Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Katarzyna Pyssa 14.04.2022

50. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę [ZAPIS RELACJI]

"Moskwa" poszła na dno. Na skutek ukraińskiego ostrzału, który wywołał pożar, zatonął falgowy okręt rosyjskiej floty czarnomorskiej. Tak relacjonowaliśmy 50. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 
  • Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego.
  • Rosja przygotowuje się do ofensywy w Donbasie. W czwartek wieczorem alarmy przeciwlotnicze ogłoszono we wszystkich obwodach na Ukrainie.
  • W czwartek ewakuowano 2557 osób, w tym 289 z Mariupola - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Z obwodu ługańskiego, gdzie toczą się walki, wyjechało 225 osób.
  • Władze wojskowe Rosji mają problem z zebraniem odpowiedniej liczby żołnierzy do walki na Ukrainie i planują przeprowadzić "ukrytą mobilizacje" w czasie wiosennego poboru do wojska - oświadczył sztab generalny armii ukraińskiej.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

PolskieRadio24.pl, PAP, IAR, Twitter

01:06

W Kijowie i Chersoniu na południu kraju słychać było potężne wybuchy - informują lokalne media. W nocy w całym kraju uruchomiono syreny ostrzegające mieszkańców przed atakami lotniczymi.

00:15

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że krążownik Moskwa zatonął podczas holowania w warunkach sztormu. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami Neptun. Moskwa nie potwierdziła tej informacji, twierdząc, że "doszło do pożaru".

Czytaj więcej: "Moskwa" poszła na dno. Symboliczny sukces ukraińskiej armii

00:14

- Okręt ten był kluczowym elementem w rosyjskich wysiłkach na rzecz ustanowienia dominacji na Morzu Czarnym - podkreślił Kirby w wypowiedzi dla stacji CNN.

00:13

- Utrata krążownika "Moskwa", okrętu flagowego na Morzu Czarnym, jest ciosem dla rosyjskiej floty w regionie - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

23:38

Ogłoszono alarm lotniczy we wszystkich obwodach na terenie Ukrainy. 

23:28

W piątek Francja dostarczy na Ukrainę 24 wozy strażackie i karetki pogotowia oraz 50 ton sprzętu ratunkowego. 

23:28

Francuski przywódca poinformował także, że w ciągu ostatnich 50 dni, a więc od początku rosyjskiej inwazji, Francja przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości ponad 100 mln euro i - jak zapewnił - pomoc ta będzie kontynuowana, także w ramach całej Unii Europejskiej, której kraje zadeklarowały pomoc wojskową o łącznej wartości 1,5 mld euro.

23:28

Macron poinformował, że na miejscu francuscy eksperci i żandarmi pomagają ukraińskiemu i międzynarodowemu wymiarowi sprawiedliwości zbierać dowody.

23:28

"Na Ukrainie popełniono przerażające zbrodnie (...) Rosyjskie władze będą musiały zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Nie ma pokoju bez sprawiedliwości" - napisał na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.

23:07

Ukraiński parlament uznał działania Federacji Rosyjskiej za ludobójstwo. Ponadto rosyjski reżim został uznany za nazistowski, a tym samym zakazane zostały symbole używane przez rosyjskie siły zbrojne.

23:00

Całkowity dochód z biletów na galę "Jesteśmy z Wami!" przeznaczony zostanie na potrzeby dzieci z Ukrainy: uciekających przed wojną z matkami, sierot oraz dzieci z domów dziecka. Wszyscy artyści zrzekli się honorariów.

22:54

W Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie odbyła się gala operowo-baletowa dla Ukrainy pt. "Jesteśmy z Wami!".

- Dziękuję wam jeszcze raz za tę pomoc, której udzielacie, za otwarte serca i otwarte domy, i dziękuję artystom, którzy swoim śpiewem, tańcem jeszcze bardziej wzmacniają naszego ducha walki o naszą wspólną europejską przyszłość - mówił ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

22:52

Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego uważa, że na Ukrainie popełniono zbrodnie wojenne. Karim Khan jest w tym kraju i bada przypadki domniemanych rosyjskich zbrodni na cywilach. Więcej w relacji naszego korespondenta Wojciecha Cegielskiego.

Posłuchaj
00:44 11688861_1.mp3 Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego o zbrodniach wojennych na Ukrainie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
22:45

Wicepremier Ukrainy, minister cyfrowej transformacji Mychajło Fedorow wskazał, że ukraińskie władze niedługo będą miały informacje o miejscu zamieszkania i domownikach rosyjskich zbrodniarzy wojennych. - Zlokalizowaliśmy wielu morderców, którzy byli w Buczy i w Irpieniu. Mamy już profile tych ludzi, znamy ich nazwiska, wiemy, gdzie służą - powiedział. 

22:44

Ukraińska dyplomacja wraz z partnerami stworzyła internetową bazę zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan. Przestępstwa są tam podzielone na siedem kategorii: zabójstwa niewinnych, ataki na ludność cywilną lub obiekty cywilne, niszczenie osiedli mieszkaniowych, branie zakładników i torturowanie, nielegalna deportacja, ataki na obiekty kulturowe i religijne oraz gwałty.

22:32

Około 79 proc. Ukraińców w pełni wierzy w zwycięstwo w wojnie z Rosją, ponad 14 proc. - raczej wierzy - przywołuje najnowsze badania Rada Najwyższa Ukrainy. 

22:25

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Tematem było m.in. dochodzenie ws. zbrodni popełnianych przez rosyjskie wojska na terytorium Ukrainy. Poruszono także temat dalszych negocjacji pokojowych. 

22:23

Prezydent Andrzej Duda udostępnił na Twitterze nagranie podsumowujące jego wczorajszą wizytę na Ukrainie. 

22:22

"Krążownik rakietowy Moskwa zatonął podczas holowania do punktu przeznaczenia w warunkach sztormu z powodu uszkodzenia kadłuba, do którego doszło z powodu pożaru wywołanego detonacją amunicji" - przekazała rosyjska agencja państwowa TASS, powołując się na resort obrony w Moskwie.

22:13

Ponad 500 cywilów, w tym 24 dzieci, zostało zabitych w obwodzie charkowskim od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji - poinformował gubernator regionu Ołeh Syniehubow.

22:10

Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że krążownik rakietowy "Moskwa" zatonął. Wczoraj okręt trafiły ukraińskie pociski "Neptun".

22:08

Według ustaleń stacji CNN wizyta Bidena w Kijowie nie jest obecnie rozważana, jednak w grę wchodzi wysłanie szefa Pentagonu Lloyda Austina lub sekretarza stanu Antony'ego Blinkena.

Biden kilkakrotnie wyrażał wolę odwiedzenia Ukrainy, ale sugerował, że nie pozwalają mu na to chroniące go służby.

22:08

Prezydent USA Joe Biden wyraził gotowość do odwiedzenia Ukrainy. Biden był pytany przez dziennikarzy, czy wyśle wysokich rangą przedstawicieli administracji z wizytą na Ukrainę.

"Podejmujemy tę decyzję w tej chwili" - odparł. Pytany, czy on sam byłby gotowy polecieć, odpowiedział twierdząco.

22:06

"Próbowali nas zniszczyć przez 50 dni, ale mieszkańcy stawiają heroiczny opór. Niczego się nie boimy, wiemy, o co walczymy. Mamy dość odwagi, by położyć kres złu" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaapelował do krajów Zachodu o dostawy broni. "Przestańcie karmić machinę wojskową. Pomóżcie bronią. Wtedy pokój i dobro szybciej zwyciężą" - czytamy. 

22:02

Ranni w ataku na dworzec w Kramatorsku trafili do szpitali w obwodzie dniepropietrowskim. Jeden pacjent zmarł, 33 jest w stanie stabilnym i przygotowuje się do wypisu. Do placówek trafiło niemal 100 ocalałych z ostrzału sprzed tygodnia, wśród nich 15 dzieci.

21:52

Prezydent podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, która przewiduje m.in. wprowadzenie embarga na import węgla z Rosji - wynika z komunikatu Kancelarii Prezydenta.

21:50

Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w czwartek wieczorem w większości obwodów Ukrainy - poinformowały media ukraińskie.

Z mapy zamieszczonej przez telewizję Ukraina 24 na Telegramie wynika, że syreny włączono we wszystkich obwodach zachodniej i środkowej części kraju, a także w obwodzie ługańskim na wschodzie.

21:49

Trzy osoby cywilne zginęły, a siedem odniosło obrażenia na skutek rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Facebooku.

21:47

Rosyjskie służby na Krymie zatrzymały kobietę za żółto-niebieski manicure. Jak informują krymscy obrońcy praw człowieka, na kolory na paznokciach kobiety poskarżył się policjantom mieszkaniec Jałty. Zauważył, że jeden z paznokci kobiety był pomalowany na niebiesko-żółto, a inny - na czerwono-czarno. Zatrzymana wyjaśniła funkcjonariuszom, że wykonała zwykły, wielokolorowy manicure.

Policja sfotografowała ręce kobiety, przeprowadziła z nią rozmowę prewencyjną i zmusiła do usunięcia manicure. Sytuacja została zgłoszona lokalnemu oddziałowi Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

W okupowanym Sewastopolu zatrzymano z kolei 55-letniego mieszkańca za zerwanie plakatu z wyrazami poparcia dla wojny Rosjan przeciwko Ukrainie. Sewastopolski sąd uznał to działanie za dyskryminację rosyjskich sił zbrojnych i nałożył na mężczyznę karę w wysokości 30 tysięcy rubli (ok. 1500 złotych).

