcały reżim Putina do dalszej agresji - podkreślił prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w Belwederze.

Czytaj więcej: Andrzej Duda: Rosja pokazała, że nie szanuje żadnych umów, które zawiera

16:17

Słowacki rząd chce zwiększyć liczbę żołnierzy NATO, którzy będą stacjonować w kraju w ramach tak zwanej wzmocnionej wysuniętej obecności Sojuszu. Wniosek w tej sprawie trafi do parlamentu. Trwają też rozmowy ze stroną ukraińską o przekazaniu kolejnej partii uzbrojenia.

16:16

Niemiecki dziennik "Bild" podaje, że prezydent Niemiec po wizycie w Polsce planował jutro pojechać do Kijowa. Sprzeciwił się jednak temu - jak czytamy - Wołodymyr Zełenski, ponieważ niemiecki polityk był blisko związany z Rosją i miał swój udział przy budowie gazociągu Nord Stream 2.

16:10

Rosyjscy najeźdźcy nasilają przymusowy pobór do wojska Ukraińców na okupowanych terytoriach - przekazała we wtorek na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

W obwodzie ługańskim rosyjscy żołnierze mają wyłapywać mężczyzn na ulicach i zabierać ich z pracy. Mężczyźni mieszkający w tym obwodzie zaczęli się ukrywać. Rosjanie mają mobilizować nawet studentów oraz osoby, które z powodu problemów zdrowotnych nie powinny wstępować do wojska.

Wedle informacji Denisowej, okupanci rozpoczęli także kampanię mającą na celu ściągnięcie lekarzy z zakładów opieki zdrowotnej na Krymie do pracy w obwodach donieckim i ługańskim. Rosjanie uzasadniają akcję tym, że duża liczba lekarzy z tych obwodów została zmobilizowana na wojnę przeciwko Ukrainie, więc konieczne jest ich zastąpienie.

16:09

Prawie 100 tys. ukraińskich uchodźców ma w ramach przymusowych przesiedleń zostać wysłanych w odległe zakątki Rosji, w tym na Syberię i za koło podbiegunowe - wynika z dekretu prezydenta tego kraju Władimira Putina, o którym pisze we wtorek brytyjski "The Independent".

16:08

Wspólne działania Polski i Wielkiej Brytanii w kontekście dalszego wsparcia wojskowego, politycznego i humanitarnego na rzecz Ukrainy oraz wzmocnienia wschodniej flanki NATO - były tematami wtorkowej rozmowy telefonicznej szefów MSZ obu krajów Zbigniewa Raua oraz Liz Truss.


16:06

W mediach społecznościowych krąży szokujące nagranie rozmowy rosyjskiego żołnierza ze swoją żoną. 

15:59

Ciężki sprzęt, setki ratowników, wolontariuszy prowadzą w Borodziance pod Kijowem akcję poszukiwawczą. Rosyjskie lotnictwo zbombardowało tam bloki. Spod gruzów codziennie wydobywane są kolejne ciała ofiar.

Posłuchaj
00:52 11684380_1.mp3 W Borodziance trwa akcja poszukiwawcza na gruzach zniszczonych bloków (IAR)

 

15:58

- Rosjanie w oficjalnej propagandzie przekazują swojemu społeczeństwu to, że nie dokonali oni agresji na Ukrainie, a jedynie próbują zakończyć 8-letnią wojnę, którą rzekomo Ukraina, czyli Kijów toczył z rosyjskojęzyczną ludnością Donbasu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Domańska (Ośrodek Studiów Wschodnich).

Czytaj więcej: Domańska: celem prowadzonej propagandy w Rosji jest dehumanizacja Ukrainy

15:53

Obrzydliwe kłamstwa Łukaszenki po spotkaniu z Putinem. Mówił, że to, co wydarzyło się w Buczy, było specjalną operacją Brytyjczyków.

15:52

Rumunia, do której dotarło z Ukrainy ponad 700 tys. uciekinierów wojennych, jest dla nich krajem tranzytowym - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Lucian Bode. Dodał, że w Rumunii pozostało 80 tys. ukraińskich uchodźców.

15:49

Rosjanie palą ludzkie zwłoki w mobilnych krematoriach w częściowo zajętym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

15:48

Liczba oficjalnie zarejestrowanych osób, które z powodu rosyjskiej inwazji uciekły z Ukrainy do Niemiec, wzrosła do ponad 335 tysięcy. Jak poinformowało we wtorek niemieckie MSW, od początku wojny policja federalna naliczyła w sumie 335 578 uchodźców wojennych.