W tym samym mieście na ławkach miejskich nieznane osoby wypisały nazwy ukraińskich miast niszczonych przez siły rosyjskie: Bucza, Charków, Mariupol. Na jednej z ławek napisano: "Co dalej?".

Federacja Rosyjska nielegalnie okupuje Krym od 2014 roku.

21:38

Dotychczasowe sankcje nałożone na Rosję, choć ograniczone, przynoszą skutki. Dlatego reżim sankcyjny trzeba zaostrzyć - stwierdził rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

21:37

Jeden ranny w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na dworzec w ukraińskim Kramatorsku zmarł w szpitalu w Dnieprze, 33 pacjentów jest w stanie stabilnym i przygotowuje się do wypisu. Do lecznic w mieście i obwodzie dniepropietrowskim trafiło niemal stu ocalałych z ostrzału sprzed tygodnia, wśród nich piętnaścioro dzieci.

Dyrektor departamentu zdrowia dniepropietrowskiej administracji obwodowej Wiktoryja Kułyk powiedziała, że opieki medycznej wymaga jeszcze kilkudziesięciu pacjentów.

Posłuchaj
00:20 Dniepro po ataku IAR.mp3 Wiktoryja Kułyk: większość z nich jest w stanie stabilnym. Siedem osób - w ciężkim, troje z nich to dzieci. Poszkodowani mają urazy spowodowane wybuchami, urazy kończyn, kręgosłupa, narządów wewnętrznych, wstrząśnienia mózgu. Czeka ich długotrwałe leczenie, a później długa rehabilitacja (IAR)

W ubiegłotygodniowym ataku rakietowym sił rosyjskich na dworzec kolejowy w Kramatorsku zginęły 52 osoby, w tym pięcioro dzieci, a ponad sto zostało rannych. Około czterech tysięcy osób czekało tam na ewakuację

21:25

Wielka Brytania objęła w czwartek sankcjami dwóch kolejnych rosyjskich oligarchów, Eugene'a Tenenbauma i Dawida Dawidowicza, którzy są bliskimi współpracownikami innego oligarchy, Romana Abramowicza - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych.

Jak podało w komunikacie MSZ, wartość aktywów, z którymi wiązani są obaj oligarchowie, to 10 mld funtów, a czwartkowa decyzja oznacza, że liczba oligarchów i członków ich rodzin, na których nałożono sankcje po rosyjskiej napaści na Ukrainę, wzrosła do 106.

21:25

Dwoje dzieci i kobieta odnieśli obrażenia na skutek ostrzelania przez siły rosyjskie wioski Ołeksandriwka w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na władze obwodu.

Ranne dzieci są w wieku 9 i 11 lat. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały także budynki mieszkalne i sieć ogrzewania gazowego.

21:19

Mam nadzieję, że oświadczenie przewodniczących komisji Sejmu i Bundestagu w sprawie m.in. sankcji na Rosję i pomocy Ukrainie to sygnał, że można w tej sprawie osiągnąć europejską solidarność - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

21:05

Minister spraw zagranicznych oraz obrony Irlandii Simon Conveney przybył w czwartek do Kijowa, by okazać solidarność Ukrainie walczącej ze zbrojną agresją rosyjską. W stolicy Ukrainy spotkał się z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą i ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem.

20:52

- Byliśmy świadomi tego, co stanie się w naszym kraju. Co więcej, przewidywana przez nas data ataku to był 22 lutego, a nie 24 lutego. Nasz wywiad miał informacje, że to 22 lutego Rosjanie otrzymali rozkaz inwazji na pełną skalę, ale rosyjskie dowództwo przełożyło atak o dwa dni - powiedział sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow, cytowany przez Ukraińską Prawdę.

Daniłow zaznaczył, że jedyne, czego Kijów się nie spodziewał, to wykorzystania w działaniach wojennych terytorium Białorusi. - Były na ten temat dyskusje, ale w końcu doszliśmy do wniosku, że tak się nie stanie. Ale wydarzyło się coś innego - powiedział.

20:50

W czwartek na Ukrainie ewakuowano 2557 osób, w tym 289 osób wyjechało samodzielnie samochodami z Mariupola – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Z obwodu ługańskiego, gdzie toczą się walki, wyjechało 225 osób.

"Wojska okupacyjne po raz kolejny nie zapewniły reżimu ciszy (przerwania ognia)" - poinformowała Wereszczuk w Telegramie.

Ok. 2,3 tys. osób własnym transportem dojechało z Berdiańska i Mariupola do Zaporoża, w tym 289 osób z Mariupola i 2043 z miejscowości w obwodzie zaporoskim.

20:49

W tych obmywanych przed naszym ołtarzem stopach pragnę też dostrzec zmęczone stopy matek i dzieci uciekających przed przemocą i śmiercią. Widzę też stopy bohaterskich obrońców, którzy nie załamują się pod naporem rosyjskiego okupanta – mówił w Wielki Czwartek prymas Polski abp Wojciech Polak.

20:48

Obecnie do Przemyśla każdego dnia przybywa ok. 10 tys. uchodźców. Zostają na 2-3 dni. Gdybyśmy zaproponowali tym osobom godne miejsca pobytu, pracę, miejsca w przedszkolach, żłobkach i szkołach, to wielu z nich by tu zostało - powiedział prezydent miasta Wojciech Bakun.

20:34

30 mieszkań skonfiskowanych przez włoski sąd oszustowi podatkowemu w Toskanii zostało przeznaczonych dla uchodźców z Ukrainy - poinformowały media w czwartek. Będzie mogło w nich zamieszkać około 100 osób.

20:33

Nie możemy lekceważyć ryzyka, że Rosja w desperacji użyje broni jądrowej - oświadczył w czwartek dyrektor CIA Bill Burns. Zaznaczył jednak, że jak dotąd nie odnotowano żadnych dowodów wskazujących na taki ruch.

20:33

Władze wojskowe Rosji mają problem z zebraniem odpowiedniej liczby żołnierzy do walki na Ukrainie i planują przeprowadzić "ukrytą mobilizacje" w czasie wiosennego poboru do wojska - oświadczył w czwartek sztab generalny armii ukraińskiej.

20:14

Służby specjalne w Rosji rozpoczęły realizację planu zamachów terrorystycznych na swoim terytorium, by "nasilić antyukraińską histerię" - informuje centrum ds. walki z dezinformacją przy ukraińskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Według centrum w tym celu Rosjanie przeprowadzają "ataki" w strefie przy granicy i oskarżają o nie stronę ukraińską.

"Według stanu na 14 kwietnia przy granicy miało miejsce już kilka »zamachów terrorystycznych«, o które władze Rosji obwiniły ukraińskie grupy dywersyjne" - wskazano w komunikacie centrum ds. walki z dezinformacją.

20:13

Sytuacja na Ukrainie się nie poprawia i Międzynarodowy Trybunał Karny otrzymuje informacje o kolejnych zbrodniach - oświadczył w czwartek prokurator MTK Karim Khan na wspólnej konferencji prasowej z prokurator generalną Ukrainy Iryną Wenediktową.

20:12

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w czwartek na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Tematem rozmowy była pomoc wojskowa dla Kijowa i kolejne sankcje wobec Rosji.

20:04

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że kraje, które kupują rosyjską ropę, zarabiają "pieniądze ociekające krwią. W wywiadzie dla brytyjskiej stacji BBC wymienił Niemcy i Węgry jako państwa sprzeciwiające się wprowadzeniu zdecydowanego zakazu importu surowców energetycznych z Rosji.

- Niektórzy nasi partnerzy rozumieją, że to nie jest już kwestia interesów i pieniędzy. To jest kwestia przetrwania - mówił ukraiński przywódca.

Posłuchaj
00:28 Zełenski IAR.mp3 Zełenski: nie rozumiemy jak można zarabiać pieniądze ociekające krwią. Niestety niektóre europejskie kraje tak robią. Embargo na rosyjską ropę to jedna z ważniejszych kwestii, a zablokowały je Niemcy i Węgry. Musimy porozmawiać o tym wspólnie z tymi krajami, bo jak to możliwe, że w ramach UE są tak różne podejścia do tej kwestii? (IAR)
19:48

Demilitaryzacja Wysp Alandzkich - strategicznego autonomicznego obszaru na Morzu Bałtyckim w połowie przeprawy morskiej między Szwecją a Finlandią - powinna zostać zniesiona, a utrzymywany w stolicy archipelagu konsulat Rosji należy zamknąć - oceniają eksperci ds. wojskowości i politolodzy, podkreślając, że czynniki te mogą zagrozić bezpieczeństwu Finlandii

19:47

Rosja zamierzała zabić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i stworzyć na Ukrainie marionetkowe państwo - oświadczył w czwartek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla BBC.

- Plan był dość prosty i zuchwały: przede wszystkim likwidacja prezydenta naszego kraju. Dla nich to była sprawa numer jeden i podjęli kilka prób. Mogę nawet powiedzieć, że 22 lutego około godz. 19.20 dostaliśmy informację, że może to nastąpić w najbliższym czasie - powiedział Daniłow.

Jak zaznaczył, potem były jeszcze cztery próby zabicia prezydenta, przy czym ostatnia 7 marca, kiedy to strona ukraińska otrzymała informację o planowaniu takiej operacji od zaprzyjaźnionych wywiadów.

19:44

Zajęcia dla dzieci i młodzieży, kursy języka polskiego, czy wsparcie psychologiczne i dożywianie - na pomoc uchodźcom z Ukrainy miasto Poznań przeznaczy łącznie prawie 2 mln zł z własnego budżetu.