15:47

"Działania wojenne przeciwko Ukrainie są wymierzone w cały naród i społeczeństwo" - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. "Celem agresora jest zniszczenie państwowości Ukrainy w obecnym kształcie" - dodał.

15:38

Matka zabita przez snajpera, gdy szła z rodziną po termos z herbatą. Kobieta przetrzymywana jako niewolnica seksualna, zamknięta w piwnicy na ziemniaki. Dowody wskazują na to, że Rosjanie zabijali bezmyślnie, czasem sadystycznie, a częściowo z zemsty - tak zbrodnie w Buczy opisuje amerykański dziennik "New York Times" umieszczając jednoczesnie plan Buczy z miejscami, gdzie zginęli cywile.

"Gdy rosyjskie natarcie na Kijów zatrzymało się, okupacja Buczy przekształciła się w kampanię terroru i zemsty. Kiedy pokonana i zdemoralizowana armia rosyjska w końcu się wycofała, pozostawiła po sobie ponury obraz: ciała zmarłych cywilów porozrzucane na ulicach, w piwnicach lub na podwórkach, wiele z ranami postrzałowymi na głowach, niektóre z rękami związanymi za plecami" - podaje "NYT".

Reporterzy i fotografowie gazety spędzili ponad tydzień z urzędnikami miejskimi i dziesiątkami świadków, odkrywając nowe szczegóły okrucieństw wobec cywilów. Dziennikarze stworzyli również mapę zabójstw cywilów w Buczy, o czym poinformowała też na Twitterze Rada Najwyższa Ukrainy.

15:36

- Nie udało się prezydentowi Putinowi nas podzielić, wprost przeciwnie, zmobilizował wewnętrzną siłę naszych demokracji, wzmocnił naszą wolę do stawiania oporu jego agresji - powiedział we wtorek prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Nie może być powrotu do normalności z tą Rosją - podkreślił.

15:36

- Niemcy i Polska stoją ramię w ramię; jesteśmy solidarni z Ukrainą - oświadczył prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier po wtorkowym spotykaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

15:35

Ograniczenie kontaktów handlowych z Rosją będzie jednym z priorytetów rozpoczynającej się w lipcu czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Oznajmił to czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky. Szef czeskiej dyplomacji zapowiedział też zorganizowanie konferencji darczyńców wspierających powojenną odbudowę Ukrainy.

Jan Lipavsky mówił o planach związanych z czeską prezydencją w Sztirzinie koło Pragi, gdzie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych nieformalnej grupy C5. - W trakcie naszej prezydencji chcielibyśmy osiągnąć postępy w dyskusji na temat ograniczenia importu rosyjskiej ropy. Przychody Rosji pochodzące z handlu z Unią muszą być zminimalizowane - powiedział czeski minister.

15:33

Mer Buczy informuje, że do tej pory w mieście znaleziono szczątki 403 osób, które miały zostać zamordowane przez Rosjan - podaje Reuters. 

15:17

Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował we wtorek dane 10 funkcjonariuszy rosyjskiej gwardii narodowej (Rosgwardii) z jednostki stacjonującej w Niżnym Nowogrodzie, odpowiedzialnych według ukraińskiego sztabu za zbrodnie wojenne na ukraińskiej ludności cywilnej.


Czytaj więcej: Rosjanie odpowiedzialni za zbrodnie na cywilach. Ukraiński wywiad ujawnił dane funkcjonariuszy Rosgwardii

15:16

Jak oceniają w swoim raporcie eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 47 pełnych dniach inwazji Rosji na Ukrainę, Rosjanie przemieszczają pododdziały 41. Armii Ogólnowojskowej (AO) Centralnego Okręgu Wojskowego (OW) do rejonów ześrodkowania w obwodach biełgorodzkim i woroneskim, a także przebazowują lotnictwo w pobliże wschodnich granic Ukrainy.

Autorzy raportu zwracają uwagę na przypadki rozmieszczania wrogich punktów ogniowych w obiektach cywilnych, jak również prowadzenia działań bojowych w cywilnym przebraniu (obwody zaporoski i chersoński) oraz na problemy z mobilizacją i stratami w szeregach tzw. separatystów.

Jak wskazuje OSW ze zbiorczych informacji wojskowych i nielicznych informacji lokalnych wynika, że sytuacja w rejonach walk pozostaje bez zasadniczych zmian. Na kierunku słobodzkim obrońcy mieli odeprzeć jeden wrogi atak, trwa częściowa blokada Charkowa (intensywność ostrzałów miasta miała wzrosnąć), a także walki "w rejonie miasta Izium" (przeciwnik ma tam działać siłami 1. Armii Pancernej i 20. AO Zachodniego OW).

15:13

Rosyjscy żołnierze biorący udział w inwazji na Ukrainę nie tylko nie dostają żadnych dodatków, ale nie mogą się też zwolnić ze służby - poinformował we wtorek w komunikacie ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

"Zakaz zwalniania się zamiast wynagrodzenia. Rosjanie szukają sposobów na zatrzymanie niezmotywowanych żołnierzy" - ocenia HUR szereg działań podjętych przez rosyjskie dowództwo.

"Aby zapobiec masowym zwolnieniom z powodu niechęci do udziału w działaniach wojennych, kontrakt wojskowy armii rosyjskiej zawiera zapisy o wyrażeniu zgody na wykonywanie zadań na obszarach działań wojennych, niezależnie od ich lokalizacji" - wymienia ukraiński wywiad.

15:12

Niemiecki ekspert wojskowy Carlo Masala spodziewa się po Wielkanocy dużego ataku rosyjskiego na wschodzie Ukrainy. Wzmocnienie i przegrupowanie wojsk rosyjskich wkrótce się zakończy - powiedział profesor Uniwersytetu w Monachium we wtorek w podcaście tygodnika "Stern" pod tytułem "Ukraina – sytuacja".

-To kwestia polityczna, kiedy rozpocznie się ta ofensywa, ale myślę, że nie to nie potrwa więcej niż tydzień - uważa Masala. Nie spodziewa się jednak, że rosyjskie wojska odniosą szybki sukces.

- Celem rosyjskiego kierownictwa jest z pewnością wykazania się zwycięstwem 9 maja, w rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami - powiedział Masala. - Ale to nie wygląda zbyt realistycznie - ocenił.

15:04

W Belwederze miało miejsce spotkanie prezydentów Polski i Niemiec: Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera. Trwa konferencja prasowa obu prezydentów.

15:02

Rosyjskie dowództwo zdecydowało, że zwłoki poległych na wojnie żołnierzy mają być transportowane do Rosji małymi partiami, żeby nie siać paniki w jednostkach i miejscach pochodzenia wojskowych - podał ukraiński wywiad wojskowy (GUR) w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

15:01

"W ten sposób armia rosyjska nadal niszczy Mariupol, zabijając tysiące Ukraińców. Tak wygląda piekło w Europie w XXI wieku" - napisał na Twitterze rosyjski resort obrony. Do wpisu ministerstwo dodało wstrząsające nagrania z oblężonego miasta.

14:47

Ponad 440 tys. m kw., czyli 20 proc. wszystkich magazynów, nieruchomości w obwodzie kijowskim, zostało zniszczonych przez rosyjskie ataki - podaje "The Kyiv Independent".

14:46

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o udaremnieniu rosyjskich prób utworzenia tzw. republik ludowych w zachodniej części kraju. Grupa ukraińskich kolaborantów, współpracujących ze służbami specjalnymi Rosji, miała zostać wykryta jeszcze przed początkiem inwazji.

14:43

"Rodzina dwukrotnie próbowała wyjechać ze wsi Hawrońszczyna. Po raz drugi zostali zastrzeleni z rosyjskiego wozu bojowego BMP. Dwuletnie dziecko było w samochodzie" - napisała na Twitterze Lesia Vasylenko, ukraińska parlamentarzystka.

14:41

Komisja Europejska obecnie nie planuje żadnych nowych funduszy na wsparcie krajów UE przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Proponuje jedynie przesunięcia w ramach środków przyznanych wcześniej państwom członkowskim w budżecie UE. Polska już wcześniej informowała, że propozycje KE są nieadekwatne do skali wyzwań.

Zdaniem europosła komisji budżetowej PE Bogdana Rzońcy (PiS), to pokazuje, że w sytuacjach kryzysowych - tak jak to było wcześniej w przypadku pandemii COVID-19 i jest obecnie w kwestii kryzysu uchodźczego - UE okazuje się niewydolna. - Państwa pomagające uchodźcom z Ukrainy nie mogą liczyć na pomoc Unii w tym niezwykle trudnym momencie - powiedział w rozmowie z PAP europoseł.

Dodał, że potrzebna jest dalsza presja wobec Brukseli. - Europosłowie PiS w PE wysłali w tej sprawie list do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Kraje UE pomagając uchodźcom działają w imieniu UE, dlatego miejmy nadzieję, że Komisja znajdzie rozwiązanie - wskazał Rzońca.