19:43

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że po zakończeniu rosyjskiej agresji związki między Ukrainą a państwami naszego regionu Europy będą silniejsze niż przed wojną. Przypomniał, że Polska od początku wspiera unijne dążenia Ukrainy, a wobec trwającego konfliktu nasz kraj stał się głosem i zapleczem naszego wschodniego sąsiada.

Posłuchaj
00:22 Kumoch Ukr UE IAR.mp3 Jakub Kumoch, który był gościem TVP Info, podkreślił, że należy dążyć do zdecydowanego zbliżenia pomiędzy Polską a Ukrainą (IAR)

Jakub Kumoch przypomniał również, że prezydent Andrzej Duda był jednym z inicjatorów szybkiego przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Wczoraj o wspólnych działaniach na rzecz pomocy Ukrainie w walce z rosyjską agresją rozmawiali w Kijowie prezydenci Polski, krajów bałtyckich i Ukrainy.

19:03

Władze Rosji próbują werbować obywateli Mołdawii w Naddniestrzu do wyjazdu na wojnę z Ukrainą - poinformował w czwartek rząd w Kiszyniowie. W tym separatystycznym regionie mołdawskim stacjonują wojska rosyjskie.

Jak przekazał szef MSZ Nicu Popescu, potwierdzone przez władze próby rekrutacji mają na celu skierowanie zwerbowanych przez Rosjan mężczyzn do walki na południu Ukrainy "w związku z położeniem geograficznym Mołdawii".

19:02

Ukraina wciąż nie dostaje broni wystarczająco szybko, by odeprzeć rosyjską agresję - powiedział w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie ze stacją BBC. Ponownie zaapelował do Zachodu o dalsze dostawy broni.

- Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, niektóre kraje europejskie - starają się pomóc i pomagają. Ale wciąż potrzebujemy tego szybciej, szybciej, szybciej. Kluczowym słowem jest "teraz" - mówił Zełenski.

19:02

Troje parlamentarzystów z koalicji rządowej Niemiec, którzy we wtorek spotkali się z ukraińskimi deputowanymi we Lwowie, opowiedziało się za dalszymi dostawami broni dla Ukrainy, jak najszybszym wstrzymaniem importu rosyjskiej ropy i za "jasną perspektywą w UE dla Ukrainy".

19:01
18:35

Siły rosyjskie przeprowadziły w czwartek atak rakietowy w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy, prawdopodobnie przy użyciu systemu Toczka-U - poinformowało biuro prasowe Dowództwa Operacyjnego Północ na Facebooku.

18:33

Ukraiński parlament uznał działania Rosji za ludobójstwo. Stosowną uchwałę deputowani do Rady Najwyższej przyjęli jednogłośnie. Zaapelowali też do społeczności międzynarodowej o podobne działania.

Posłuchaj
00:52 Ros Ukr Ludobójstwo Buszko IAR.mp3 Ukraiński parlament uznał działania Rosji za ludobójstwo. Relacja Pawła Buszki (IAR)
18:19

Na uszkodzonym rosyjskim krążowniku rakietowym Moskwa, który według służb Ukrainy został trafiony przez ukraińskie rakiety, mogą znajdować się głowice nuklearne - poinformował w czwartek portal wojskowy Defence Express, powołując się na konstruktorów i oficerów marynarki.

Na krążowniku Moskwa jest 16 rakiet P-1000 Wulkan, które mogą być uzbrojone w głowice jądrowe o mocy do 350 kiloton. Nie jest jednak jasne, czy na jednostce głowice jądrowe znajdują się zawsze, czy tylko są tam umieszczane na specjalny rozkaz.

Krążownik Moskwa wchodzi w skład sił stałej gotowości Floty Czarnomorskiej, a więc powinien móc błyskawicznie wyjść w otwarte morze w celu wykonywania zadań bojowych. Przeładowanie głowic rakiet P-500/1000 jest zaś czasochłonnym zadaniem i powinno być wykonywane wyłącznie w bazie.

18:18

Siły rosyjskie uderzyły w czwartek w zakłady metalurgiczno-maszynowe w Kramatorsku, które pracowały podczas wojny - poinformował mer tego miasta w obwodzie donieckim na Ukrainie Ołeksandr Honczarenko.

Po ataku produkcja w zakładach stanęła i obecnie trwa odgruzowywanie terenu.

Honczarenko zaznaczył, że zakłady nie były obiektem wojskowym, a jako duży pracodawca pozwalały mieszkańcom zarabiać pieniądze podczas wojny. "Żadnej logiki... po prostu niszczą naszą ziemię" - napisał.

18:12

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski przekazał w czwartek w Kijowie karetkę od Franciszka, dar dla szpitala kardiologicznego. Wysłannik papieża na Ukrainę zapowiedział, że weźmie udział w Drodze Krzyżowej w miejscu cierpienia i śmierci ludności.

18:11

Okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, krążownik Moskwa, wciąż zmaga się z pożarem i zmierza w kierunku Sewastopola - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, okręt był w zasięgu ukraińskich rakiet Neptun, ale nie może potwierdzić, że były one przyczyną jego uszkodzenia.

18:11

Ponad 20 tysięcy numerów PESEL wydano już uchodźcom w Poznaniu - poinformował w czwartek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Władze miasta szacują, że w stolicy Wielkopolski przebywa obecnie ok. 40-50 tysięcy obywateli Ukrainy.

18:10

Kongres Polonii Amerykańskiej zebrał ponad 230 tys. dolarów, solidaryzując się z obywatelami Ukrainy i uchodźcami z tego kraju w Polsce. Fundusze przeznaczył na potrzeby medyczne w ramach akcji "Polonia dla Ukrainy". Zapowiedział kontynuowanie charytatywnej akcji.

18:08

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami azerskiej organizacji charytatywnej Nizami Ganjavi International Center - NGIC. Tematem spotkania była pomoc humanitarna dla Ukrainy.

Wśród uczestników spotkania znalazła się była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

17:50

Po raz pierwszy od 10 dni rosyjskie wojsko ostrzelało ze swojego terytorium miejscowości graniczne w obwodzie sumskim na Ukrainie – poinformował szef władz obwodowych Dmytro Żywycki.

- Kilka godzin temu doszło do ostrzału z artylerii i moździerzy. Uszkodzone zostały domy prywatne - powiedział Żywycki na antenie ukraińskiej telewizji. Cytuje go ukraińska redakcja Radia Swoboda.

17:49

Kapłan eparchii (diecezji) dniepropietrowskiej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP-PM) Andrij Pinczuk oświadczył w czwartek, że patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl powinien stanąć przed międzynarodowym trybunałem kościelnym - podał portal Ukrainska Prawda.

17:49

Historię 84-letniego Wałentyna Mykołajowycza, który z ostrzeliwanej wsi pod Zaporożem wywiózł samochodem syna, synową, trójkę wnuków i psa, opisują w czwartek ukraińskie media. Była to najdłuższa trasa, jaką kiedykolwiek pokonał jako kierowca - pisze na swojej stronie UNICEF Ukraina.

"Jechał swoim starym autem przez kilka dni, by uratować swoją rodzinę" - czytamy na Facebooku UNICEF Ukraina.

17:47

Ułatwień w procesie edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy dotyczy rozporządzenie resortu edukacji i nauki. Zakłada m.in. przedłużenie możliwości funkcjonowania oddziału klas I-III szkół podstawowych ze zwiększoną liczbą uczniów w ciągu całego etapu edukacyjnego.

17:47

Sytuacja militarna Ukrainy pozostaje bardzo trudna, ale Kijów utrzymuje wszystkie główne linie obrony - poinformował rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że najtrudniejsza sytuacja występuje obecnie w Mariupolu.

17:42

W Wielki Piątek w rzymskim Koloseum przejdzie tradycyjna Droga Krzyżowa z udziałem papieża Franciszka. Zgodnie z decyzją Watykanu, krzyż mają nieść wspólnie Ukrainka i Rosjanka, co ma symbolizować pojednanie między tymi narodami.

Nie podoba się to dużej części wiernych ukraińskich Kościołów: rzymskokatolickiego i greckokatolickiego. Zwracają uwagę, że nie można mówić o pojednaniu, dopóki rosyjscy żołnierze zabijają ukraińskich cywilów, gwałcą kobiety i dzieci, rujnują i plądrują ukraińskie miasta i wsie.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego arcybiskup Swiatosław Szewczuk uważa, że taki scenariusz Drogi Krzyżowej obraża Ukraińców.

Posłuchaj
00:25 Ukr Droga Krzyżowa IAR.mp3 Abp Szewczuk: nasze stanowisko jest następujące: nie możemy mówić o pojednaniu, ponieważ nas zabijają. Po to, by ten idealny stan pojednania był osiągnięty w stosunkach między ludźmi i między narodami - należy przerwać wojnę. Drugi krok to ujawnienie i sprawiedliwe osądzenie zbrodni, ponieważ nie ma pokoju bez sprawiedliwości (IAR)
17:17

Będziemy walczyć o to, aby Ukraina jak najszybciej weszła do rodziny państw Unii Europejskiej. Naszym obowiązkiem jest odbudowa Ukrainy - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki w przemówieniu wygłoszonym przed Radą Najwyższą Ukrainy.

17:15

Część ukraińskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli w czasie rosyjskiej okupacji obiektów elektrowni atomowej w Czarnobylu, przebywa na Białorusi – oświadczył minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Według szefa MSW w Czarnobylu do niewoli trafiło 169 żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej.

17:13

Rosyjscy żołnierze, zmobilizowani w celu uzupełnienia pododdziałów najbardziej nadwątlonych podczas ataku na Ukrainę, otrzymują nienadające się do użytkowania, stare wyposażenie – poinformował w czwartek wywiad Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wywiad podał, że we wtorek rosyjskie koleje wysłały zmobilizowanym rosyjskim żołnierzom ponad 5 tys. kamizelek kuloodpornych, ale po przybyciu na miejsce okazało się, że materiał kamizelek jest przegniły, a ich metalowe elementy są zardzewiałe.

17:11

Ludobójstwo popełniane przez Rosjan w Ukrainie nie może pozostać bez kary. Naszym wspólnym obowiązkiem jest zadbać o to, aby żaden z morderców nie spał spokojnie - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki występując przed Radą Najwyższą Ukrainy.

Delegacja Senatu RP oraz Senatu Czech składa w czwartek wizytę w Kijowie, by okazać wsparcie parlamentarzystom i narodowi ukraińskiemu w wojnie z Rosją.

- Interes narodowy Polaków, Niemców, Anglików, całego wolnego świata sprowadza się do tego, by przekazać Ukrainie jak najwięcej wszystkiego, co konieczne, by zwyciężyć nad agresorem i pognać go z powrotem do jego euroazjatyckiego legowiska - powiedział Tomasz Grodzki.

17:07

Minister obrony Kanady Anita Anand poinformowała, że 150 kanadyjskich żołnierzy zostanie wysłanych do Polski. Trafią głównie do ośrodków recepcyjnych zajmujących się uchodźcami z Ukrainy. Ich zadaniem będzie wsparcie dla osób uciekających przed wojną.

17:04

Wojna na Ukrainie zagraża światowej gospodarce, a wysoka inflacja stanowi poważny problemem. Istnieje ryzyko wystąpienia niedoborów żywności w Afryce i na Bliskim Wschodzie - uważa szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa, cytowana przez Associated Press.

16:55

W czwartek rano na Słowację wyjechała jednostka 150 holenderskich żołnierzy z systemami przeciwlotniczymi Patriot - informuje ministerstwo obrony Holandii. Holenderscy żołnierze pod dowództwem NATO mają wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu.

Słowacki rząd wsparł niedawno Ukrainę własnym systemem rakiet przeciwlotniczych S-300. W związku z powyższym pojawiła się konieczność wzmocnienia sił NATO w tym kraju.

16:54

Prezydent Macron w czwartek rano rozmawiał telefonicznie z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim. Kolejna rozmowa przewidziana jest na czwartkowy wieczór.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w czwartek, że "werbalna eskalacja nie pomaga Ukrainie". - Słowo "ludobójstwo" ma znaczenie, które muszą określić prawnicy, a nie politycy - dodał Macron.

16:52

Na pokładzie flagowego okrętu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - krążownika rakietowego Moskwa - znajdować się mogło ponad 500 osób oraz 16 kierowanych pocisków. Nie ma dokładnych informacji, ilu Rosjanom udało się uratować, ponieważ podczas ataku na krążownik na morzu panował sztorm - poinformował gubernator obwodu odeskiego Maksym Marczenko.

Posłuchaj
00:16 Strzelali IAR.mp3 Maksym Marczenko: ostrzeliwano terytorium Ukrainy, różne obwody, w tym obwód odeski. Mogę powiedzieć, że rosyjski okręt został poważnie uszkodzony i w najbliższym czasie nie będzie mógł dokonywać kursów bojowych. Mam nadzieję, że dalsze oficjalne informacje potwierdzą jego całkowite zniszczenie (IAR)
16:40

Żołnierze wojsk desantowo-szturmowych ze Lwowa wyzwolili kilka miejscowości na południu Ukrainy - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform, powołując się na komunikat 80. brygady desantowo-szturmowej na Facebooku.

W komunikacie podano, że żołnierze brygady przeprowadzili "popisową operację" zniszczenia rosyjskich pododdziałów, ale jej przebiegu nie można ujawnić. Podano jedynie, że z wyprzedzeniem zidentyfikowano i zaatakowano "punkty dowodzenia, zasoby ogniowe i inne ważne obiekty przeciwnika", po czym siły ukraińskie przeszły do natarcia.

"Rosyjscy okupanci doznali poważnych strat i byli zdemoralizowani, zaczęli więc wycofywać się z zajętych pozycji" - podano.

16:35

O przynoszenie darów - artykułów spożywczych, kosmetyków, chemii gospodarczej - które zostaną przekazane uchodźcom z Ukrainy oraz Ukraińcom, którzy pozostali w kraju - zaapelowały w czwartek władze Białegostoku. Jak podkreślają, pomoc jest nadal bardzo potrzebna, a w magazynie darów jest niewiele.

16:27

O objęcie Rosji pełnymi sankcjami w obszarze kultury apelują w przyjętym z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego wspólnym stanowisku ministrowie kultury ośmiu europejskich państw - Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Słowenii i Rumunii - podało w czwartek MKiDN.

16:26

Rosja obrała taktykę wyniszczania ukraińskich miast - twierdzi Główne Dowództwo Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Mają świadczyć o tym opublikowane przez znie nagrania z podsłuchów rozmów rosyjskich żołnierzy. Rosyjski wojskowy Oleg Karasiow opowiada na nim swojej żonie o rekomendacjach, które otrzymali rosyjscy żołnierze w sprawie działań na terenie Ukrainy.

Posłuchaj
00:19 Putin rosja ukr IAR.mp3 Rosyjski żołnierz: Putin powiedział, że jeśli do dziesiątego (maja) niczego nie zrobimy, to mamy wszystko zrównać z ziemią… to ogólne wytyczne… Jeszcze nam mówią, że podobno jest taki rozkaz, że Rubiżne jeszcze mamy próbować zająć, a Lisiczańsk i Siewierodonieck mamy zrównać z ziemią (IAR)

Jak podkreśla wywiad, rosyjskie wojska obrały taktykę popełniania zbrodni na ludności cywilnej i wyniszczenia ukraińskich miast z rozkazu wojskowo-politycznego kierownictwa Rosji.

16:09

Włosko-ukraińskie stowarzyszenie apeluje, aby rosyjską rodzinę, która razem z ukraińską ma nieść krzyż podczas Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek, zastąpili Polacy. O apelu informuje w czwartek agencja Ansa.

Kontrowersje i protest, wystosowany m.in. przez ambasadę Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, wywołał pomysł Watykanu, by przy przedostatniej, XIII stacji krzyż niosły razem rodziny z Ukrainy i Rosji. Rozważania towarzyszące tej stacji napisały przyjaźniące się pielęgniarki z obu krajów, mieszkające w Rzymie.

16:08

Ze Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni-Redłowie wyruszył do Lwowa bus wypełniony specjalistycznym sprzętem medycznym. Jego zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu marszałka województwa i trójmiejskich samorządów.

16:07

Odwiedziliśmy dziś Borodziankę, Buczę i Irpień, jestem wstrząśnięty tym, co zobaczyłem, to jest Golgota XXI wieku. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla haniebnej agresji Rosji na Ukrainę - podkreślił przebywający na Ukrainie marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

16:06

Zgodnie z decyzją króla Arabii Saudyjskiej Salmana ibn Abd al-Azisa as-Sauda, 10 mln dolarów zostanie przekazanych na pomoc medyczną i schronienie dla uchodźców z Ukrainy do krajów sąsiednich, w szczególności Polski - poinformowała Ambasada Arabii Saudyjskiej w Warszawie.

15:53

Władze Hiszpanii są gotowe do wysłania patomorfologów na Ukrainę w celu pomocy w badaniu zbrodni wojennych, popełnionych w tym kraju przez Rosję - ustalił dziennik online "El Espanol".

15:50

"Nie karm Putina, jedź autobusem" - apeluje Partia Razem i wzywa do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej. Zdaniem przedstawicieli ugrupowania to dobry sposób na oszczędzanie ropy i gazu, tak by jak najszybciej móc wprowadzić embargo na surowce z Rosji.

15:49

"Przestrzeń do rozmowy: Osoby z Ukrainy w teatrze" to cykl spotkań online nt. działań adresowanych do uchodźców z Ukrainy, podejmowanych przez teatry, instytucje i organizacje. Jego inicjatorem jest Instytut Teatralny (IT) w Warszawie. Pierwsze spotkanie - 19 kwietnia.

15:28

Jeśli potrzebny był kolejny dowód na to, że hasła towarzyszące tzw. marszom wielkanocnym są nierealne i niebezpieczne, to Putin dostarczył go swoim brutalnym atakiem na Ukrainę - skomentował na łamach "Zeit Online" polityk FDP, Alexander Graf Lambsdorff.

- Kiedy uczestnicy tych marszów nawołują do rozbrojenia i proponują "pokojowe wspieranie Ukrainy", plują w twarz obrońcom Kijowa i Charkowa - podkreślił.

15:27

Rosja kończy przygotowania do ofensywy na Donbas, wojska rosyjskie blokują przerzut ukraińskich jednostek na wschód kraju - poinformował w czwartek estoński portal ERR, powołując się na estoński wywiad.

15:27

Krążownik rakietowy Moskwa nie zatonął, ale jest uszkodzony i popłynął do portu na naprawy - poinformował w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby w rozmowie z CNN. Jak dodał, na pokładzie okrętu doszło do co najmniej jednej eksplozji, ale USA nie mają informacji na temat tego, co było jej przyczyną.

15:14

To, co w tej chwili dzieje się na Ukrainie to ludobójstwo. Rosjanie wykorzystują broń niekonwencjonalną zakazaną prawem międzynarodowym - powiedziała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa w trakcie briefingu dotyczącego zbrodni Rosji dokonywanych na ludności cywilnej.