14:39

Średnia wieku dorosłych uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce to 38 lat - wynika z badania socjologicznego "Uchodźcy z Ukrainy w Polsce" przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Spośród 400 badanych uchodźców największą grupę stanowiły osoby w wieku 36-45 lat (34 proc.), a najmniejszą osoby w wieku 18-25 lat (17 proc.). Grupa osób w wieku 45+ stanowi 23 proc., a w wieku 26-35 lat - 26 proc. 5 proc. to osoby w wieku emerytalnym

W raporcie wykazano, że zdecydowana większość Ukraińców przebywających obecnie w Polsce to osoby zamieszkujące północny region (36 proc.) oraz centrum Ukrainy (24 proc.).

14:37

Litewski parlament przyjął rezolucję, w której potwierdza pełną solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami. Posłowie potępili też rosyjską agresję i zbrodnie wojenne na Ukrainie oraz wezwali do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i Białorusi.

Posłuchaj
00:50 11684171_1.mp3 Litewski parlament potępia rosyjską agresję i zbrodnie na Ukrainie. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

 

14:35

Ukraińskie Ministerstwo Obrony ustala, jakiej broni mogli użyć Rosjanie wczoraj w oblężonym Mariupolu. Wstępnie nie potwierdziła się wersja o broni chemicznej. Rosjanie przeciwko ukraińskim żołnierzom i cywilom użyli jednak najprawdopodobniej innej groźnej substancji.

Według dowódcy pułku Azow Denisa Prokopienki - kapsuła z niezidentyfikowaną substancją została zrzucona z rosyjskiego drona. - Spadła ona w pewnej odległości od miejsc, w których przebywają ludzie, dlatego ich kontakt z trucizną był minimalny, co uratowało im życie. Na razie nie jesteśmy w stanie ustalić, o jaki rodzaj substancji chemicznej chodzi, ponieważ jesteśmy zablokowani i wciąż atakowani przez Rosjan, którzy chcą w ten sposób zniszczyć dowody swoich zbrodni - powiedział.

14:25

Od miesiąca w Makarowie w obwodzie kijowskim pies Rini czeka na swojego właściciela, który został zabity przez kadyrowców. Rini nie chce odejść od domu, bierze tylko jedzenie od wolontariuszy, którzy przychodzą w odwiedziny - przekazał Anton Heraszczenko z ukraińskiego MSW.

14:24

- Staramy się, żeby przewlekle chorzy uchodźcy byli zaopatrywani w Polsce, ale stworzyliśmy też mechanizmy transferowania tych pacjentów do innych krajów członkowskich UE - powiedział we wtorek w Lublinie minister zdrowia Adam Niedzielski.

14:22

14:22

- Od czasu funkcjonowania uproszczonej procedury przyjmowania medyków z zagranicy do polskiego systemu zostało przyjętych 1450 lekarzy, z tego 700 to Ukraińcy. Od początku konfliktu na Ukrainie, czyli od 24 lutego, przyjęliśmy 70 nowych lekarzy - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

14:20

Mieszkańcy niewielkiego Makarowa na przedmieściach Kijowa opowiedzieli naszemu reporterowi o rosyjskich zbrodniach wojennych. W czasie kilku tygodni okupacji miasta, Rosjanie strzelali do ludności cywilnej na ulicach, wrzucali granaty do piwnic, bombardowali bloki.

Posłuchaj
01:02 11684163_1 (1).mp3 Mieszkańcy Makarowa opowiadają o rosyjskich zbrodniach wojennych. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)

 

14:19

Wieś Nowojakowliwka w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy została ostrzelana pociskami fosforowymi w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformowały władze gminy Komyszuwacha na swojej stronie internetowej. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki. "Dzięki deszczowej pogodzie nie doszło do pożaru. Nie ma zabitych i rannych" - głosi komunikat.

"Rosyjscy okupanci nadal popełniają zbrodnie wojenne, ostrzeliwując budynki mieszkalne w miejscowościach zamieszkanych przez cywilów, w tym amunicją, której stosowanie jest zabronione" - oświadczyły władze.

14:16

1644 budynków mieszkalnych zostało zniszczonych w Charkowie. W sumie około 2000 budynków i budowli zostało uszkodzonych w mieście - podaje portal NEXTA, powołując się na słowa burmistrza miasta Ihora Terekhova.

14:13

Wojna na Ukrainie pokazuje, że wbrew obawom sprzed kilku lat brexit wcale nie doprowadził do zmniejszenia międzynarodowego znaczenia Wielkiej Brytanii ani jej zainteresowania Europą Wschodnią, a wręcz je wzmocnił - ocenia we wtorek dziennik "Daily Telegraph".