Czwartek jest 50. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

15:13

Rosyjski krążownik Moskwa, poważnie uszkodzony w środę na Morzu Czarnym w wyniku ukraińskiego ostrzału, został trafiony pociskami manewrującymi RK-360 Neptun. Zestawy rakietowe tego typu, opracowane w Kijowie, znajdują się na wyposażeniu ukraińskiej armii od marca 2021 roku. Po raz pierwszy wykorzystano je w warunkach bojowych w wojnie z Rosją.

Wprowadzenie Neptunów na wyposażenie armii Ukrainy było odpowiedzią na rosyjską aneksję Krymu w 2014 roku, której skutkiem była utrata przez Kijów większości marynarki wojennej. Ukraińskie siły zbrojne stanęły wówczas przed koniecznością szybkiego wzmocnienia ochrony wybrzeża Morza Czarnego.

Jak informuje serwis internetowy ukraińskiego tygodnika "Nowyj Czas" (nv.ua), kompleks Neptun został opracowany w 2018 roku przez kijowskie biuro projektowe Łucz. Zaletą tego uzbrojenia jest uniwersalność - to pierwsze ukraińskie pociski, które można wystrzelić zarówno z przybrzeżnych zestawów rakietowych, okrętów, jak też samolotów.

15:11

Do tej pory zatrudnienie znalazło blisko 63 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną - poinformowała szefowa MRiPS Marlena Maląg. Najwięcej osób podjęło pracę w woj. mazowieckim (13,3 tys.), a także w Wielkopolsce (6,6 tys.) i na Dolnym Śląsku (6,5 tys.).

Od ataku Rosji na Ukrainę granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 2,5 mln osób.

15:10

Ponad tonę darów zebrano w świątecznej zbiórce dla Polonii we Lwowie. Akcja trwała w Krakowie od 6 kwietnia. Ciężarówka z prezentami ma dotrzeć do Lwowa w Wielki Piątek - poinformował magistrat.

15:10

200 ciężarówek TIR ma tygodniowo wyjeżdżać z pomocą dla Ukrainy w ramach działań Globalnej Sieci Pomocy prowadzonej przez Global Empowerment Mission. GEM współpracuje na masową skalę z darczyńcami z całego świata. Uruchomiła pięć magazynów w Europie.

Dwa magazyny działają w Polsce - w podwarszawskim Tarczynie (2,8 tys. mkw. i 4000 miejsc na palety i Rzeszowie (1600 mkw. i 750 miejsc), jeden na Węgrzech w Tatabanyi (2,5 tys. mkw. i 2050 miejsc na palety). Dwa odbiorcze są na Ukrainie - w Równem i we Lwowie.

15:09

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Litewsko–Polsko–Ukraińską Brygadę w Lublinie.

W imieniu własnym oraz prezydenta Andrzeja Dudy podziękowała za działania podejmowane na rzecz uchodźców z Ukrainy i złożyła żołnierzom świąteczne życzenia - przekazała Kancelaria Prezydenta.

14:45
Posłuchaj
00:46 Moskwa Buszko IAR.mp3 Ukraińska armia potwierdza ostrzelanie rosyjskiego krążownika "Moskwa" na Morzu Czarnym za pomocą rakiet. W nocy na tym flagowym okręcie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, wybuchł pożar i zaczął on tonąć. Relacja Pawła Buszki (IAR)
14:36

Rosyjski bank centralny uważa, że sektor bankowy może stracić połowę kapitału w skutek światowych sankcji - przekazał w czwartek Reuters.

14:29

Wielkopolski urząd marszałkowski rozdysponuje wśród samorządów regionu ponad 500 łóżek polowych przeznaczonych na potrzeby ukraińskich uchodźców. Sprzęt podarowała organizacja Build Europe, zrzeszająca federacje deweloperów i firm budowlanych.

14:29

Rozmowy prezydentów Polski, Estonii, Łotwy i Litwy z prezydentem Ukrainy w Kijowie dotyczyły bieżącej pomocy Ukrainie, broni, której potrzebuje do walki z rosyjskim agresorem oraz możliwości uzyskania przez Ukrainę środków z Unii Europejskiej m.in. na odbudowę kraju - powiedział szef BBN Paweł Soloch.

14:27

Ogromna większość dzieci uchodźców ma te choroby co polskie dzieci, ale zdarzają się przypadki chorób rzadziej występujących w Polsce, np. z powodu wyszczepialności – wynika z informacji dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

14:19

Rosyjski krążownik rakietowy Moskwa, poważnie uszkodzony w wyniku ostrzału sił ukraińskich na Morzu Czarnym, przewrócił się i zaczął tonąć - podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując komunikat służb prasowych ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.

"Na obszarze operacyjnym Morza Czarnego okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, krążownik Moskwa, został trafiony rakietą przeciwokrętową Neptun i poważnie uszkodzony. Wybuchł pożar. Inne okręty chciały udzielić pomocy, ale sztorm i potężna eksplozja amunicji przewróciła okręt i zaczął on tonąć" - napisano.

Rosyjskie media informowały wcześniej w czwartek o ewakuacji załogi krążownika Moskwa z powodu pożaru i wybuchu amunicji. Strona rosyjska twierdzi, że przyczyny pożaru nie są znane, a okręt "utrzymuje się na powierzchni" - przekazała stacja CNN.

14:17

Dom Dziecka "Młody Las" w Toruniu przyjął do swojego budynku 17 kobiet i dzieci z Ukrainy. Po tygodniu wszyscy nazywają siebie przyjaciółmi i czekają na wspólne święta - jedne już w najbliższą niedzielę, a grekokatolickie tydzień później.

14:16

Rada miejska w mieście Waren w Niemczech, które jest miastem partnerskim Suwałk (Podlaskie), przekaże 10 tys. zł na działalność Związku Ukraińców w Suwałkach. Do Suwałk trafiło do tej pory ok. tysiąc uchodźców z Ukrainy.

14:16

Konfederacja zajmuje stanowisko w sprawie senackiego projektu ustawy o zwolnieniach podatkowych dla obywateli Ukrainy. "Zrobimy wszystko, aby te przepisy nie weszły w życie" - zadeklarowali w czwartek politycy tej formacji.

14:13

Wymiana więźniów między Rosją a Ukrainą. Jak poinformowała na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, jeszcze dziś do ojczyzny powróci 30 jej rodaków, w tym 22 żołnierzy i 8 cywilów. To czwarta wymiana więźniów między Ukrainą a Rosją od początku rosyjskiej inwazji.

14:13

Prezydent Francji Emanuel Macron, pytany o unikanie terminu "ludobójstwo" w odniesieniu do rosyjskiej agresji na Ukrainie, zaapelował o powstrzymanie się od eskalacji słownej. Jego zdaniem eskalacja taka mogłaby skomplikować działania na rzecz pokoju.

14:12

Wewnętrzny dokument Komisji Europejskiej, do którego dotarły media, określa, że przejście na ruble w płatnościach za gaz sprowadzany z Rosji, będzie złamaniem unijnych sankcji.

Chodzi o wstępną notatkę o charakterze technicznym, opartą na nieoficjalnym tłumaczeniu rosyjskiego dekretu z 31 marca, nakazującego zagranicznym importerom utworzenie rachunków rublowych w rosyjskich bankach. To za ich pomocą miałyby się odbywać transakcje dotyczące zakupu gazu.

Według notatki Komisji Europejskiej, dekret nakłada dodatkowe zobowiązania na unijnych importerów gazu pozbawiając ich możliwości skutecznego przeprowadzania transakcji ze stroną rosyjską.

14:11

Czeski "Denik N" informuje o podejrzanych wolontariuszach, którzy pytali przyjeżdżających do kraju uchodźców o pozycje ukraińskich wojsk. Policja potwierdza, że zajmuje się sprawą, jednak nie udziela szczegółowych informacji.

Posłuchaj
00:59 Czechy Stobba IAR.mp3 W Czechach wolontariusze wypytywali uchodźców o pozycje ukraińskich wojsk. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)
14:10

Premier Mateusz Morawiecki zaznacza, że Polska do końca roku zrezygnuje z importu każdej formy gazu z Rosji, w tym LPG. Szef rządu podkreślił, że Polska przedstawiła najbardziej radykalny plan odejścia od importu rosyjskich węglowodorów - ropy, węgla i gazu.

14:09

Ten rok to czas wielkiego egzaminu miłości braterskiej i służebności kościoła - mówił podczas uroczystej mszy świętej z poświęceniem Krzyżma w archikatedrze warszawskiej kardynał Kazimierz Nycz.

Podkreślił, że szczególnym wyrazem służby kościoła, a w tym także kapłanów, jest pomoc uchodźcom z Ukrainy, jaką Polska podjęła miesiąc temu po wybuchu wojny. Hierarcha zaznaczył, że "dzięki Bogu egzamin z miłości braterskiej i służebności, także Kościoła, zdajemy dobrze, przynajmniej dotychczas".

14:02

Parlament Mołdawii oficjalnie zakazał wstęgi św. Jerzego w kraju. Za wyświetlanie nielegalnych symboli grozi teraz kara grzywny. 

14:01

Ukraiński wywiad wojskowy uwolnił z rosyjskiej niewoli dwóch pilotów - podaje w czwartek portal Ukrainska Prawda za oświadczeniem służb specjalnych zamieszczonym na Facebooku.

13:41

Rosyjskie wojska przekształcają Mariupol w prawdziwe getto dla Ukraińców na wzór działań nazistów we Lwowie i Polsce - zachęcają cywilów do noszenia mylących oznaczeń i wprowadzają przepustki, umożliwiające poruszanie się po mieście - przekazał w piątek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

13:35

Od początku rosyjskiej inwazji Ukrainę opuściło ponad 4 miliony 700 tysięcy osób. Do Polski wjechało 2 miliony 730 tysięcy uchodźców. Oznacza to, że schronienie w naszym kraju znalazło niemal sześciu na dziesięciu Ukraińców uciekających przed wojną.

13:27

Film z obwodu Kijowskiego, gdzie pogranicznicy udali się na punkt kontrolny:

13:24

Ukraiński wywiad wojskowy uwolnił z rosyjskiej niewoli dwóch pilotów - podaje w czwartek portal Ukrainska Prawda za oświadczeniem służb specjalnych zamieszczonym na Facebooku.

Wywiad poinformował, że piloci Iwan Pepelaszko i Ołeksij Czyż zostali wzięci do niewoli 8 marca w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy.

13:12

Policja Fidżi bada sprawę przybycia tam luksusowej łodzi, która może należeć do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa - podał Reuters. Według fidżyjskich gazet superjacht Amadea został skonfiskowany, a jego załogę zatrzymano.

Dziennik "Fiji Times" podał, że policja zatrzymała jacht należący do Kerimowa, który objęty jest sankcjami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Na oligarsze ciążą sankcje USA, UE i Wielkiej Brytanii.

13:01

Do Rosji jeździ 4 proc. polskich firm transportowych, więc całkowita blokada transportu drogowego do tego kraju nie będzie dotkliwa w skutkach - oceniają pracodawcy transportowi skupieni w ZPP. Jak dodają, oczekują rządowego wsparcia dla firm w znalezieniu nowych kierunków transportowych.

Jak przypomniały w czwartek podmioty transportowe skupione w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, wprowadzony 8 kwietnia 2022 roku kolejny pakiet unijnych sankcji na Rosję, obejmujący zakaz przewozów drogowych przez ciężarówki rosyjskie oraz białoruskie, to krok w dobrym kierunku. W dalszym ciągu jednak europejskie firmy spedycyjne mogą obsługiwać transport towarów do Rosji i Białorusi - zaznaczyli przedstawiciele spółek.

12:54

Pociągi kijowskiego metra, które obecnie jeżdżą co godzinę, od piątku będą kursowały dwa razy częściej - poinformowały władze ukraińskiej stolicy. Metro w Kijowie wciąż pełni funkcję nie tylko środka komunikacji, ale i schronu.

Oprócz tego, że czas oczekiwania na pociąg zmniejszy się z godziny do 30 minut, składy metra będą jeździły dwoma torami. Wcześniej pociągi wykorzystywały jeden tor, a na drugim ustawiono wagony wykorzystywane jako poczekalnie.

12:47

Szesnastoletnia Karyna z Buczy została zgwałcona przez rosyjskich żołnierzy, a następnie zabita strzałem w głowę; poszukiwania dziewczyny zakończyły się odnalezieniem jej ciała - poinformowała na Twitterze deputowana do ukraińskiego parlamentu Łesia Wasyłenko.

Posłanka dołączyła do wpisu wcześniejszy komunikat matki Karyny z prośbą o pomoc w poszukiwaniu córki. Według rodziny zamordowanej 16-latki, dziewczyna miała zaginąć 10 marca.

12:31

Wojna obniży PKB Ukrainy nawet o połowę - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że na terenach ogarniętych konfliktem znajduje się m.in. większość ukraińskich hut, a przemysł metalurgiczny to druga największa branża eksportowa tego kraju.

Analitycy PIE przywołują dane Banku Światowego, zgodnie z którymi wojna obniży PKB Ukrainy o 45 proc. Zdaniem PIE to zachowawcza prognoza, bo instytucje międzynarodowe często zaniżają skalę wydarzeń skrajnych. Niedawno walki toczyły się na terytorium odpowiedzialnym za 55 proc. produkcji w ukraińskiej gospodarce - przypomniał Instytut. "Dla kontrastu, Bank Światowy szacuje, że PKB Rosji skurczy się o 11,2 proc." - dodano w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

12:22

Nagranie z ataku ukraińskich wojsk na Rosjan:

12:18

Mimo pewnego postępu w przyznawaniu wiz dla uchodźców wojennych z Ukrainy, do Wielkiej Brytanii przyjechało na razie mniej niż 30 proc. tych, którzy już dostali wizy - wynika ze statystyk opublikowanych przez brytyjskie MSW.

Brytyjski rząd zaoferował uchodźcom z Ukrainy dwie ścieżki wizowe - pierwsza przeznaczona jest dla osób, które jeszcze przed rosyjską napaścią miały w Wielkiej Brytanii krewnych, a druga to program Domy dla Ukrainy, w ramach którego osoby prywatne, kościoły, organizacje charytatywne czy władze lokalne mogą zgłaszać chęć ich nieodpłatnego przyjęcia pod swój dach na co najmniej sześć miesięcy.

12:12

Rosyjscy hakerzy masowo rozpowszechniają na Ukrainie domniemane rejestry osób wyznaczonych do mobilizacji wojskowej; dokumenty te zawierają złośliwe oprogramowanie przechwytujące dane osobowe - ostrzegła na Telegramie Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji.

Służby specjalne Kremla mają posługiwać się w tym celu dokumentami o nazwie "Rejestr mobilizacyjny", zapisanymi w formacie XLS. Otwarcie pliku na komputerze użytkownika prowadzi do zainstalowania tam złośliwego oprogramowania IcedID, znanego też jako BankBot i wykorzystywanego do wykradania danych osobowych.

12:05

Rosyjską odmowę współpracy z misją ekspertów OBWE uważamy za dowód na pełną odpowiedzialność Rosji za agresję na Ukrainę - przekazało ukraińskie MSZ w oświadczeniu komentującym raport Organizacji w sprawie naruszeń prawa międzynarodowego w czasie wojny na Ukrainie.

Prawie 100-stronicowy raport Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zawiera mocne dowody dotyczące okrucieństw popełnionych przez Rosjan - podaje Interfax-Ukraina. Według MSZ "rażącym przykładem naruszeń jest oblężenie Mariupola".

11:51

Najczęstszymi problemami psychicznymi, z którymi musimy się obecnie mierzyć, są zaburzenia pojawiające się u dzieci, które przeżyły bombardowanie amunicją kasetową czy były świadkami gwałtów dokonywanych na ich matkach - powiedziała ukraińska minister ds. weteranów Julija Łaputina.

- Niemal równie często zaburzenia psychiczne wynikają z długiego pozostawania w zamknięciu, w schronach, w których ludzie pozbawieni są przecież normalnych warunków do życia. Brak snu, jedzenia, higieny, życie w nieświadomości dotyczącej losu własnego i najbliższych - naprawdę trudno jest sobie z tym poradzić - dodała Łaputina podczas briefingu online zorganizowanego we lwowskim centrum prasowym.

11:38

Ukraińscy ratownicy uratowali psa uwięzionego w wyniku rosyjskiego ostrzału.

11:36

Rosyjska propaganda kontynuuje nagłaśnianie przekazu, który służyć ma zastraszaniu Polski i Polaków - napisał w czwartek na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Rosyjska propaganda kontynuuje nagłaśnianie przekazu, który służyć ma zastraszaniu Polski i Polaków. Tym razem Polskę atakuje Marat Baszyrow, były członek władz na okupowanych przez Rosję terenach ob. Ługańskiego" - napisał Żaryn. Dodał, że rebeliant na łamach mediów rosyjskich grozi Polsce "odwetem rosyjskim" w przypadku przyjęcia przez Polskę broni atomowej.

11:29

Groźby Rosji dotyczące zwiększenia obecności wojskowej w regionie Morza Bałtyckiego to "nic nowego" – powiedziała dziennikarzom premier Litwy Ingrida Szimonyte. Minister obrony Litwy podkreślił natomiast, że Rosja ma już w tym regionie broń jądrową.

- To, że Rosja grozi, to nic nowego (...) Kaliningrad od wielu lat jest bardzo zmilitaryzowaną strefą, podobnie jak region bałtycki – powiedziała Szimonyte, cytowana przez agencję Reutera.

11:25

Rosyjscy żołnierze, którzy odmawiają udziału w inwazji na Ukrainę, otrzymują "karne" adnotacje w książeczkach wojskowych; wyprodukowano w tym celu specjalne pieczątki ze stwierdzeniem "skłonny do zdrady, kłamstwa i oszustwa" - poinformował rosyjski opozycyjny portal Meduza.

Taka adnotacja miała znaleźć się w m.in. w dokumentach żołnierza ze 136. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, stacjonującej w mieście Bujnaksk w Dagestanie na rosyjskim Kaukazie. Cytowany przez Meduzę adwokat wojskowego Maksim Griebieniuk przekazał, że na pieczątce znalazło się sformułowanie: "Skłonny do zdrady, kłamstwa i oszustwa. Odmówił udziału w specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej oraz Ukrainy".

11:16

Szef MSZ Turcji powiedział, że kraj ten zastosuje sankcje wobec Rosji, jeżeli te zostaną zatwierdzone przez ONZ - podaje Nexta.

11:14

ramach VII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach odbył się panel dyskusyjny "Europa w poszukiwaniu przywództwa". W trakcie panelu padła deklaracja powtarzana przez wszystkich uczestników – To moment na utworzenie Unii Polsko – Ukraińskiej.