"Jeśli weekendowa wizyta Borisa Johnsona w Kijowie była zaskoczeniem dla większości z nas, to dla tych, którzy twierdzili, że brexit skazuje Wielką Brytanię na dyplomatyczną nieistotność, była ona ogromnym szokiem" - pisze gazeta, przypominając, że od czasu referendum z 2016 r. zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej rzucali się na każdą dostrzeżoną dyplomatyczną wpadkę, by udowodnić swoją tezę.

"Jednak w Europie Wschodniej wyjście Wielkiej Brytanii spod wpływów Brukseli nie tylko nie zaszkodziło stosunkom, ale wręcz je wzmocniło" - wskazuje gazeta. Przywołuje niedawny wywiad z wicepremierem Piotrem Glińskim, który mówił, że umożliwiło to zawarcie trójstronnego porozumienia Polski, Wielkiej Brytanii i Ukrainy, a także słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, chwalącego "historyczne przywództwo" Johnsona.

"Daily Telegraph" zauważa, że jako czołowa potęga militarna w Europie Wielka Brytania stała się kluczowym sojusznikiem dla państw zaniepokojonych zagrożeniem ze strony Rosji. Wskazuje na rolę brytyjskich wojsk w ramach sił NATO na wschodniej flance Sojuszu, szkolenia ukraińskiej armii czy dostawy broni dla tego kraju.

14:11

Osiem rosyjskich pocisków uderzyło w punkt pomocy humanitarnej w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Budynek został całkowicie zniszczony - przekazał we wtorek szef regionalnej administracji Serhij Hajdaj. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.

13:56

- Codziennie do konsulatu Ukrainy w Przemyślu zgłasza się ponad setka uchodźców z Ukrainy, którzy nie mają paszportu lub chcą dopisać do niego dzieci. W zeszłym tygodniu rejestrowaliśmy niemowlę urodzone w schronie w Czernichowie – powiedziała pracownica konsulatu Miroslawa Anhel.

13:47

Litewski parlament przyjął rezolucję, w której potwierdza pełną solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami. Posłowie potępili też rosyjską agresję i zbrodnie wojenne na Ukrainie i wezwali do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i Białorusi.

13:30

Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował we wtorek dane 10 funkcjonariuszy rosyjskiej gwardii narodowej (Rosgwardii) z jednostki stacjonującej w Niżnym Nowogrodzie, odpowiedzialnych według ukraińskiego sztabu za zbrodnie wojenne na ukraińskiej ludności cywilnej.

13:24
13:23

Liczba uchodźców z Ukrainy w Niemczech przekroczyła 335 tys. osób. Większość uchodźców to kobiety, dzieci i osoby starsze.

13:22

Dawny doradca ds. polityki wojskowej byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, były generał brygady Erich Vad, w wywiadzie dla agencji dpa sprzeciwił się dostawom broni ciężkiej na Ukrainę. - To potencjalnie "droga do III wojny światowej" - powiedział.

12:59

Ukraiński wywiad wojskowy: Kreml zamierza przeprowadzić zamachy terrorystyczne na terytorium Rosji i oskarżyć o to Ukrainę.

- Rosyjskie służby specjalne planują przeprowadzenie zamachów na obiekty mieszkalne i użyteczności publicznej na terytorium Rosji, aby oskarżyć o to Ukrainę i wywołać antyukraińską histerię - przekazał na Facebooku szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow.

- Planowana jest seria zamachów, włącznie z zaminowaniem i wysadzeniem w powietrze budynków mieszkalnych, szpitali oraz szkół. Mowa jest także o ataku rakietowym na miasto Biełgorod (na południowym zachodzie Rosji, przy granicy z Ukrainą - red.) i jedno z miast na okupowanym Krymie - poinformował Budanow.

12:54

Przedstawiciel ukraińskich samorządów: dajcie nam broń i zamknijcie niebo

Przedstawiciel ukraińskich samorządowców z Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego na Ukrainie Sergiy Zamidra zaapelował do polityków z Polski i Europy o dozbrojenie Ukrainy i zamknięcie nieba nad tym krajem.

- Polacy, dziękujemy wam za wszystko, co dla nas robiliście i robicie - podkreślił samorządowiec spod Kijowa.

12:28

W Makarowie pod Kijowem mieszkańcy i wolontariusze rozpoczynają sprzątanie zdewastowanego przez Rosjan miasta. Wszędzie widać ślady bombardowań, zrujnowane są sklepy, bloki i domy. Trwa identyfikowanie zabitych osób.

Na miejscu był nasz reporter Paweł Pawlica.