Zgodnie za postawioną deklaracją przez Prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza pozostali uczestnicy zwracali uwagę na znaczenie utworzenia ewentualnej unii. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Poseł Maciej Gdula z Nowej Lewicy, Prezes Porozumienia Jarosław Gowin oraz Czesław Bielecki, z aprobatą wypowiadali się o takim pomyśle. Politycy zgodnie zwracali uwagę na możliwości i wagę utworzenia Unii Polsko – Ukraińskiej.

11:09

Komisja Europejska nie powinna przyspieszać procedury przystąpienia "skorumpowanej" Ukrainy do UE - napisał holenderski dziennik "De Volkskrant". Gazeta wskazuje, że nie tylko premier Holandii Mark Rutte jest temu przeciwny, ale także większość partii politycznych.

Podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Kijowie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen obiecała Ukrainie przyspieszoną procedurę przystąpienie do UE.

11:02

Traktorzysta z obwodu czernihowskiego zginął w wyniku najechania na minę przeciwczołgową podłożoną przez rosyjskie wojska - podaje agencja Interfax-Ukraina za lokalną policją.

42-letni mieszkaniec obwodu wywoził w środę śmieci przy pomocy traktora. Wracając przez pole do wsi, w której mieszkał, wjechał na minę przeciwczołgową. Zginął na miejscu - poinformowała policja.

Podczas oględzin terenu pirotechnicy odnaleźli i zneutralizowali inną minę.

10:56
10:52

"Nie ma większej zapłaty niż przyjaźń z Jezusem", "nie ma większego pokoju niż jego przebaczenie" - powiedział papież Franciszek podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek w bazylice Świętego Piotra. Mówił kapłanom, że krew Jezusa nie może być "wzgardzona przez niegodne postępowanie".

Wielki Czwartek obchodzony jest na pamiątkę ustanowienia sakramentów kapłaństwa i eucharystii. Podczas Mszy Krzyżma święcone są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń podczas sakramentów. W jej trakcie odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

10:38

Na mocy postanowienia kijowskiego sądu ukraiński skarb państwa przejął 154 aktywa należące do prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka i jego żony Oksany Marczenko - poinformowało w czwartek Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy. To m.in. domy, mieszkania, działki, samochody i jacht motorowy.

Szczegółowe zestawienie obejmuje: 26 samochodów, 30 działek, 23 domy, 32 mieszkania, 17 miejsc parkingowych i jeden jacht motorowy. Zajęto również większościowe udziały Medwedczuka i jego małżonki w kapitałach zakładowych 25 podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na Ukrainie.

Poinformowano także, że wcześniej skonfiskowano "jacht i inne nieruchomości" należące do Medwedczuka.

10:25

Nagranie przedstawiające atak w Kijowie:

10:24

Brytyjczycy twierdzą, że rosyjska armia przygotowuje się do ofensywy. Przypominają, że dotychczas najbardziej ucierpiały ukraińskie ośrodki miejskie, które były masowo ostrzeliwane przez wojska rosyjskie. Ostrzegają, że Kramatorsk i Konstantynówka mogą być celami kolejnych ataków.

10:21

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zaadoptował szczeniaka urodzonego w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu, o czym szef resortu poinformował w mediach społecznościowych. Piesek wabi się Marik.

"Poznajcie Marika. Wywieziono go wraz z innymi pieskami z Mariupola, gdzie zaginęły osoby opiekujące się matką szczeniąt" - napisał Kułeba na Instagramie.

10:12

Obrona Mariupola przez Ukraińców wiąże znaczną liczbę rosyjskich żołnierzy i sprzętu, których Rosja potrzebuje do przeprowadzenia planowanej ofensywy w Donbasie - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

- Wystąpienie prezydenta (Rosji Władimira) Putina we wtorek podkreśliło jego stałe zainteresowanie Donbasem, gdzie Rosja uderza w siły ukraińskie, przygotowując się do wznowienia ofensywy. W trakcie całego konfliktu ośrodki miejskie były obiektem prowadzonych na oślep ataków ze strony Rosji. Miasta Kramatorsk i Konstantynówka prawdopodobnie staną się celami Rosjan przy użyciu podobnego poziomu przemocy - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

10:08

Dzieci przymusowo deportowane z Ukrainy do Rosji mogą być nielegalnie adoptowane przez rosyjskie rodziny - alarmuje w oświadczeniu MSZ Ukrainy. Szczególny niepokój resortu wywołują porozumienia Moskwy w tym względzie z samozwańczymi Doniecką i Ługańską Republiką Ludową.

- Ministerstwo oświaty Rosji zamierza zawrzeć porozumienia z okupacyjnymi władzami tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Na mocy tych "umów" można byłoby przekazywać do rosyjskich rodzin dzieci nielegalnie wywiezione z Ukrainy - przekazał resort dyplomacji.

10:04

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w mediach społecznościowych, że na czwartek zostało ustalone z Rosjanami otwarcie dziewięciu korytarzy humanitarnych w kraju, którymi mają się ewakuować cywile zagrożeni rosyjską inwazją.

Ewakuacja z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola nad Morzem Azowskim będzie możliwa przy użyciu prywatnych samochodów, podobnie jak z miast Berdiańsk, Tokmak i Enerhodar, leżących w obwodzie zaporoskim.

09:57

Na wschodzie Ukrainy, w obwodach charkowskim, ługańskim, donieckim i chersońskim w nocy trwały rosyjskie ostrzały, słychać było eksplozje - podał w czwartek ukraiński portal Hromadske, powołując się na władze regionów.

Armia rosyjska nadal ostrzeliwuje sąsiadujący z Rosją obwód charkowski; walki toczą się w rejonie miasta Izium. Po całonocnych ostrzałach trwa ustalenia liczby osób poszkodowanych. Ogółem w ciągu minionej doby w obwodzie charkowskim zginęło czterech cywilów, a dziesięciu zostało rannych.

09:53

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 19,9 tys. żołnierzy, a także 753 czołgi, 1968 pojazdów opancerzonych, 160 samolotów i 144 śmigłowce – ogłosił w czwartek w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Od 24 lutego do 14 kwietnia siły rosyjskie straciły również 366 systemów artyleryjskich, 122 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 64 systemy przeciwlotnicze, 1437 samochodów, siedem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 134 bezzałogowe statki powietrzne i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

09:47

Nazwa stacji kijowskiego metra "Mińska" może zostać zmieniona na "Warszawska". Władze ukraińskiej stolicy zamierzają zmienić nazwy związane z rosyjskimi i białoruskimi patronami. Powodem jest zaangażowanie Rosji i Białorusi w wojnę przeciwko Ukrainie.

Zmianę nazw popiera mer Kijowa Witalij Kliczko. Władze stolicy zajmą się tym na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta. Mer wyjaśnił, że nazwy stacji kolei podziemnej powinny przypominać kijowianom tych, którzy są prawdziwymi przyjaciółmi Ukraińców, a nie tych, którzy przysyłają do ich kraju śmierć.

09:43

Wojska ukraińskie wysadziły most wraz z pojazdami rosyjskimi, które zmierzały do miasta Izum.

09:30

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w mediach społecznościowych, że na czwartek zostało ustalone z Rosjanami otwarcie dziewięciu korytarzy humanitarnych w kraju, którymi mają się ewakuować cywile zagrożeni rosyjską inwazją.

Ewakuacja z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola nad Morzem Azowskim będzie możliwa przy użyciu prywatnych samochodów, podobnie jak z miast Berdiańsk, Tokmak i Enerhodar, leżących w obwodzie zaporoskim.

09:14

- Rosja dopuszcza się na Ukrainie ludobójstwa, a Kolumbia jest gotowa pomóc krajom zachodnim wypełnić braki w dostawach surowców energetycznych spowodowane sankcjami nakładanymi na Moskwę - oświadczył podczas wizyty w USA prezydent Kolumbii Ivan Duque.

Przemawiając we wtorek na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, kolumbijski prezydent określił inwazję Rosji na Ukrainie jako "po prostu szaleństwo" oraz "ludobójstwo" - przekazała agencja AP.

09:02

Część żołnierzy 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, broniącej Mariupola, trafiło do rosyjskiej niewoli podczas próby połączenia się z innymi ukraińskimi formacjami - przekazał w środę wieczorem doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

- Rosjanie nie pojmali jednak tysiąca naszych wojskowych, jak twierdzą ich propagandyści w mediach. Ta liczba była kilkakrotnie mniejsza. Część 36. brygady przebijała się na pozycje zajmowane przez pułk Azow, a część rozdzieliła się i poszła w innym kierunku. Druga z tych grup została ostrzelana z samolotów i systemów artyleryjskich, poniosła duże straty i po walce trafiła do niewoli - relacjonował Arestowycz.

08:56

Rosja nie zgadza się na zwiększenie liczby państw, które byłyby gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Podolak poinformował, że Ukraina chciałaby, żeby państw gwarantujących jej bezpieczeństwo było jak najwięcej, jednak Rosja się na to nie zgadza. Prezydencki doradca, który jest jednym z uczestników negocjacji z Rosją, wypowiadał się w ukraińskiej telewizji państwowej; jego słowa cytuje agencja Reutera.

08:46

Śmigłowce USA Mi-17, które wcześniej miały zostać wysłane do Afganistanu, trafią teraz na Ukrainę. 

08:32
08:25
08:18

Co najmniej 197 dzieci zginęło, a 351 odniosło obrażenia w wyniku działań zbrojnych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowała w czwartek ukraińska Prokuratura Generalna na Telegramie.

Najwięcej dzieci poniosło śmierć lub zostało rannych w obwodzie donieckim – 115, kijowskim – 105 i charkowskim – 81.