Posłuchaj

01:04 11683959_1.mp3 W Makarowie pod Kijowem mieszkańcy i wolontariusze rozpoczynają sprzątanie zdewastowanego przez Rosjan miasta. Relacja Pawła Pawlicy z Makarowa (IAR) 
12:24

- Stan ludzi, którzy zostali zatruci w Mariupolu chemicznymi środkami bojowymi, jest względnie zadowalający - oświadczył ukraiński pułk Azow, który wcześniej ogłosił, że wojska rosyjskie mogły użyć w Mariupolu broni chemicznej.

W oświadczeniu pułku Azow, cytowanym przez portal Ukraińska Prawda, wskazano, że cywile mieli minimalny kontakt z tą substancją. Znajdowali się bowiem dalej od miejsca rażenia. Bliżej byli zaś wojskowi.

Czytaj także:

11:45

Uszkodzona linia kolejowa w regionie Biełgorodu.

11:38

Ofensywa Rosjan w Donbasie może się opóźnić ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne panujące na wschodzie Ukrainy.

Ukraińskie władze informują, że Rosja prowadzi ataki na ukraińskie pozycje przede wszystkim w obwodach donieckim i ługańskim, koncentruje też znaczne siły i sprzęt.

11:27

- Zaadaptowanie dzieci z Ukrainy do polskiego systemu edukacji - zarówno żłobkowej i przedszkolnej, jak i szkolnej - jest obecnie największym wyzwaniem dla polskiej administracji samorządowej oraz rządowej - ocenił wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker podczas wystąpienia na kongresie samorządowym w Mikołajkach.

11:22

Duża kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych zmierza w kierunku Donbasu – ustaliła amerykańska stacja CNN przy użyciu narzędzi geolokalizacji na podstawie nagrania wideo zamieszczonego w poniedziałek w mediach społecznościowych.

11:20

Posłuchaj

00:26 11683819_1.mp3 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił w litewskim parlemencie (IAR) 
11:17

Niedaleko miejscowości Makarów w obwodzie kijowskim natrafiono na samochód, ostrzelany przez rosyjskie wojska w połowie marca; wewnątrz znajdowały się ciała trzech kobiet i dwojga dzieci - poinformowała we wtorek na Facebooku policja obwodu kijowskiego.

11:02

Kierowca samochodu osobowego zginął w wyniku wybuchu miny przeciwczołgowej na trasie Czernihów-Kijów w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy - poinformowała we wtorek na Facebooku regionalna policja. Funkcjonariusze przestrzegają mieszkańców przed zatrzymywaniem się w niebezpiecznych miejscach, m.in. na poboczach dróg.

10:54

- Cały świat zapamiętał nazwę miasta Bucza, ale to tylko jeden z symboli zbrodni Federacji Rosyjskiej - zaznaczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu skierowanym do posłów litewskiego parlamentu.

10:44

Część rosyjskich i zagranicznych internautów nazywa Rosję "krainą orków". To odwołanie do potworów ślepo wykonujących rozkazy swoich mocodawców, zaczerpnięte z powieści Johna Tolkiena.

10:40

- Jeśli Rosja faktycznie użyła w Mariupolu broni chemicznej, wszystkie opcje, jeśli chodzi o reakcję Zachodu, są możliwe - oświadczył we wtorek brytyjski wiceminister obrony James Heappey. Nie wykluczył nawet rozmieszczenia wojsk na Ukrainie.

10:39

Trwa przymusowy pobór do armii Rosji mężczyzn z okupowanych terenów obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - podały we wtorek na Telegramie regionalne władze z Zaporoża. Poinformowano również o zmuszaniu ukraińskich policjantów do służby w prorosyjskich "milicjach ludowych".

10:34

Zełenski w parlamencie Litwy: katowanie niemowląt to obraz rosyjskiego wojska, oto historia walki o rosyjski świat.

10:29

Nokia wycofuje się z Rosji. Nie widzimy możliwości kontynuowania działalności w tym kraju w obecnych okolicznościach - powiedział agencji Reuters dyrektor generalny firmy, Pekka Lundmark. W oświadczeniu spółki podano, że decyzja ta była dla firmy jasna od pierwszych dni wojny.

10:25
10:21

W woj. mazowieckim wydano ponad 150 tys. numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Na pomoc dla uciekinierów wojennych przekazano do tej ponad 150 mln zł – poinformował we wtorek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

10:20

Europol rozpoczął operację mającą wesprzeć zamrażanie majątków pochodzących z działalności przestępczej, które należą do osób objętych sankcjami unijnymi w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - podała organizacja w oświadczeniu.

10:11

Celem ostrzałów Charkowa przez wojska rosyjskie znów są domy mieszkalne; w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy ostrzelany został obiekt infrastruktury - podał we wtorek portal Ukraińska Prawda, opisując minioną noc w regionach Ukrainy.

10:11

Siły rosyjskie ostrzelały centrum katolickiej organizacji charytatywnej Caritas w oblężonym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy. W ostrzale zginęło siedem osób, które w chwili ataku przebywały w budynku - poinformowała organizacja w mediach społecznościowych.

09:39
09:32

Portal Ukraińska Prawda, powołując się na byłego deputowanego do parlamentu Rosji, Ilję Ponomariowa poinformował we wtorek, że w Moskwie aresztowany został były doradca prezydenta Władimira Putina - Władisław Surkow, niegdyś odpowiedzialny na Kremlu za politykę wobec Ukrainy.

09:30
09:20

Od początku wojny na Ukrainie rosyjskie siły zbrojne straciły około 19,6 tys. żołnierzy - informuje we wtorek na Facebooku ukraiński sztab generalny.

09:18

Poseł PSL Marek Sawicki mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że uchodźcy z Ukrainy dają szansę na ożywienie polskiej wsi. Zaproponował, aby państwo przejmowało pustostany na terenach wiejskich i przekazywało je Ukraińcom.

09:17

Wczoraj do Polski wjechało 24 tysiące osób z Ukrainy - informuje Straż Graniczna. W porównaniu z dniem poprzednim, liczba uchodźców była niższa o 16 procent. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski przyjechało w sumie 2 miliony 681 tysięcy osób uciekających przed wojną.

09:01
09:00

Rosja wykorzystuje irańskie sieci przemytnicze do sprowadzania broni i sprzętu wojskowego z Iraku, przekazywanego przez tamtejsze milicje szyickie; może również liczyć na pomoc militarną rządu w Teheranie - poinformowała we wtorek brytyjska gazeta "The Guardian".

08:45
08:44

Sankcje nałożone na Białoruś muszą być takie same jak te na Rosję - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Dziś litewski przywódca przyjedzie do Rzeszowa.

08:35

Ukraina oszacowała straty Rosjan w wojnie.

08:34

W ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni nasilą się walki we wschodniej Ukrainie, która jest obecnie głównym celem Rosji i do której Rosja przenosi wojska wycofywane z Białorusi - oceniło we wtorek rano brytyjskie ministerstwo obrony.

08:30

Wskutek zbrojnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie zginęło 186 dzieci, a co najmniej 344 zostało rannych - poinformowało we wtorek biuro prokuratora generalnego Ukrainy, cytowane przez agencję Ukrinform.

08:21

Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z niemieckim prezydentem o wsparciu Ukrainy i sytuacji humanitarnej - powiedział we wtorek szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Dodał, że polski prezydent upomni się o środki europejskie na pomoc uchodźcom w Polsce.

08:21

W Rosji nasilają się represje wobec przeciwników wojny. Policja zatrzymuje każdego, czyje działanie uzna za sprzeczne z propagandową polityką Kremla. Jednocześnie prokremlowscy politycy chcą przeciwnikom wojny odbierać rosyjskie obywatelstwo.

08:16

W obwodzie mikołajewskim na południu Ukrainy wojskowi rosyjscy, udając ewakuowanych miejscowych mieszkańców, napadli na żołnierzy ukraińskich - podał we wtorek portal Suspilne, powołując się na ukraińskie siły zbrojne.

08:02

Rząd Japonii zatwierdził we wtorek kolejne sankcje przeciwko Rosji za jej napaść na Ukrainę. Przewidziano zamrożenie aktywów kolejnych 28 rosyjskich organizacji i 398 Rosjan, w tym córek prezydenta Władimira Putina i żony szefa MSZ Siergieja Ławrowa.

07:43

- Wojska rosyjskie pozbywają się dowodów swojego barbarzyństwa w Mariupolu - w ciągu najbliższych siedmiu dni planują zebrać ciała zamordowanych cywilów, a następnie spalić je w dużym krematorium w Charcysku pod Donieckiem - przekazał w poniedziałek wieczorem mer Mariupola Wadym Bojczenko.

07:17

Na okupowanych obszarach Ukrainy rosyjscy najeźdźcy torturują i zabijają osoby starsze – oświadczyła ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, cytowana we wtorek przez agencję Ukrinform.

07:12

W Gdańsku powstała świetlica dla dzieci i ich mam z Ukrainy. Na miejscu organizowane są zajęcia plastyczne i taneczne oraz kurs języka polskiego.

- Miesięcznie potrzebujemy ok 17 tys. zł na utrzymanie. Jedną z form pozyskiwania funduszy jest dystrybucja pierogów przygotowywanych przez uchodźczynie - powiedział dyrektor stowarzyszenia Ruchu "Maitri" Tadeusz Makulski.