08:09

- Jeden z najważniejszych okrętów wojennych Rosji, krążownik rakietowy Moskwa, dryfuje opuszczony, a być może spoczywa na dnie Morza Czarnego; to olbrzymi cios dla rosyjskich sił zbrojnych, które od 50 dni atakują Ukrainę - pisze portal CNN, cytując ekspertów.

- Tylko strata okrętu podwodnego zdolnego wystrzeliwać pociski balistyczne albo Kuzniecowa (jedynego lotniskowca Rosji) byłaby większym ciosem dla rosyjskiego morale i reputacji marynarki wojennej w rosyjskim społeczeństwie - powiedział emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki Carl Schuster, były dyrektor operacji w połączonym centrum wywiadu dowództwa USA na Pacyfiku.

07:50

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w czwartek, że siły specjalne armii ukraińskiej wysadziły w powietrze most, niszcząc kolumnę wojsk rosyjskich kierującą się na Izium. Kolumna miała wzmocnić siły rosyjskie w obwodzie charkowskim.

W składzie kolumny był wóz opancerzony Tigr i cztery ciężarówki. Cała kolumna została zniszczona - zapewnił sztab na Facebooku.

07:49

- Jedna piąta populacji świata, czyli około 1,7 mld osób, odczuje negatywne konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę, szczególnie klęskę głodu - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w artykule opublikowanym w dzienniku "USA Today".

W ocenie Guterresa, wojna może skutkować zubożeniem ludności "na skalę nie widzianą od dekad".

07:39

W ciągu kilku tygodni od wybuchu wojny na Ukrainie tysiące Finów zapisało się na szkolenia wojskowe i z pierwszej pomocy. Po raz pierwszy w historii Finlandii większość obywateli opowiada się za przystąpieniem do NATO - pisze portal USA Today.

Finlandia jest jednym z niewielu krajów europejskich z obowiązkową służbą wojskową, głównie ze względu na długą granicę z Rosją i historię wojen stoczonych z tym krajem w ubiegłym wieku. Ta historia ukształtowała również jej politykę, koncentrującą się na neutralności podczas zimnej wojny, a następnie lawirowaniu między Zachodem a Rosją w celu utrzymania niezależności - przypomina w środę portal.

07:26

Senatorowie z Polski i Czech są w drodze do Kijowa. W delegacji uczestniczą między innymi marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki i przewodniczący Senatu Czech Miloš Vystrčil.

O wizycie poinformował polski Senat w mediach społecznościowych. Senatorowie odwiedzą Ukrainę na zaproszenie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka.

Wizyta jest wyrazem wsparcia parlamentarzystów z Polski i Czech dla ich ukraińskich kolegów oraz całego narodu ukraińskiego w walce z agresją Rosji. Ma ona także na celu wyrażenie poparcia dla europejskich aspiracji Ukrainy oraz podkreślenie gotowości niesienia pomocy Ukrainie.

07:10

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę kończy współpracę z rosyjską agencją Roskosmos w trzech misjach księżycowych.

W związku z napaścią Rosji na Ukrainę, dyrektor generalny ESA zlecił analizę wspólnych projektów ESA z Rosją. Wcześniej już wstrzymano współpracę przy misji marsjańskiej ExoMars, a teraz zdecydowano o rezygnacji ze współpracy przy trzech misjach księżycowych: Łuna 25, Łuna 26 i Łuna 27. Projekty te nie będą mogły korzystać ze sprzętu ESA.

07:07

Rosjanie prowadzą na Ukrainie wojnę totalną, nie tylko z armią ukraińską, nie tylko z ukraińskimi ochotnikami, którzy bronią kraju z bronią w ręku, ale też z kobietami, dziećmi - ze wszystkimi - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek po powrocie z Kijowa.

- Te obrazy są nie do opisania. Nie mam żadnych wątpliwości, że musimy udzielać Ukrainie i Ukraińcom pełnego wsparcia, jakie tylko jest możliwe - zaznaczył polski prezydent na dworcu w Przemyślu.

Duda powiedział dziennikarzom, że "zbrodnie powinny być osądzone, zbrodniarze powinni zostać skazani". - Nie tylko ci, którzy bezpośrednio zabijają, ale i ci, którzy im na to pozwolili. Także i ci, którzy wydali im takie rozkazy - dodał.

07:01

Polscy dyplomaci wydaleni z Rosji są już poza jej terytorium. Jak dowiedziało się Polskie Radio, na przejściach granicznych nie było incydentów.

- Mam nadzieję, że ci, którzy pozostali w Rosji również będą bezpieczni - powiedział ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski.

Posłuchaj
00:22 11687438_1.mp3 Polscy dyplomaci wydaleni z Rosji już poza jej granicami (IAR)

 

06:59

Dwie trzecie mieszkańców Kijowa, którzy wyjechali z powodu wojny, wróciło do miasta. Poinformował o tym mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

Witalij Kliczko w trakcie ogólnonarodowego telemaratonu, wyemitowanego przez ukraińskie telewizje, mówił, że powrót do Kijowa nadal nie jest bezpieczny. Powołał się przy tym na zalecenia władz wojskowych, które ostrzegają przed groźbą rosyjskich ataków rakietowych na miasto.

Wskazał, że nadal zamknięta jest kijowska komunikacja miejska, a w stolicy ustawione są punkty kontrolne. Mówił też o problemach związanych z zaminowaniem okolicznych terenów.

06:53

Rosja wzmacnia grupy lotnicze i oddziały artyleryjskie w pobliżu wschodniej granicy Ukrainy, poprawia systemy dowodzenia i pracy zwiadowczej - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym w czwartek na Facebooku.

"Okupanci nadal prowadzą systematyczne ataki rakietowo-bombowe na obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej w obwodzie charkowskim, donieckim i zaporoskim" - głosi oświadczenie. Komunikat opisuje sytuację na froncie na godz. 6 rano czasu lokalnego (godz. 5 rano w Polsce).

06:38
06:35

Ukraińskie ministerstwo do spraw reintegracji terenów, tymczasowo okupowanych przez Rosjan, uruchomiło sms-owy serwis, ostrzegający obywateli przed minami.

Mieszkańcy wyzwolonych terenów będą otrzymywali na swe komórki informacje, gdzie na ich obszarze znaleziono miny, niewypały i niewybuchy. Będą także ostrzegani przed różnego rodzaju pirotechnicznymi pułapkami, pozostawionymi przez rosyjskich żołnierzy.

06:17

Armia Ukraińska chwali się wyeliminowaniem okrętu "Moskwa".

05:58

Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz wyraził nadzieję, że papież Franciszek nie spotka się z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem. To byłoby tak, jakby "spotkał się z duchowym liderem Państwa Islamskiego"- powiedział dyplomata włoskiej agencji Agi.

05:58

Sąd na wyspie Jersey na kanale La Manche zamroził aktywa powiązane z rosyjskim miliarderem Romanem Abramowiczem o wartości ponad 7 miliardów dolarów. To około połowy jego szacowanej fortuny - informuje w czwartek Bloomberg.

05:10

Jedna z największych chińskich firm sektora naftowo-gazowego, China National Offshore Oil Corporation (CNOOC), zamierza wycofać się z Kanady, USA i Wielkiej Brytanii. Powodem są obawy przed zamrożeniem jej aktywów, także w związku z brakiem potępienia przez Chiny rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podały kanadyjskie media. 

04:41

Urzędnicy amerykańscy przeprowadzili wewnętrzne wstępne rozmowy w związku z wizytą w Ukrainie wysokiej rangi urzędnika, ministra obrony Lloyda Austina lub sekretarza stanu Antony'ego Blinkena - poinformowała CNN.

04:40

Sankcjami objęto przedsiębiorstwa związane z sektorem obronnym, w tym firmę samochodową Kamaz czy spółkę Sevmash, który jest największym przedsiębiorstwem stoczniowym w Rosji i producentem atomowych okrętów podwodnych w kraju, a także United Shipbuilding Corporation.

kamaz sankcje free shutt 1200 -min.jpg
Nowe sankcje wobec Rosji. 14 firm na australijskiej czarnej liście
04:37

Rząd jedności narodowej Libii poinformował w środę, że przyjął plan rozwoju sektora naftowego kraju w celu zwiększenia wydobycia do 1,4 mln baryłek dziennie. "Rząd jedności narodowej chce podnieść tempo wydobycia w związku ze wzrostem światowych cen ropy" - napisano w oświadczeniu na oficjalnym koncie rządu na Facebooku.

02:48

Trwają negocjacje w sprawie wymiany 169 żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej, których Rosjanie przetrzymują w elektrowni jądrowej w Czarnobylu - wynika z komunikatu ukraińskiego MSW cytowanego przez Unian.

01:41

Rosyjski resort obrony potwierdził pożar na krążowniku "Moskwa". "W wyniku pożaru została zdetonowana amunicja. Statek został poważnie uszkodzony. Załogę ewakuowano" - informuje ministerstwo w komunikacie i dodaje, że "przyczyny pożaru będą badane".

"Moskwa" została trafiona przez siły ukraińskie pociskami "Neptun".

01:30

Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego powiedział, że Ukraina jest sceną zbrodni. Karim Khan przyjechał do podkijowskiej Buczy, by zapoznać się z dowodami na rosyjskie zbrodnie wojenne. O rosyjskich zbrodniach mówi też najnowszy raport OBWE. Więcej w relacji naszego korespondenta Wojciecha Cegielskiego.

Posłuchaj
00:52 11687171_1.mp3 Prokurator MTK w Buczy. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
01:20

"Rosja grozi atakiem na Kijów i inne miasta, w których według niej mogą znajdować się ośrodki decyzyjne" - alarmuje Rada Najwyższa Ukrainy.