07:08

Ukraina poradziła sobie w wojnie znacznie lepiej, niż przewidywało wielu analityków, a ukraiński sposób prowadzenia wojny może doprowadzić do tego, co kiedyś wydawało się niemal niemożliwe: do zwycięstwa - ocenia w magazynie "Atlantic" ekspert wojskowy Phillips Payson O’Brien.

06:49

Wojska rosyjskie, prowadzące inwazję na Ukrainie, wzmacniają siły w rejonie Melitopola i w obwodzie chersońskim - wynika z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, opublikowanego we wtorek rano na Facebooku.

06:42

Pułk Azow dalej niszczy Rosjan na ulicach Mariupola.

06:29

Nie możemy biernie przyglądać się cierpieniu ukraińskich dzieci - apel o pokój dla Ukrainy wystosowali członkowie Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Polskich Dzieci Wojny, ocaleni z niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Ich Rodzin.

06:27

Aleksiej Arestowicz donosi, że w tej chwili sprawdzają informacje o możliwym użyciu broni chemicznej przez wojska rosyjskie w Mariupolu.

06:13

- Stany Zjednoczone dołożą wszelkich starań, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za wszystkie jej zbrodnie wojenne na Ukrainie - powiedział w poniedziałek w Wiedniu Stały Przedstawiciel USA przy OBWE Michael Carpenter podczas specjalnego posiedzenia Rady Stałej tej organizacji, poświęconego atakowi rakietowemu Rosji na dworzec Kramatorsk.

05:17

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wydał oświadczenie, w którym powitał pierwszą, ponad stuosobową grupę uchodźców, przybyłych z Ukrainy.

"Otwarliśmy drogę jaką stwarzają wprowadzone przez nas paszporty humanitarne: serdecznie witamy! Zostaniecie też przyjęci przez historyczną wspólnotę brazylijskich Ukraińców, największą w Ameryce Łacińskiej" – brzmiało powitanie.

04:24

Rosjanie przetrzymują w niewoli około 1700 ukraińskich żołnierzy i cywilów - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wśród więźniów jest 500 kobiet - zaznaczyła.

03:28

Pentagon nie może jeszcze potwierdzić doniesień, że rosyjskie siły użyły czegoś, co może być bronią chemiczną w Mariupolu na Ukrainie - oświadczył rzecznik Pentagonu John Kirby, cytowany przez CNN.

"Te doniesienia, jeśli są prawdziwe, są głęboko niepokojące i odzwierciedlają obawy, jakie mieliśmy co do możliwości użycia na Ukrainie różnych środków kontroli zamieszek, w tym gazu łzawiącego zmieszanego ze środkami chemicznymi" - napisał Kirby w komunikacie.

03:26

Wielka Brytania próbuje zweryfikować informacje o możliwym użyciu broni chemicznej na Ukrainie przez siły rosyjskie w obleganym od ponad miesiąca mieście portowym Mariupol - poinformowała brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Dodała, że każde użycie takiej broni "stanowiłoby brutalną eskalację tego konfliktu i pociągniecie do odpowiedzialności Putina i jego reżim."

02:21

"Bitwa o regiony Doniecka i Ługańska będzie kluczowym momentem wojny, który wiele zmieni dla wszystkich. Dla Ukrainy jest to szansa na pozbawienie Rosji możliwości kontynuowania agresji poprzez pokonanie jej armii. I szansa na nieodwracalną zmianę przebiegu działań wojennych" - ocenił szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Jego zdaniem, dla Kremla ta bitwa będzie jedyną szansą na przetrwanie mitu potęgi rosyjskiej machiny wojennej. "A dla niektórych mocno zacofanych elit politycznych będzie to szansa na dalsze istnienie" - stwierdził.

02:19

Wolontariusze międzynarodowej organizacji medycznej "Lekarze bez granic" wywieźli z obwodu ługańskiego 120 ciężko chorych cywilów. Operację koordynowało ukraińskie Ministerstwo Zdrowia.

02:17

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły rosyjskie mogą użyć broni chemicznej na Ukrainie, a Kijów to zagrożenie traktuje bardzo poważnie. Nie potwierdził jednak, jakoby w Mariupolu Rosjanie użyli tego rodzaju broni.

02:04

Mariupol to miasto, do którego pod flagą Rosji przyszła śmierć - napisał Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Świat milczy i obserwuje ludobójstwo w trybie online - dodał, publikując nagranie z oblężonego miasta.


mariupol pap_20220409_22P 1200.jpg
"Ludobójstwo w trybie online". Dramatyczna odezwa o ratunek dla Mariupola